Data publikacji: 12 grudnia 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki parowar wybrać? Najważniejsze parametry

Poleć znajomemu Drukuj

Temat zdrowego odżywiania staje się coraz popularniejszy – współczesny człowiek pragnie dbać o swoje ciało i organizm, więc sięga po rekomendowane przepisy. Najlepszą opinią cieszą się wszelkie potrawy przygotowywane na parze – nie wykorzystuje się w nich tłuszczu, a jednocześnie taki sposób obróbki termicznej pozwala zachować witaminy i składniki odżywcze potrzebne ludziom. W każdej kuchni powinien się więc znaleźć parowar – jak go wybrać?

Gotowanie ryby w parowarze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje parowarów,

- jaką pojemność i liczbę pojemników powinien mieć parowar,

- z jakiego materiału powinien być wykonany,

- jakie dodatkowe funkcje może mieć parowar.

Gotowanie na parze – warzywa w parowarzeRodzaje parowarów

Parowary dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – elektryczne i gazowe. To, który z nich sprawdzi się w Twojej kuchni, będzie zależało od tego, jak często gotujesz na parze, ile masz czasu na przyrządzanie posiłków oraz jak ważna jest dla Ciebie wygoda:

  • parowar na gaz – jest to rodzaj garnka z sitem. Wlewa się do niego wodę, a na kratce układa produkty spożywcze przeznaczone do poddania obróbce cieplnej. Pod wpływem wrzenia woda paruje i unosi się do sita, na którym znajduje się żywność. Parowar na gaz należy ustawić na kuchence – gotowanie w nim nie będzie się więc znacząco różniło od zwykłego przygotowywania potraw. Taki rodzaj parowarów jest tańszy, jednak jego funkcjonalność jest ograniczona. Zdecydowanie lepiej pod tym względem wypadają parowary elektryczne,
  • parowary elektryczne – są to urządzenia, które możesz ustawić w dowolnym miejscu kuchni – na blacie, stole a nawet na parapecie. W pojemniku woda jest podgrzewana i wytwarza się para, więc zasada gotowania na parze jest taka sama. Jednak czas przyrządzania może być krótszy, a samo przygotowywanie potraw łatwiejsze dzięki licznym funkcjom, które wymienimy poniżej. Wadą takiego rozwiązania jest dodatkowy pobór energii elektrycznej oraz konieczność wygospodarowania miejsca do przechowywania.

WSKAZÓWKA

Obecnie coraz więcej piekarników posiada funkcję gotowania na parze, dlatego jeśli zamierzasz wymieniać sprzęt AGD, warto zastanowić się nad wyborem takiego urządzenia.

Pojemność zbiornika i liczba pojemników

Kluczowa podczas codziennego gotowania na parze będzie pojemność zbiornika na wodę w parowarze. Od tego będzie zależało, czy przy jednym uzupełnieniu będziesz w stanie ugotować cały obiad, czy też będziesz musiał dolewać płyn do urządzenia. W niektórych modelach konieczne będzie ich rozebranie. Drugą istotną kwestią będzie liczba pojemników w parowarze – najpopularniejsze parowary posiadają 2 lub 3, więc pozwalają odpowiednio na przygotowanie dwóch lub trzech potraw jednocześnie.

Proponowane produkty:
Alecto BFP-88 5 w 1 <%– –%>
Philips HD9140/91 <%– –%>
Sage BPR700 <%– –%>
Philips HD9170/91 <%– –%>
Philips HD9126/90 <%– –%>

Materiał wykonania parowaru elektrycznego

Kwestia wykonania parowaru nie jest aż tak istotna – urządzenia te nie są narażone na duże obciążenia, więc równie dobrze sprawdzi się tutaj tworzywo sztuczne jak i metal. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że stal nierdzewna nie pęknie, gdy spadnie na podłogę lub przypadkiem w nią uderzysz, jak również zachowa swoje właściwości dłużej niż plastik. Ponadto można ją łatwiej utrzymać w czystości, choć wiele parowarów z tworzywa może konkurować w tej kwestii – ich elementy często nadają się do mycia w zmywarce.

Parowar Morphy Richards IntelliSteam 48780Dodatkowe funkcje parowaru – na co zwrócić uwagę?

Dla wygody codziennego użytkowania parowaru bardzo duże znaczenie mają dodatkowe funkcje urządzenia:

  • zewnętrzne uzupełnianie wody – ta opcja pozwala na dolewanie płynu do zbiornika parowaru w trakcie gotowania. Nie musisz więc przerywać pracy urządzenia, jeśli zabraknie w nim wody. Tę funkcję posiada np. parowar Tefal VC 1401,
  • podtrzymywanie temperatury i podgrzewanie – wiele parowarów poza samą możliwością gotowania na parze oferuje również funkcję podgrzewania i podtrzymywania temperatury. To idealne rozwiązanie dla rodzin, w których każdy wraca do domu o innej porze. Obie opcje posiada parowar Morphy Richards IntelliSteam 48780,
  • timer i opóźniony start – dzięki timerowi gotowanie zakończy się po ustawionym przez Ciebie czasie. Opóźnienie gotowania pozwoli natomiast zaprogramować urządzenie tak, aby przygotowanie posiłku zaczęło się o ustalonej porze – dzięki temu dokładnie wymierzysz czas podania obiadu. Umożliwi Ci to m.in. Tefal Vitacuisine Compact VS 4003,
  • moc urządzenia – choć nie jest to dodatkowa funkcja parowaru, jest to istotny parametr. Im wyższa moc urządzenia, tym szybciej zagotuje się woda, a więc i posiłek będzie gotowy wcześniej. Warto przyjrzeć się modelom o wyższej mocy, np. Philips HD9190/30.

Przeczytaj również artykuł Gotowanie na parze – sprawdź parowary polecane przez naszych klientów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   
 

Suszarka z jonizacją nie jest wyłącznie przeznaczona dla fryzjerów. Sprawdź, jaką możesz kupić do domu.


Zobacz więcej   

Znajdź nas