Jaki projektor multimedialny do szkoły sprawdzi się najlepiej? Najważniejsze funkcje urządzenia

Autor: Mariusz

Projektor multimedialny do szkoły jest obecnie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia sali lekcyjnej. Dzięki niemu nauczyciel może urozmaicić zajęcia na wiele sposobów: omówić prezentację, włączyć film lub pokazać zdjęcia. Warto zatem wiedzieć, jaki projektor do szkoły sprawdzi się najlepiej.

Projektor ustawiony na biurku nauczyciela

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym powinien charakteryzować się projektor do szkoły
 2. jakie funkcje powinien mieć projektor do szkoły
 3. na co zwrócić uwagę przy zakupie projektora multimedialnego do szkoły

Jaki projektor multimedialny do szkoły wybrać?

Uczniowie oglądają prezentację na projektorze szkolnym

Projektor multimedialny do szkoły jest urządzeniem, które jest wykorzystywane przez nauczycieli w celu urozmaicenia zajęć lekcyjnych oraz zwiększenia poziomu uwagi uczniów niezależnie od ich wieku. Przy pomocy zdjęć, wykresów, filmów lub prezentacji można efektywniej zaprezentować treści, które są trudne do przekazania w sposób werbalny. Jednakże trzeba pamiętać, że projektor do szkoły powinien mieć określone cechy, aby prezentowane na nim pomoce naukowe były czytelne dla każdej osoby w klasie.

Przede wszystkim projektor do szkoły powinien mieć odpowiednią jasność, aby obraz był dobrze widoczny w ciągu dnia. W sali lekcyjnej nie zawsze jest możliwość stworzenia odpowiednich warunków do wyświetlania obrazu – najczęściej pomieszczenie jest duże, ma kilka okien (zwykle są one umieszczone na jednej ścianie), a ściany są pomalowane na jasny kolor. Dodatkowo w klasie raczej nie montuje się ciemnych rolet ani grubych zasłon. Jasność projektora multimedialnego wyrażana jest w ANSI lumenach. Przyjmuje się, że do wyświetlania prezentacji multimedialnych w takich pomieszczeniach, jak sala lekcyjna, należy wybrać urządzenie, które ma 2000–4000 lumenów (np. projektor Epson EH-TW650).

Projektor multimedialny do szkoły powinien mieć także dobrą rozdzielczość – im jest ona większa, tym obraz jest bardziej wyraźny. Najczęściej podczas zajęć lekcyjnych wyświetlane są prezentacje, zdjęcia lub krótkie filmy. Wówczas wystarczy urządzenie typu SVGA (rozdzielczość 800 x 600 pikseli) lub WXGA (rozdzielczość 1280 x 800 pikseli), którą ma Optoma H184X. Należy jednak pamiętać, że przy takich parametrach może być nieco męczące odczytywanie mniejszej czcionki. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie projektor do szkoły o rozdzielczości FULL HD (1920 x 1080 pikseli), którą zastosowano w Optoma HD144X.

Ważnym parametrem projektora multimedialnego do szkoły jest współczynnik kontrastu. Odpowiada on za jakość wyświetlanych kolorów, a także głębię czerni. Prezentacje oraz filmy wyświetlane na zajęciach lekcyjnych są najczęściej bardzo kolorowe. Dlatego zalecane jest, aby parametr ten nie był mniejszy niż 7000:1.

 • 9 999 zł
 • 1 799 zł
 • 6 499 zł
 • 6 289 zł
 • 15 999 zł

Jakie funkcje ma projektor multimedialny do szkoły?

Nauczyciel prezentuje uczniom prezentację na projektorze szkolnym

Projektor do szkoły może mieć dodatkowe funkcje, dzięki którym korzystanie z niego będzie dużo bardziej wygodne. Przede wszystkim urządzenie powinno posiadać złącze HDMI. Dzięki temu można bez problemu przesyłać obraz do projektora bezpośrednio z komputera (lub innego urządzenia, które również posiada takie złącze). Dobrym rozwiązaniem jest także wejście USB, które umożliwia podłączenie np. pendrive’a i wyświetlanie prezentacji bezpośrednio z niego, bez konieczności wcześniejszego zgrywania jej na komputer.

Dobrze jest, jeżeli projektor multimedialny do szkoły ma wbudowany system audio. Dzięki temu nie będzie konieczne kupowanie dodatkowego sprzętu umożliwiającego odtwarzanie dźwięku. Na rynku dostępne są urządzenia z dwoma głośnikami, które są w zupełności wystarczające do wykorzystania ich w ramach zajęć lekcyjnych.

Warto również zdecydować się na projektor multimedialny do szkoły, który ma funkcję projekcji krótkiego rzutu. Oznacza to, że wyświetlanie obrazu dobrej jakości możliwe jest już z odległości 2,5 m. Inną przydatną opcją jest korekcja zniekształceń, czyli eliminacja efektu trapezu, gdy urządzenie jest ustawione pod kątem. Do niektórych projektorów dołączony jest również specjalny ekran, np. Optoma HD27e * ekran DS.-9092PWC 203x115 92".

Na co zwrócić uwagę przed zakupem projektora do szkoły?

Aby projektor multimedialny przeznaczony do użytkowania w szkole spełnił wszystkie konieczne wymagania, przed jego zakupem należy zwrócić uwagę na:

 • rozdzielczość,
 • jasność,
 • współczynnik kontrastu,
 • rodzaj złącza (HDMI lub USB),
 • wmontowany system audio,
 • technologię wyświetlania obrazu, czyli typ matrycy (do szkoły wystarczy technologia LCD),
 • moc lampy (powinna wynosić powyżej 200 W, jak w projektorze Optoma HD27e),
 • dodatkowe funkcje projektora.

Ważna jest także żywotność lampy. To od niej zależy, po jakim czasie konieczna będzie jej wymiana, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Najlepiej, jeżeli ten parametr wynosi 5000–6000 godzin.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link