Nawilżacz powietrza – jaki warto wybrać?

Autor: Joanna

Nawilżacze powietrza, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się do utrzymywania optymalnej wilgotności w mieszkaniu lub domu. Urządzenia te cieszą się dużą popularnością między innymi wśród osób cierpiących na dolegliwości ze strony układu oddechowego, dla których właściwa jakość powietrza jest szczególnie istotna. Dowiedz się, jaki nawilżacz powietrza wybrać oraz dlaczego warto używać go w okresie grzewczym.

Niewielki pracujący nawilżacz powietrza stoi na parapecie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego służy nawilżacz powietrza
 2. jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza
 3. jaki nawilżacz powietrza warto wybrać

Nawilżacz powietrza – do czego służy?

Nawiżacz powietrza na tle łóżeczka z małym dzieckiem

Nawilżacze powietrza to niewielkie urządzenia domowe, wykorzystywane do utrzymywania odpowiedniej wilgotności powietrza w przestrzeniach mieszkalnych – właściwy poziom to od 40 do 60% nasycenia wodą. Nawilżacza warto używać przez cały rok, ale jego funkcjonalność jest szczególnie przydatna w sezonie grzewczym, kiedy możliwość wietrzenia pokoi jest ograniczona, a powietrze jest dodatkowo osuszane przez pracujące grzejniki.

Odpowiedni poziom wilgotności znacząco wpływa na komfort wypoczynku. Suche powietrze zaburza naturalne właściwości ochronne błony śluzowej w jamie nosowej. Wnętrze nosa wydaje się wtedy nadmiernie przesuszone, w skrajnych przypadkach mogą pojawić się na nim obrzęki i strupy.

Suche powietrze, oprócz negatywnego wpływu na zdrowie oraz komfort przebywania w pomieszczeniu, wpływa także na meble wykonane z drewna i sklejki. Wilgotność poniżej 30% może powodować ich pękanie oraz deformację (między innymi wyginanie się blatów). Stąd wniosek, że nawilżacz powietrza wpływa pozytywnie również na stan części domowego wyposażenia.

Wybór nawilżacza powietrza – jakie rodzaje nawilżaczy są dostępne na rynku?

Nawilżacze powietrza dzieli się na parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Różnica między nimi opiera się przede wszystkim na sposobie uwalniania wilgoci do powietrza. Ich krótka charakterystyka przedstawia się następująco:

 • nawilżacze parowe (termiczne) – woda uwalniana jest pod postacią ciepłej mgiełki. Nawilżacz parowy posiada grzałkę, która podgrzewa wodę, a ta parując, nawilża powietrze. Wydajność tego typu urządzeń jest bardzo duża – mogą zapewnić odpowiednią jakość powietrza na powierzchniach do 50 m². Dobrym przykładem jest Stadler Form Fred. Nawilżacze parowe są jednak dość energochłonne i stwarzają zagrożenie przypadkowego poparzenia;
 • nawilżacze ewaporacyjne (parujące) – wykorzystują naturalne zjawisko ewaporacji, czyli odparowywania wody, która uwalniana jest do powietrza pod postacią mgiełki. Nawilżacz ewaporacyjny składa się z wymiennych mat, wentylatora oraz zbiornika na wodę. Wentylator tłoczy powietrze, które przechodząc przez wilgotną matę, jest w ten sposób nawilżane, a przy okazji też częściowo oczyszczane. Do urządzeń działających w ten sposób należy Philips HU4803/01. Nawilżacze parujące są energooszczędne i, w przeciwieństwie do ultradźwiękowych, nie pozostawiają osadów na meblach;
 • nawilżacze ultradźwiękowe – w ich wnętrzu znajduje się niewielkie urządzenie generujące niesłyszalne dla człowieka ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, zamieniając je w chłodną mgiełkę. Nawilżacze ultradźwiękowe są energooszczędne, ciche i często wyposażone w jonizatory, jak Eldom NU 6. Jonizacja powietrza korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie domowników. Urządzenia ultradźwiękowe trzeba często czyścić. Posiadają też filtry, które należy regularnie wymieniać, aby ograniczyć ilość generowanego przez nie drobnego osadu, osiadającego na meblach.
 • 489 zł
 • 1 197 zł
 • 499 zł
 • 4 990 zł
 • 159 zł

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ranking najpopularniejszych modeli

Młoda kobieta wyjmuje zbiornik na wodę z nawilżacza powietrza

Na rynku dostępnych jest wiele modeli nawilżaczy. Wybór najlepszego z nich może okazać się kłopotliwy, gdyż każde z urządzeń posiada swoje mocne i słabe strony. Poniżej znajduje się ranking nawilżaczy, które wśród klientów cieszą się największą popularnością.

 1. RAVEN EN003 – jest to ultradźwiękowy nawilżacz o dużej pojemności (aż 4 litry). Jego moc to 30 W. Przy tak niskim zużyciu energii jest w stanie nawilżyć powietrze na powierzchni do 20 m². Jego czarna stylowa obudowa dobrze pasuje do nowoczesnych wnętrz.
 2. Philips HU4813/10 – nawilżacz ewaporacyjny o wydajności do 44 m². Posiada on funkcję utrzymywania preferowanego poziomu wilgotności i wyłącza się automatycznie, gdy w zbiorniku zabraknie wody. Nienarzucający się, schludny design obudowy sprawia, że nawilżacz ten dobrze pasuje do każdego pomieszczenia.
 3. RAVEN EN006 – model ultradźwiękowy. Posiada duży ledowy wyświetlacz oraz zbiornik o pojemności aż 6 litrów. Do wody można dodać olejki eteryczne i przy okazji nawilżania rozpylić ulubiony zapach. Nawilżaczem można sterować zdalnie przy pomocy niewielkiego pilota.
 4. RAVEN EN004 – nawilżacz ultradźwiękowy dodatkowo wyposażony w jonizator powietrza. Produkowane przez niego ujemne jony korzystnie wpływają na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Dysponuje mocą 30 W i wydajnością na poziomie 20 m².
 5. Stadler Form Oskar – model ewaporacyjny o wydajności aż 50 m². Jednocześnie jego maksymalny pobór energii to zaledwie 18 W. Posiada wbudowany higrostat oraz dozownik zapachów. Kwadratowa obudowa o zaokrąglonych rogach, wykonana jest z przyjemnego dla oka białego plastiku. Nawilżacz dobrze prezentuje w pomieszczeniach urządzonych w modnych obecnie odcieniach szarości i bieli.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link