Odtwarzacz Blu-ray – jaki wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Autor: Piotr

Odtwarzacze Blu-ray umożliwiają odtwarzanie materiałów audio i wideo w zaawansowanych technologiach. Dzięki nim użytkownik może wyświetlić zdjęcia i filmy w rozdzielczości 4K. Służą także do odsłuchu nagrań muzycznych w wysokiej jakości, między innymi przy wykorzystaniu formatu SACD. Sprawdź, jaki odtwarzacz Blu-ray warto wybrać.

Mloda para wspólnie ogląda film na telewizorze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest odtwarzacz Blu-ray
 2. jakie są rodzaje odtwarzaczy Blu-ray
 3. jaki odtwarzacz Blu-ray wybrać

Odtwarzacz Blu-ray – czym jest?

Zbliżenie na odtwarzacz Blu-ray z otwartą kieszenią na płytę Blu-ray

Odtwarzacze Blu-ray powstały równolegle z formatem zapisu cyfrowego o tej samej nazwie. Pierwszy jej człon, „blu”, to skrót od angielskiego „blue” i nawiązuje do niebieskiego koloru wiązki laserowej emitowanej przez diodę lasera. Natomiast słowo „ray” oznacza smugę świetlną, wydobywającą się ze źródła światła.

Blu-ray to następca mniej zaawansowanego technologicznie formatu DVD. Płyty Blu-ray są pojemniejsze od płyt DVD i mogą pomieścić do 50 GB danych, a Ultra HD Blu-ray nawet do 100 GB. Nośniki te obecnie służą do przechowywania i odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości (również UHD i 4K), a w sprzętach takich, jak konsole Xbox One X (między innymi Xbox One X 1TB Edycja Limitowana + Gears 5 Ultimate Edition + kolekcja gier Gears of War + Grand Theft Auto V) umożliwiają jedno- lub wieloosobową rozgrywkę w rozdzielczości 4K. Płyty Blu-ray wykorzystuje się także do bezstratnego zapisu wysokiej jakości nagrań muzycznych, zarówno studyjnych plików audio, jak i koncertów na żywo.

Same odtwarzacze Blu-ray to niewielkie urządzenia wyposażone w niebieski laser, pozwalający na odczyt danych z płyt Blu-ray. Może podzielić je na trzy kategorie:

 • odtwarzacze stacjonarne – są najbardziej popularne, gdyż można łatwo podłączyć je do telewizora. Często wyposażone są w dodatkowe moduły komunikacji, na przykład Wi-Fi lub DLNA (jak chociażby w Panasonic DMP-BDT380), umożliwiające wymianę danych pomiędzy wszystkim urządzeniami multimedialnymi w domu;
 • odtwarzacze przenośne – obecnie rzadko spotykane. Wyglądem przypominają netbooka i pozwalają na odtwarzanie materiałów z płyt Blu-ray w podróży;
 • odtwarzacze komputerowe – jest to napęd montowany w komputerach PC lub laptopach, który umożliwia zarówno odtwarzanie płyt Blu-ray, jak i ich nagrywanie.
 • 869 zł
 • 1 349 zł
 • 399 zł
 • 499 zł
 • 869 zł

Wybór odtwarzacza Blu-ray – jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Zdjęcie trzymanej przez kobietę płyty Blu-ray

Odtwarzacze Blu-ray różnią się od siebie nie tylko wyglądem, poziomem mobilności, ale także funkcjonalnością. Można wyróżnić trzy rodzaje odtwarzaczy Blu-ray:

 • odtwarzacz Blu-ray – posiada on podstawową funkcjonalność, czyli odtwarza płyty Blu-ray, BD-R, BD-RE, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD Video, CD-Audio i CD-R/RW, ale nie jest wyposażony w technologię HDR ani technologię 3D. Zwykle odtwarzacz, oprócz połączenia kablowego, ma jedną z dwóch łączności sieciowych – Wi-Fi lub DLNA – za pomocą której może łatwo komunikować się z innymi sprzętami domowymi. Do takich urządzeń należy między innymi Sony BDP-S3700;
 • odtwarzacz Blu-ray 3D – obsługuje płyty Blu-ray 3D, Blu-ray, BD-R, BD-RE, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD Video, CD-Audio, CD-R/RW i SACD. O ile zostanie podłączony do odpowiedniego telewizora, może wyświetlać filmy w technologii 3D, ale nie posiada technologii HDR. Można na nim odtwarzać materiały 4K w technologii interpolacji oraz interpolować nagrania z płyt DVD i Blu-ray, czyli zwiększyć rozdzielczość filmów nagranych w niższej jakości w trakcie ich wyświetlania. Łatwo łączy się z innymi urządzeniami przez Wi-Fi lub DLNA. Przykładem odtwarzacza Blu-ray 3D jest Sony BDP-S6700;
 • odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD – odtwarza materiały z płyt Ultra HD Blu-ray, BD-R, BD-R DL, BD-RE, BD-RE DL, DVD+R/RW, DVD+R DL, DVD-R/RW i DVD Video. Można z powodzeniem uruchomić na nim filmy 3D. Ma funkcję HDR, która dodatkowo sprawia, że obraz jest znacznie wyraźniejszy. Odtwarza obraz w 4K i może połączyć się z innymi sprzętami w domu za pomocą Wi-Fi lub DLNA. Odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD to chociażby Panasonic DP-UB450.

Jaki odtwarzacz Blu-ray wybrać?

Użytkowników odtwarzaczy Blu-ray można podzielić na dwie kategorie – tych, którzy używają ich do wyświetlania zdjęć i filmów w wysokich rozdzielczościach, oraz takich, którzy wykorzystują odtwarzacz do odtwarzania muzyki.

Jeśli chcesz oglądać filmy w 4K, korzystać z wielopoziomowych funkcji HDR oraz najlepszych systemów interpolacji nagrań do wyższych rozdzielczości, powinieneś sięgnąć po odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD, na przykład Sony UBP-X800M2. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że posiadasz najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie na rynku, które sprosta nawet najbardziej wygórowanym wymaganiom.

W przypadku, gdy sprzęt ma służyć głównie do odtwarzania muzyki, warto skupić się na tym, jakie formaty audio obsługuje (najlepiej, aby były to przynajmniej: MP3, WMA, AAC, FLAC, WAV, ALAC i DSD) oraz jakie posiada systemy wsparcia dźwięku wielokanałowego. Przykładem odtwarzacza Blu-ray dobrego do odtwarzania muzyki jest Panasonic DP-UB820 z systemami Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby True HD, DTS-HD High Resolution i DTS-HD Master Audio.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link