Jaki odkurzacz wybrać? Proponowane modele.

Autor: Joanna

Odkurzacz potrzebny jest w każdym domu, ponieważ taki sprzęt umożliwia utrzymanie porządku. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki odkurzacz wybrać, aby sprzątanie było jeszcze łatwiejsze i efektywniejsze.

Sprzątanie odkurzaczem bezworkowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy lepiej zdecydować się na odkurzacz workowy czy bezworkowy?
 2. czym powinien charakteryzować się dobry odkurzacz?
 3. jakie są najlepsze modele odkurzaczy?

Jaki odkurzacz wybrać: workowy czy bezworkowy?

Odkurzacz bezworkowy

Poszukując najlepszego odkurzacza, zadajemy sobie pytanie, czy lepiej wybrać model workowy, czy też bezworkowy. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, a także od pewnych cech domowników. W przypadku odkurzaczy workowych wyróżnia się dwa ich rodzaje, czyli modele z workami papierowymi lub tekstylnymi. Worki papierowe są wykonane z mocnej tektury i zakończone szczelnym zamknięciem z otworem, przez który wpadają wszelkie zanieczyszczenia. Worek papierowy wystarczy wyjąć, wyrzucić wraz z zawartością i wymienić na nowy. Worki jednorazowe trzeba sukcesywnie dokupować i choć ich cena jest nieduża, to warto o tym aspekcie pamiętać.

Worki tekstylne, drugi typ zbiornika na śmieci w odkurzaczach workowych, mogą być użytkowanie wielokrotnie. Po napełnieniu zanieczyszczeniami wystarczy je wytrzepać, a następnie – jeśli jest taka potrzeba – także wyprać. Worki tekstylne wytrzymają długo, ponieważ są wykonywane z mocnych materiałów, które nie przecierają się i nie dziurawią. Ich największą zaletą jest zatem właściwie brak konieczności inwestowania w działanie odkurzacza dodatkowych pieniędzy, wadą – konieczność wytrzepania, co może w niektórych sytuacjach być dość uciążliwe. Warto wiedzieć, że w przypadku osób posiadających małe dzieci odkurzacze workowe mają pewną zaletę – pozwalają na sprawdzenie, czy przez rurę nie wpadły drobne elementy zabawek lub inne przedmioty.

Na rynku dostępne są także odkurzacze bezworkowe, które charakteryzuje inny system gromadzenia śmieci, ponieważ są one zbierane do specjalnego pojemnika, w którym podczas pracy wytwarza się tzw. efekt cyklonu (są to więc odkurzacze cyklonowe). Powietrze zasysa śmieci, upychając je na dno pojemnika – w ten sposób nie trzeba go wymieniać po każdym odkurzaniu. Odkurzacz bezworkowy świetnie nadaje się dla alergików, a także dla osób, którym zależy na większej wygodzie użytkowania. Warto także wiedzieć, że taki rodzaj odkurzacza nie generuje dodatkowych kosztów, ponieważ nie trzeba dokupywać pojemników na śmieci.

Polecane odkurzacze
 • 499 zł
 • 1 399 zł
 • 679 zł
 • 2 299 zł
 • 499 zł

Najlepsze odkurzacze: proponowane modele

Odkurzacz bezworkowy Hoover

Wybierając najlepszy odkurzacz, warto kierować się nie tylko tym, czy jest to model workowy, czy też bezworkowy. Spore znaczenie mają także inne czynniki:

 • moc silnika oraz ssania,
 • filtr (dobrze wybrać antyalergiczny, czyli odkurzacz z filtrem HEPA),
 • długość kabla, co ma szczególne znaczenie w dużych mieszkaniach,
 • głośność (najlepiej zdecydować się na cichy odkurzacz),
 • waga sprzętu, ponieważ trzeba go czasami podnieść i przenieść z jednego miejsca w inne,
 • wyposażenie odkurzacza (dodatkowe końcówki, turboszczotka).

Warto także zwrócić uwagę na możliwość przedłużenia gwarancji, a także na producenta. Spore znaczenie może mieć także odbudowa odkurzacza, która powinna być trwała i odporna na zniszczenia. W takim razie: jaki odkurzacz kupić? Wśród proponowanych modeli można wyróżnić:

 • Electrolux UltraOne EUO93DB to tradycyjny i cichy odkurzacz workowy, z filtrem antyalergicznym, który posiada kółka chroniące delikatne powierzchnie. Wśród dodatkowych cech można wyróżnić wskaźnik zapełnienia worka, a także automatyczny tryb zwijania kabla.
 • Bosch BGS1UPOWER to odkurzacz bezworkowy, który jest wyjątkowo lekki, a także skuteczny. To doskonały odkurzacz do paneli oraz parkietów, który dodatkowo posiada szczotkę do twardych powierzchni oraz turboszczotkę. Model ma wydajny silnik i jest energooszczędny.
 • Zelmer Aquos 829.0 ST (ZVC722ST) to odkurzacz z filtrem HEPA, który jest odpowiedni dla alergików. Model ma funkcję zbierania wody i błota, a także nadaje się do zbierania sierści i włosów.
 • iRobot Roomba i7 to najwyższej klasy odkurzacz automatyczny, który posiada inteligentny system mapowania pokoju, dzięki czemu dopasowuje się on do danego domu. Model ten ma 3-stopniowy system sprzątania, a także charakteryzuje się wyjątkowo dobrą mocą ssącą.
 • Miele Complete C3 Electro EcoLine to model posiadający rewolucyjny silnik Power Efficiency, który gwarantuje maksymalną wydajność. Odkurzacz Miele ma dodatkowe końcówki, które zapewniają wszechstronne zastosowania, a filtr HEPA AirClean jest odpowiedni dla alergików.

Każdy, kto zastanawia się nad tym, jaki odkurzacz kupić, powinien wziąć pod uwagę własne potrzeby, a także możliwości finansowe. Spore znaczenie ma także wygoda w trakcie sprzątania i funkcjonalność danego modelu. Właśnie dlatego warto samodzielnie wybrać się do sklepu, podnieść różne odkurzacze i sprawdzić, czy są one odpowiednie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link