Jaki mikrofon wybrać do dyktafonu?

Autor: Anna

Chcesz wykorzystywać dyktafon cyfrowy do profesjonalnych celów: przeprowadzania wywiadów, rejestrowania konferencji, nagrywania ważnych wypowiedzi? Przyda Ci się do tego mikrofon zewnętrzny do dyktafonu, który doskonale wyłapie dźwięki, zwłaszcza ze znacznej odległości. Będzie Ci łatwo zrozumieć nagrania i odtworzysz je w bardzo dobrej jakości. Przekonaj się, jaki mikrofon do dyktafonu wybrać.

mikrofon zewnętrzny do dyktafonu cyfrowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy używanie mikrofonu zewnętrznego do dyktafonu jest konieczne
 2. czym jest charakterystyka kierunkowa mikrofonu
 3. jaki mikrofon zewnętrzny do dyktafonu wybrać

Czy używanie mikrofonu zewnętrznego do dyktafonu jest konieczne?

W każdym dyktafonie cyfrowym znajduje się wbudowany mikrofon. Może być monofoniczny, jak w modelu Sony ICD-PX240. mikrofon zewnętrzny do dyktafonu do nagrywania na studiachPodczas korzystania z niego dźwięk zapisuje się na jednej ścieżce. Jest wystarczający do prostych zadań w odpowiednio przygotowanym środowisku, w którym ograniczono hałasy. Sprawdzi się np. podczas przeprowadzania wywiadu w pomieszczeniu. Z kolei mikrofon stereofoniczny – taki jak Sony ICD-PX470 – zapisuje dźwięk na dwóch ścieżkach. Lepiej odwzorowuje rzeczywisty dźwięk względem poprzednika i może zapisywać ścieżki osobno. Najlepszy pod tym względem jest mikrofon przestrzenny z co najmniej czterema ścieżkami.

Mikrofon wbudowany w dyktafon cyfrowy w bardziej rozbudowanych modelach może być dopasowywany do miejsca i sytuacji. Zmienisz np. poziom czułości, by był większy na zewnątrz budynku, lecz mniejszy w cichym pokoju. Skorzystasz też z zoomu mikrofonu, skupiając rejestrację na pojedynczym elemencie.

Nie wszystkie dyktafony cyfrowe mają jednak powyższe funkcje. Jeśli dysponujesz prostym modelem bądź chcesz zwiększyć wydajność profesjonalnego, rozważ zakup mikrofonu zewnętrznego do dyktafonu.

Sprawdź, czym kierować się podczas wybierania dyktafonu.

Czym jest charakterystyka kierunkowa mikrofonu?

Jednym z kluczowych parametrów mikrofonów zewnętrznych do dyktafonu jest charakterystyka kierunkowa, która określa przestrzeń „zbierania” dźwięku. Urządzenia dzielą się na:

 • jednokierunkowe, czyli zbierające dźwięk z tylko jednego miejsca. Są odpowiednie, gdy na dyktafon cyfrowy chcesz nagrać wypowiedzi i oświadczenia przedstawione na konferencji lub bardziej zależy Ci na zarejestrowaniu pojedynczej opinii niż dyskusji. Dźwięki występujące z boku również się zapiszą, jednak będą cichły wraz z powiększeniem odległości od głównego punktu;
 • dwukierunkowe, właściwe do rejestrowania rozmów pomiędzy dwiema osobami lub grupami ludzi, w tym wywiadów. Warto pamiętać, że pole zasięgu takiego mikrofonu zewnętrznego do dyktafonu jest z jednej strony mniejsze, więc zawsze kieruj czulszą część ku źródłu dźwięku, na którego zarejestrowaniu bardziej Ci zależy;
 • wielokierunkowe, stosowane m.in. podczas paneli dyskusyjnych i niezorganizowanych wydarzeń, w trakcie których dźwięki dostarczane są z każdej strony i wszystkie są równie ważne.

WARTO WIEDZIEĆ

Wysoką funkcjonalność cyfrowego dyktafonu do nagrywania z mikrofonem zewnętrznym możesz uzyskać dzięki wybraniu rejestratora dźwięku. Jest to urządzenie profesjonalne, często z wbudowanym mikrofonem wielokierunkowym, dźwiękiem przestrzennym, wysokim stopniem redukcji zakłóceń i szumów czy wysoką jakością zapisu nagrań. Wydajne modele znajdziesz w RTV EURO AGD.

Polecane mikrofony
 • 499 zł
 • 399 zł
 • 399 zł
 • 48,99 zł
 • 329 zł

Jaki mikrofon zewnętrzny do dyktafonu wybrać?

Zewnętrzne mikrofony do dyktafonu cyfrowego mogą występować pod różnymi postaciami. Różnią się budową i mikrofon zewnętrzny do dyktafonu Trust Lava USBwłaściwościami, więc nadają się do odmiennych zadań. Poniżej na przykładach przedstawiliśmy kilka rodzajów.

Mikrofon typu clip-on sprawdzi się w sytuacjach, gdy będziesz chciał nagrywać siebie lub przed wywiadem podepniesz urządzenie do rozmówcy, aby szczegółowo rejestrowało jego odpowiedzi. Z uwagi na bliskość mikrofonu od źródła dźwięku rejestracja jest możliwa w wysokiej jakości. Przykład to Trust Lava USB Clip-on 22487, który zastosujesz też w komputerze i laptopie. Ma osłonę Pop Filter do ograniczania hałasu. Producent poleca go do streamingu filmów, nagrywania podcastów i vlogów, a także nakładania głosu.

Mikrofon przewodowy na stojaku to doskonałe urządzenie stacjonarne, wykorzystywane także do nagrywania dźwięków na komputerach i laptopach. Zbiera odgłosy z szerszego obszaru względem drobnego mikrofonu clip-on. Ma mocną, trwałą budowę – trudno go uszkodzić. Jest za to mniej mobilny od poprzednika. Może mieć pokrętło do regulacji głośności, tak jak model Tracer Screamer. Z uwagi na szerokie pasmo przenoszenia zapewnia czysty dźwięk. Dźwięki instrumentów rejestruje tak samo dobrze jak mowę ludzką.

Mikrofon do słuchawek, jednocześnie wykorzystywany do nagrywania i sprzyjający odsłuchiwaniu. Ma specjalną zapinkę, w której umieszcza się przewód słuchawek. Czułość mikrofonu jest wysoka. W urządzeniu może występować system eliminowania szumów i zakłóceń, tak jak dzieje się to w modelu Zalman ZM-MIC1.

Zobacz wszystkie mikrofony dostępne w RTV EURO AGD. Zapoznaj się też z opiniami na temat najczęściej wybieranych dyktafonów. Skompletuj zestaw do pracy lub rozrywki.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link