Oczyszczacz powietrza – jaki warto wybrać?

Autor: Klaudia

Oczyszczacze powietrza filtrują powietrze i usuwają znajdujące się w nim zanieczyszczenia, między innymi szkodliwe substancje zawarte w smogu miejskim, alergeny i pleśnie. Urządzenia te znajdą swoje zastosowanie w każdym domu, gdyż toksyny znajdujące się w powietrzu wpływają negatywnie zarówno na osoby z osłabionym układem oddechowym, jak i te cieszące się dobrym zdrowiem. Sprawdź, jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać.

Biały oczyszczacz powietrza stoi na podłodze, w tle znajduje się młoda kobieta i kot

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa oczyszczacz powietrza
 2. dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza
 3. na jakie oczyszczacze powietrza warto zwrócić szczególną uwagę

Oczyszczacz powietrza – jak działa?

Zbliżenie na biały oczyszczacz powietrza stojący na podłodze

Oczyszczacze powietrza to urządzenia zaliczane do tak zwanego małego AGD. Ich waga zwykle nie przekracza kilkunastu kilogramów. Dzięki kompaktowej obudowie oczyszczacz może z powodzeniem pracować zarówno z poziomu podłogi, jak i stojąc na parapecie czy komodzie. Wygląd urządzeń oczyszczających jest bardzo nowoczesny, a kształty różnorodne – od kanciastych prostokątnych po owalne, wąskie i ścięte u góry stożki. Dzięki temu każdy, kto szuka oczyszczacza powietrza, może dobrać jego funkcjonalność do własnych potrzeb. A do tego design, w jakim został wykonany, do stylu wnętrza, w którym sprzęt docelowo ma pracować.

Najistotniejszymi elementami oczyszczacza powietrza są wentylator i zestaw filtrów. Śmigło wiatraka zasysa powietrze, które następnie przepuszczane jest przez filtry – typu HEPA, filtry węglowe, wstępne i katalityczne. Wychwytują one toksyczne drobinki oraz szkodliwe mikroorganizmy. Zastosowanie i skuteczność filtrów HEPA określają następujące oznaczenia:

 • H10, H11, H12 lub EPA E10, EPA E11, EPA E12 – to filtry przystosowane do wychwytywania bakterii;
 • H13 oraz H14 – eliminują bakterie i dodatkowo oczyszczają powietrze z pyłów smogowych (również radioaktywnych), a także szkodliwych wirusów.

Każdy filtr HEPA, niezależnie od oznaczenia, w mniejszym lub większym stopniu usuwa z powietrza pyły zawieszone, zarodniki pleśni, roztocza i uczulające alergeny.

Filtr wstępny odsiewa duże zanieczyszczenia, takie jak sierść czy kurz. Filtr katalityczny uwalnia przestrzenie mieszkalne od tlenku węgla, siarkowodoru, amoniaku, benzenu i formaldehydów.

Natomiast filtr węglowy poszerza możliwości oczyszczacza powietrza o usuwanie zanieczyszczeń gazowych, a także pozwala pozbyć się dymu papierosowego oraz większości nieprzyjemnych zapachów.

 • 999 zł
 • 5 499 zł
 • 339 zł
 • 959 zł
 • 999 zł

Zakup oczyszczacza powietrza – czy w ogóle warto go mieć?

Wizualizacja przedstawiająca budowę oczyszczacza powietrza

Póki co jakość powietrza w polskich miastach, poza niewielkimi wyjątkami, pozostawia wiele do życzenia. Przemysł, pojazdy spalinowe oraz piece grzewcze opalane węglem powodują, że powietrze przesycone jest szkodliwymi pyłami zawieszonymi, które potocznie nazywa się smogiem. Ich długotrwałe wdychanie może powodować późniejsze problemy ze zdrowiem, między innymi choroby układu oddechowego, takie jak astma, a także choroby układu krwionośnego i serca. Oczyszczacz powietrza sprawia, że przynajmniej w strefie domowej jesteśmy chronieni przed negatywnymi skutkami smogu.

Urządzenie oczyszczające stanowi też dobry wybór dla alergików. Usuwa z powietrza alergeny, pleśni i szkodliwe roztocza, zmniejszając tym samym dolegliwości ze strony nadaktywnego układu immunologicznego.

Oczyszczacz powietrza filtruje powietrze z toksyn i drażniących mikroorganizmów, dzięki czemu każdy, kto znajduje się w pomieszczeniu, niezależnie od stanu zdrowia, jest w stanie zauważyć i na własnej skórze odczuć jego pozytywne działanie.

Oczyszczacz powietrza – jaki model warto wybrać?

Przy wyborze oczyszczacza powietrza warto uwzględnić między innymi takie parametry, jak: wydajność, moc, wykorzystywana technologia oczyszczania oraz maksymalny poziom hałasu. Poniżej znajduje się ranking najlepszych oczyszczaczy powietrza – tych, które cechują się wysoką funkcjonalnością i są najchętniej wybierane przez klientów.

 1. Sharp KC-D50EUW – kompaktowy oczyszczacz powietrza, którego wydajność to 38 m², co oznacza, że jest w stanie skutecznie filtrować powietrze w pomieszczeniu o takim właśnie metrażu. Urządzenie jest energooszczędne (moc 20 W) i generuje hałas na poziomie 55 dB. Do oczyszczania wykorzystuje technologię Plasmacluster, która zapewnia usuwanie szkodliwych związków z powietrza i jego jednoczesną jonizację. Wykorzystywane filtry to: HEPA, nawilżający, węglowy i wstępny.
 2. Philips AC2729/50 Combi 2w1 – jego wydajność to 30 m², zaś moc 35 W. Posiada technologię oczyszczania VitaShield, która umożliwia szybką filtrację powietrza (do 250 m3/h). Oczyszczacz dodatkowo jest wyposażony w nawilżacz powietrza. Generuje hałas na poziomie 50 dB. Wykorzystywane filtry: NanoCloud, NanoProtect HEPA, węglowy, wstępny.
 3. Dyson Pure Cool Link TP04 – oczyszczacz posiada wydajność na poziomie 27 m², przy mocy 40 W. Jest to jedno z najszybciej filtrujących urządzeń dostępnych na rynku, które, dzięki zastosowaniu technologii Dyson Air Multiplier, przepuszcza przez filtry aż 1296 m3 powietrza na godzinę. Cechuje je także niski poziom generowanego hałasu (zaledwie 42,3 dB). Wykorzystywane filtry: HEPA, węglowy, wstępny.
 4. Rowenta PU6020 – urządzenie może poszczyczyć się imponującą wydajnością na poziomie 80 m². Zużycie energii to zaledwie 20 W. Powietrze filtrowane jest z wykorzystywaniem popularnej technologii wielostopniowego oczyszczania. Pracujący oczyszczacz generuje hałas na poziomie 52 dB. Wykorzystywane filtry: HEPA, NanoCaptur, węglowy, wstępny.
 5. Sharp KC-A40EU-W – niewielki oczyszczacz powietrza o wydajności 26 m² i mocy 25 W. filtruje powietrze, wykorzystując technologię wielostopniowego oczyszczania. Generowany poziom hałasu to 46 dB. Wykorzystywane filtry: HEPA, węglowy, zmywalny.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link