Jaki oczyszczacz powietrza warto kupić? Czym się kierować przy wyborze i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Autor: Joanna

Dobry oczyszczacz powietrza jest sprzymierzeńcem zdrowia nie tylko dla alergików. Powietrze, którym oddychamy, w istotny sposób wpływa na nasz organizm. Światowa Agencja Zdrowia informuje, że eliminując lotne zanieczyszczenia w otoczeniu, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych.

Nowoczesny oczyszczacz powietrza cechuje się wysoką estetyką i ładnie prezentuje się w mieszkaniu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie czynniki zanieczyszczają powietrze w domu;
 2. jak zadbać o czyste powietrze w swoim otoczeniu;
 3. jaki filtr w oczyszczaczach powietrza jest najdokładniejszy;
 4. na co zwrócić uwagę, żeby oczyszczacz nie hałasował;
 5. do czego potrzebna jest jonizacja w oczyszczaczu powietrza.

Czyste powietrze w domu

Cichy oczyszczacz powietrza nie przeszkadza w codziennych czynnościach, np. pracy przy komputerze

O zanieczyszczeniach w powietrzu dużo się mówi w kontekście tego, co na zewnątrz. Tymczasem – zanieczyszczeń może być o wiele więcej w domu niż na dworze. Wpływ mają na to różne czynniki, które są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia alergików czy osób cierpiących na astmę, ale dla każdego z nas.

Oczywiście, najgorzej jest tam, gdzie wciąż używa się przestarzałych urządzeń grzewczych, ale nie tylko. Jakość powietrza w pomieszczeniu skutecznie obniżają:

 • dym tytoniowy,
 • pyłki kwiatów,
 • sierść i naskórek domowych zwierząt,
 • pleśń i grzyby,
 • azbest,
 • lotne związki organiczne (VOC).

Aby zadbać o czyste powietrze w swoim najbliższym otoczeniu, warto się zaopatrzyć w dobry oczyszczacz powietrza. Dobry, czyli taki, który będzie eliminował wszystkie zanieczyszczenia bądź przynajmniej zdecydowaną ich większość. Dodatkowo – nowoczesne oczyszczacze mogą oferować takie funkcje, jak nawilżanie i jonizowanie. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizatorem, który doskonale sprawdzi się w warunkach domowych – o metrażu do 48 m2 – to np. Sharp KC-D60EUW.

CZY WIESZ, ŻE...

Badania Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (United States Environmental Protection Agency) wykazały, że powietrze w pomieszczeniu może być od 5 do 100 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz.

Jak działa domowy oczyszczacz powietrza?

Dobry oczyszczacz powietrza do mieszkania powinien wykorzystywać nowoczesną technologię. Z reguły najlepsze oczyszczacze posiadają bardzo dokładny filtr HEPA lub autorskie rozwiązania technologiczne, jak sterylizacja powietrza. Dla uzyskania najlepszych efektów, filtr HEPA poprzedzony jest filtrem wstępnym, który zbiera większe zanieczyszczenia. Z reguły występuje w pakiecie z filtrem węglowym, pozwalającym na pozbycie się również nieprzyjemnych zapachów. Filtry wykorzystujące nonotechnologię, np. NanoProtect HEPA w oczyszczaczu powietrza Philips AC2887/10 czy ośmiostopniowy system filtracji Pure Vital Air w Webber AP9700, pozwalają się pozbyć wszelkich pyłów i zanieczyszczeń. To idealne oczyszczacze powietrza dla alergików oraz astmatyków.

Wskaźnik zabrudzenia filtra dostępny jest m.in. w modelu Sharp KC-D40EUW. To nowoczesny oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i zbiornikiem na wodę, co sprawia, że oczyszczanie powietrza w domu jest jeszcze bardziej efektywne.

CZY WIESZ, ŻE...

Filtr HEPA należy co jakiś czas wymieniać, dlatego warto się dowiedzieć przed zakupem oczyszczacza powietrza, w jakiej cenie dostępne są filtry do danego modelu. Dużym ułatwieniem jest także wskaźnik stopnia zabrudzenia filtra, dzięki któremu na pewno wymiana zostanie dokonana w odpowiednim momencie.

 • 3 399 zł
 • 5 745 zł
 • 2 699 zł
 • 619 zł
 • 699 zł

Dbając o czyste powietrze, nie zapomnij o dB

Wielostopniowy system filtrowania sprawia, że oczyszczacz powietrza eliminuje zdecydowaną większość zanieczyszczeń

Ważnym aspektem jest także to, aby urządzenie do oczyszczania powietrza nie było zbyt głośne. Wszak hałas, podobnie jak zanieczyszczenia, również negatywnie wpływa na nasz organizm. W związku tym warto zwracać uwagę na to:

 • jak głośny (w dB) jest oczyszczacz powietrza,
 • jaka jest jego wydajność na niższych stopniach – z reguły im szybsze obroty, tym głośniejsza praca.

Jednym z najcichszych modeli jest Philips AC1217/50 – produkuje ok. 33 dB.

Oczyszczacz powietrza z jonizacją

Jonizacja to dodatkowa funkcja w oczyszczaczu powietrza, dzięki której możemy się pozbyć wirusów, bakterii, zarodników grzybów i pleśni oraz najdrobniejszych alergenów. Skuteczność oczyszczacza z jonizatorem sięga 99,9%. To dobra opcja, jeśli ktoś z domowników ma problemy z drogami oddechowymi lub cierpi na obniżoną odporność, np. w wyniku chorób autoimmunologicznych.

Najlepszy oczyszczacz powietrza to taki, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb domowników. Bardzo ważne jest także, aby wydajność urządzenia była dobrze dobrana do metrażu pomieszczenia, w którym jest on użytkowany. Większość producentów podaje w specyfikacji produktu maksymalny metraż, który oczyszczacz jest w stanie obsłużyć, warto zwrócić i na ten parametr uwagę.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów