Projektor do prezentacji – czym powinien się charakteryzować?

Autor: Marcin

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne biuro, salę konferencyjną czy lekcyjną bez projektora multimedialnego. Rzutnik do prezentacji, które są w tych miejscach często wyświetlane, powinien być przystosowany do pracy w jasnych pomieszczeniach. W związku z tym musi mieć wysoką jasność.

Sala lekcyjna, na biurku stoi laptop i projektor do prezentacji

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy jasność jest ważnym czynnikiem w projektorach do prezentacji
  2. jaką rozdzielczość powinny mieć rzutniki do prezentacji
  3. czy żywotność lampy jest istotna w projektorach do prezentacji
  4. na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę przed zakupem projektora do prezentacji

Projektor do prezentacji multimedialnych

Sala biurowa, na stole stoi mały czarny rzutnik do prezentacji

Prezentacja multimedialna to bardzo popularny w ostatnim czasie sposób przedstawiania informacji. Wyświetlanie materiałów na dużym ekranie zdecydowanie ułatwia prowadzenie spotkań czy szkoleń. Z prezentacji multimedialnej korzysta się podczas konferencji zarówno w instytucjach oświaty i kulturowych, jak i w nowoczesnych biurach. Konieczne jest jednak posiadanie specjalnego sprzętu. Mowa o projektorach multimedialnych. Wybór tych urządzeń jest bardzo duży, przez co potencjalni nabywcy mogą mieć problemy ze zdecydowaniem się na konkretny model. Niżej zaprezentowano kluczowe czynniki, jakie warto wziąć pod uwagę podczas zakupów.

Projektor do prezentacji multimedialnych – kluczowa jest jasność

Prezentacje multimedialne ze względu na swoje przeznaczenie wyświetlane są przeważnie w pomieszczeniach mocno oświetlonych. Bardzo często wyciemnienie miejsc, jak sale konferencyjne czy biura, nie wchodzi w grę. Konieczny jest zatem rzutnik o wysokich wartościach jasności. W przypadku prezentacji biurowych powinien on wynosić 2000–4000 ANSI lumenów. Do bardziej zaawansowanych projekcji konieczna jest wartość powyżej 4000 ANSI lumenów. Wysoką jasnością poszczycić się mogą takie modele, jak np.: Acer P5630 4000 ANSI lumen, Optoma EH416 4200 ANSI lumen, BenQ MH750 4500 ANSI lumen, BenQ MH760 5000 ANSI lumen czy Optoma X600 6000 ANSI lumen.

Projektor do prezentacji multimedialnych – rozdzielczość i żywotność lampy

W projektorach przeznaczonych do wyświetlania prezentacji rozdzielczość nie musi być najwyższa. Z powodzeniem wystarczy WVGA (854 × 480) czy SVGA (800 × 600). Jednak jeżeli prezentacja będzie zawierała dużą liczbę wykresów, planów architektonicznych, pełnych drobiazgów zdjęć czy filmików, konieczna jest wyższa rozdzielczość. Dzięki niej wszystkie elementy zostaną wyraźnie przedstawione.

Żywotność lampy to kolejny ważny parametr, jaki trzeba rozważyć, kupując projektor do prezentacji. To od niego zależy, jak długo sprzęt będzie działał. Biorąc pod uwagę fakt, że w instytucjach korzysta się z niego często i przez wiele godzin, najlepiej wybierać modele o wysokiej żywotności lampy. Zapewniają ją m.in.:

Co więcej, trzeba się upewnić, czy możliwe jest wymienienie lampy na nową.

  • 4 349 zł
  • 8 999 zł
  • 6 299 zł
  • 5 899 zł
  • 11 999 zł

Jaki projektor do prezentacji wybrać?

Spotkanie biznesowe z użyciem projektora do prezentacji

W przypadku projektora do prezentacji biznesowych ważne jest, by miał wbudowany odtwarzacz multimedialny, obsługujący różne rodzaje plików. Pozwala na uruchomienie materiałów bez konieczności podłączania dodatkowych urządzeń. Plątanina kabli, a co gorsza, brak odpowiedniego przewodu podczas ważnego spotkania, może uniemożliwić wyświetlanie materiałów. W tym miejscu warto też wspomnieć o sprzętach z dodatkowym akumulatorem, który pozwala na pracę bez podłączania do gniazdka.

Dla osób wyjeżdżających w obowiązkach zawodowych bardzo ważna będzie kwestia wagi i wielkości projektora. Najlepiej będzie się podróżowało ze sprzętem małych rozmiarów i możliwie najlżejszym. Wówczas nie będzie sprawiało problemu przenoszenie go z miejsca na miejsca. W sprzedaży znaleźć można projektor do prezentacji o wadze niespełna 1 kg, jak np. BenQ GV1. Niektóre marki oferują także rozwiązania kompaktowe – tzw. projektory mini, jak np. LG Mini Beam PH550G.

Co może być przydatne w projektorach do prezentacji?

Dobrze, jeśli rzutnik do prezentacji ma funkcję współdzielenia ekranu, która pozwala na wyświetlanie w postaci mozaiki ekranów obrazu z kilku urządzeń jednocześnie. W wielu przypadkach pomocna okazać się może tablica interaktywna. Funkcja ta umożliwia sterowanie wyświetlanym obrazem przy zastosowaniu specjalnego piórka/pisaka. Dodatkowo w trakcie wyświetlania materiału pozwala na uzupełnianie go poprzez wpisanie tekstów.

Większość miejsc, w których korzysta się z prezentacji multimedialnych, ma jasno zaaranżowaną przestrzeń. Biały kolor ścian może niekorzystnie wpłynąć na jakość kolorów. Stąd przydatny jest system dostosowania barw. Dzięki niemu kolory będą żywsze i ostrzejsze.

Ze względu na ogromną popularność internetu i bogactwo znajdujących się w nich materiałów, po jakie niekiedy chciałoby się sięgnąć w trakcie prezentacji multimedialnej, ważna jest łączność bezprzewodowa. Za pomocą połączenia przez sieć WiFi obraz przekazywany jest do projektora z urządzenia zewnętrznego (komputera, smartfonu, tabletu) bez kabli. Funkcję tę mają m.in. Epson EH-TW650, Optoma HD31UST.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link