Odkurzacz piorący – czy i jaki model wybrać?

Autor: Piotr

Rynek AGD oferuje nam wiele sprawdzonych odkurzaczy, dzięki którym sprzątanie jest dużo mniej męczące i szybsze. Odkurzacz piorący to zastępcze rozwiązanie dla klasycznych modeli. Dzięki niemu nie tylko posprzątamy dywan na sucho, ale możemy również go prać, podobnie jak np. kanapę czy tapicerkę. Jak używać to urządzenie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Osoba czyszcząca dywan odkurzaczem piorącym.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. w jaki sposób działa odkurzacz piorący i do jakich powierzchni jest przeznaczony
  2. czym kierować się przy wyborze tego urządzenia
  3. w jaki sposób prawidłowo prać dywan i jaki model odkurzacza piorącego kupić

Odkurzacz piorący – co to za urządzenie i jak działa?

Mężczyzna czyszczący wykładzinę odkurzaczem piorącym.

Odkurzacz piorący to wielofunkcyjne urządzenie, dzięki któremu nie tylko odkurzymy dywan, ale także umyjemy go na mokro. Pozwoli nam ono ponadto umyć np. tapicerkę. Po podłączeniu go do sieci otrzymujemy odkurzacz o funkcji czyszczenia na sucho oraz oczyszczania wilgotnego. Na rynku możemy znaleźć różnego rodzaju urządzenia o niejednolitych kształtach i rozwiązaniach technologicznych. W niektórych modelach odkurzaczy piorących do przemiany zwykłego odkurzacza w urządzenie, które będzie prać np. tapicerkę, wystarczy wymiana kilku części. Zanim jednak zaczniemy jakikolwiek demontaż, należy zapoznać się z instrukcją obsługi, aby nie uszkodzić sprzętu. To, jaki odkurzacz piorący warto wybrać, zależy od wielu kwestii. Są dostępne też takie modele, w których pojemnik na śmieci może służyć jako pojemnik na wodę, w zależności od trybu, w jakim chcemy sprzątać.

Jaki odkurzacz piorący warto wybrać?

To, jaki odkurzacz piorący wybierzemy, zależy w głównej mierze od naszych potrzeb. Warto jednak postawić na rozwiązania klasyczne. Dlatego też wiele osób twierdzi, że najlepszym możliwym wyborem jest kupno odkurzacza, którego główne zadanie to odkurzanie na sucho, a po wymianie kilku części będzie można nim wyczyścić nasz dywan na mokro. Najlepsze odkurzacze piorące to takie, które umożliwią stosunkowo szybki i prosty montaż – wymianę pojemnika na śmieci na pojemnik na wodę, podpięcie rury i dopasowanie odpowiedniej końcówki. Często spotyka się modele odkurzaczy, do których podłącza się osobne urządzenie, aby mogły sprzątać na mokro. Coraz większą popularnością cieszą się też odkurzacze wodne. Decydując się na to, jaki odkurzacz piorący do domu wybierzemy, sprawdźmy jego wszystkie elementy, w tym pojemniki, jakie są w zestawie, wszelkiego rodzaju ssawki czy rury. Bardzo często będzie nam zależało na umyciu miejsc trudno dostępnych, dlatego właściwe kształty poszczególnych elementów ułatwią nam pracę. Pojemność zbiorników na brudną i czystą wodę powinna mieć wpływ np. na to, jaki odkurzacz piorący wybrać do tapicerki samochodowej lub do dywanów. Dobrze, by ta pojemność była wystarczająca, gdyż rozkręcanie odkurzacza w trakcie pracy, ażeby dostać się do pojemnika i go opróżnić, nie należy do przyjemności. Czasem może to zająć nawet kilka minut.

Funkcja zbierania wody powinna wpływać na to, jaki odkurzacz piorący wybierzemy do domu. To świetny sposób na sprzątanie w kryzysowych sytuacjach, np. przy awarii pralki, gdy woda zaleje nam łazienkę. Ponadto odkurzacz ze zbieraczem wody świetnie poradzi sobie z posprzątaniem wody z cieknącej kabiny, wanny lub zmywarki.

Polecane odkurzacze
  • 419 zł
  • 299 zł
  • 2 179 zł
  • 849 zł
  • 499 zł

Jak prać dywan i jaki odkurzacz piorący kupić?

Osoba czyszcząca sofę odkurzaczem piorącym.

Zanim zdecydujemy się użyć odkurzacza piorącego do czyszczenia naszego dywanu, warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Zacznijmy od tego, że dywan trzeba najpierw dokładnie odkurzyć na sucho. Jeśli czynność tę wykonamy niedbale, z brudu i wody na powierzchni powstanie maź, która może wejść w strukturę dywanu. Do czyszczenia zastosujmy sprawdzone środki chemiczne. Najlepiej udać się do sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży i czyszczeniu dywanów i tam zasięgnąć opinii, jaki środek piorący będzie najlepszy. W trakcie samego czyszczenia powinniśmy zwracać uwagę, aby zbyt duża ilość wody i detergentów nie dostała się do dywanu. Takie przemoczenie materiału nie wpłynie korzystnie na końcowy efekt. Ponadto, jeśli dywan będzie znajdował się w ciepłym pomieszczeniu i słabej cyrkulacji powietrza, to może na nim rozwijać się grzyb. Jeśli zastanawiamy się, jaki odkurzacz piorący kupić, to możemy z pewnością wybrać model Bosch BWD421PRO o mocy 2100 W i zasięgu do 12 metrów. Ten wielofunkcyjny model sprawdzi się m.in. w sprzątaniu rozlanych płynów, czyszczeniu plam po kawie czy herbacie oraz tapicerki. Dużą popularnością cieszy się także odkurzacz piorący Thomas MultiClean X10 Parquet. To urządzenie o mocy 1700 W i zasięgu do 11 metrów. Tym wielofunkcyjnym robotem nie tylko wyczyścimy parkiet, ale też odplamimy wykładzinę. Producent wyposażył odkurzacz w filtr wodny, dzięki czemu powietrze znajdujące się w środku jest dużo wilgotniejsze, co na pewno sprzyja osobom mającym problemy z alergią. Godnymi polecenia odkurzaczami piorącymi są ponadto: Thomas Aqua+ Pet & Family Plus (z jego pomocą wyczyścimy nie tylko tapicerkę i dywan, ale zbierzemy również sierść zwierząt, np. z kanapy), Karcher SE 4001 oraz Karcher SE 4002.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link