Jaki odtwarzacz Blu-ray wybrać?

Autor: Joanna

Odtwarzacze Blu-ray stanowią alternatywę dla klasycznych urządzeń odtwarzających płyty CD i DVD – coraz częściej wykorzystuje się je w wyposażeniu kina domowego. Planujesz zakup takiego sprzętu? Najpierw upewnij się, że wiesz, jak wybrać najlepszy. Praktyczne wskazówki dotyczące urządzeń typu Blu-ray player znajdziesz w naszym artykule – sprawdź, jaki odtwarzacza blu-ray kupić!

Blu-ray Player

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie rodzaje odtwarzaczy Blu-ray można wyróżnić,

- na jakie kryteria warto zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia,

- jakie inne funkcje są istotne przy wyborze odtwarzacza Blu-ray.

Blu-ray player – przegląd dostępnych rodzajów

Szukając odtwarzacza Blu-ray dla siebie, możesz natknąć się na trzy rodzaje urządzeń:
 • stacjonarne odtwarzacze Blu-ray – wyróżniają się w szczególności wysoką wygodą obsługi – znacznie przewyższającą pozostałe typy urządzeń. Najczęściej są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym oglądane filmy cechują się lepszą jakością,
 • przenośne odtwarzacze Blu-ray – wyglądem przypominają nieco niewielkie netbooki. Jak sama nazwa wskazuje, najlepiej sprawdzają się w czasie podróży. Posiadają zintegrowane ekrany umożliwiające oglądanie filmów wszędzie tam, gdzie zechcesz,
 • komputerowe odtwarzacze Blu-ray – to nic innego jak unowocześniona wersja standardowego napędu CD/DVD. Do Twojej dyspozycji są modele wbudowane do komputera stacjonarnego lub laptopa, jak również zewnętrzne napędy Blu-ray do komputera.

WARTO WIEDZIEĆ

Odtwarzacz Blu-ray w komputerze spełni swoją funkcję tylko wtedy, gdy połączysz go z ekranem o wysokiej rozdzielczości – filmy nagrywane w tej jakości cechują się rozdzielczością równą 1920 x 1080 pikseli.

Jaki odtwarzacz Blu-ray kupić – podstawowe kryteria

Pierwszym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie odtwarzacza Blu-ray, są odtwarzane formaty plików. Absolutne minimum stanowią tutaj: Blu-ray Video, DivX, Xvid, AVI, WMV, MKV, JPEG, mp3 i WMA. Oczywiście im więcej obsługiwanych formatów, tym lepiej – będziesz mieć wtedy większą pewność, że nagranie zostanie odtworzone bez przeszkód.
Istotny jest także obsługiwany system dźwięku przestrzennego, który powinien współgrać nie tylko z zakupionymi głośnikami i wzmacniaczami, lecz również z odtwarzanymi filmami. Na każdym urządzeniu znajduje się symbol, który ułatwia znalezienie właściwego rozwiązania – cyfra oznacza liczbę głośników, a kropka po niej brak lub obecność wzmacniaczy. Za najbardziej uniwersalne rozwiązanie uważa się standard 5.1.
Kupując odtwarzacz Blu-ray, upewnij się także, że posiada wszystkie potrzebne złącza, takie jak:
 • HDMI – zadba o wysoką jakość obrazów,
 • USB – umożliwi korzystanie z zewnętrznych nośników danych,
 • wyjście optyczne – dla jeszcze lepszego dźwięku,
 • gniazdo sieciowe – pozwoli na połączenie z routerem i korzystanie z sieci domowej.
 • 1 349 zł
 • 549 zł
 • 349 zł
 • 869 zł
 • 399 zł

Odtwarzacz Blu-ray - dodatkowe funkcje

Jeśli zależy Ci na tym, by urządzenie posiadało szeroki zakres zastosowań i zapewniało Ci możliwie jak najwięcej wrażeń wizualnych podczas oglądania filmów, zwróć też uwagę na dodatkowe funkcje, w które je wyposażono. Za najbardziej przydatne uważa się:
 • Smart View – pozwala na oglądanie filmów na smartfonie,
 • konwersja do Full HD – nieco poprawi jakość nagrań o niskiej rozdzielczości,
 • BD-Live – jeśli w czasie odtwarzania nagrania jesteś podłączony do sieci i posiadasz tę funkcję, otrzymasz dostęp np. do zwiastunów filmu czy też do jego opisu,
 • obraz 3D – dzięki tej funkcji będziesz mógł cieszyć się filmami trójwymiarowymi – o ile posiadasz odpowiedni telewizor i okulary. Zobacz ten odtwarzacz Blu-ray Sony,
 • dostęp do zasobów internetowych – umożliwi Ci chociażby łączenie z serwisem YouTube czy Netflix. Sprawdź np. to urządzenie Samsung Blu-ray,
 • zintegrowany dysk twardy – posiadające go modele są zazwyczaj sporo droższe. Umożliwiają jednak nie tylko oglądanie materiałów w jakości Blu-ray, lecz również ich nagrywanie – byś mógł je zobaczyć w każdej chwili.

UWAGA

Niektóre modele posiadają również możliwość sterowania wszystkimi funkcjami odtwarzacza Blu-ray przy użyciu smartfona.

Chcesz cieszyć się filmami w jakości Blu-ray w domu lub w podróży? Wymień filmy na tradycyjnych płytach na nagrane na dysk Blu-ray. O tym, czym jest takie urządzenie i jak działa, przeczytasz w naszym artykule: Dysk Blu-ray – co to takiego?
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link