Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergika?

Autor: Anna

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza dla alergików to urządzenie, które jest nieocenione w walce z zanieczyszczeniami powietrza, takimi jak: grzyby, pleśń, smog, wirusy i bakterie. Jest także idealne na sezon wiosenno-letni, w którym występuje duża ilość czynników mogących wpływać na pojawienie się uczulenia.

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie filtry mają oczyszczacze powietrza dla alergików;
 2. na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza dla alergików;
 3. jaki oczyszczacz powietrza dla alergika będzie dobrym wyborem.

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza dla alergików – rodzaje filtrów

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Dobry oczyszczacz powietrza dla alergików powinien posiadać dużą ilość filtrów. To właśnie one odpowiadają za skutecznie eliminowanie zanieczyszczeń. Wyróżnia się następujące rodzaje:

 • Filtr węglowy – posiada porowatą nanostrukturę, do której przywierają zanieczyszczenia, takie jak lotne związki organiczne. Dzieje się tak dlatego, ponieważ węgiel ma bardzo dużą powierzchnię w przeliczeniu na jednostkę masy. Warto kupić te z impregnowaną warstwą, którą da się myć w wodzie.
 • Filtr wodny – zanieczyszczenia po wpadnięciu w wodę w niej pozostają. Wystarczy więc ją wymienić, aby się wraz z nią pozbyć zgromadzonych w niej zabrudzeń.
 • Filtr fotokatalityczny – w jego przypadku szkodliwe dla człowieka cząsteczki są neutralizowane dzięki promieniowaniu UV.
 • Filtr elektrostatyczny – przyciąga nawet mikroskopijne pyłki. Podobnie jak w przypadku filtru wodnego, można go wyczyścić, wypłukując z niego zabrudzenia.
 • Filtr HEPA – idealny tego typu oczyszczacz powietrza dla alergików to ten oznakowany klasą H13. Jest on doskonały do walki z bakteriami i wirusami.

Oczyszczacz dla alergików – ważne parametry

Osoby borykające się z alergią doskonale wiedzą, jak nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne może ona powodować. Do najczęściej wymienianych należą: łzawienie oczu, katar, świąd nosa, podrażnienia skóry czy nawet uporczywe bóle głowy. Mogą one prowadzić do chorób układu oddechowego, dlatego powinno się im przeciwdziałać. Z tego powodu wybawieniem od wymienionych dolegliwości może być właśnie oczyszczacz dla alergika, który pomoże cieszyć się czystym powietrzem w domu. Nabywając dany model, warto zwrócić uwagę na pewne kluczowe parametry.

Jednym z głównych kryterium wyboru powinna być na pewno wydajność urządzenia, gdyż to od niej zależy, jaka ilość powietrza zostanie oczyszczona w ciągu jednej godziny. Drugim ważnym czynnikiem jest zastosowany w oczyszczaczu filtr. Najlepiej, aby było ich jak najwięcej, bo tylko wtedy ma się pewność, że urządzenie zwalcza nie jeden, a kilka problemów na raz. Warto również, aby dobry oczyszczacz powietrza dla alergika miał jonizację lub funkcję nawilżania, bowiem znacznie poprawiają one jego jakość. Powinien też być cichy, by jego praca nie powodowała dyskomfortu domowników, zwłaszcza w porze nocnej. Najlepiej, aby poziom hałasu nie przekraczał 35 dB. Wysokiej jakości sprzęty tego typu posiadają też specjalne czujniki jakości powietrza. Dzięki nim urządzenie samodzielnie bez ingerencji człowieka wykrywa, kiedy zachodzi potrzeba, by zwiększyć lub zmniejszyć dane parametry. Gdy w domu są dzieci, dobrze ponadto rozważyć modele z blokadą rodzicielską, jak np. Philips AC3256/10.

 • 529 zł
 • 1 499 zł
 • 2 379 zł
 • 2 379 zł
 • 589 zł

Jaki oczyszczacz dla alergika wybrać?

Oczyszczacz powietrza Venta

Dobry oczyszczacz powietrza dla alergika z funkcją nawilżania powietrza to np. Sharp KC-D40EUW. Dba on nie tylko o prawidłową wilgotność powietrza i skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, ale także eliminuje elektrostatyczność wpływającą na zmęczenie. Co ciekawe, po umieszczeniu w nim zimnej wody, można uzyskać efekt klimatyzacji podczas upałów. Jego atutem są poza tym kółka, które umożliwiają łatwe przesunięcie urządzenia.

Wybierając nowoczesne modele oczyszczaczy powietrza dla alergików, warto zwrócić uwagę na te, które da się obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej. Przykładem jest Philips AC2729/50 Combi 2w1. Dzięki aplikacji możemy sprawdzić jakość powietrza w pomieszczeniu jeszcze przed powrotem do domu lub zdalnie uruchomić urządzenie. Informuje ona też o poziomie zanieczyszczeń na zewnątrz.Nowoczesnym i wykorzystującym zaawansowane technologie sprzętem jest również Dyson Pure Cool Link TP04. Wykrywa on zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym i raportuje o detekcji cząsteczek czy gazów takich, jak PM 2,5, P10 czy NO2.

Dla większych pomieszczeń dla alergików i astmatyków sprawdzi się sterowany za pomocą pilota oczyszczacz powietrza Webber AP9700, wyposażony w tryb nocny, automatyczny oraz timer. Jego atutem jest to, że zatrzymuje sierść zwierząt i kurz, a także komórki grzybów czy pierwotniaków. Podobne funkcjonalności prezentuje też Rowenta PU6020. Zdecydowanie najlepszymi wynikami może pochwalić się Panasonic FVXR90GK, który usuwa aż 99,99% zanieczyszczeń powietrza i jest wyposażony w 5 sensorów: światła, aktywności ludzi, zapachu, zanieczyszczeń i wilgotności.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link