Mikrofon na USB – porady, jak wybrać najlepszy model

Autor: Marcin

Jednym z największych problemów podczas kupowania mikrofonu na USB jest wybór pomiędzy typem pojemnościowym a dynamicznym. Przed dokonaniem zakupu należy zapoznać się kilkoma parametrami, a przede wszystkim trzeba zadeklarować sposób użytkowania mikrofonu.

Mikrofon z kablem USB

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje mikrofonu na USB
 2. na co zwrócić uwagę podczas zakupu
 3. jakie modele mikrofonów na USB są polecane

Mikrofon na USB – rodzaje

Przygotowany do użycia mikrofon

Mikrofon pojemnościowy wyróżnia zastosowana w nim technologia, czyli sposób przetwarzania fal dźwiękowych. Mianowicie pojemnościowy typ mikrofonu jest zbudowany z ruchomych okładek i stalowej siatki membranowej, które ładowane są polaryzowanym napięciem, tworząc specjalny rodzaj kondensatora. Pod wpływem fal dźwiękowych następuje drganie membrany, a co za tym idzie – zmienia się pojemność kondensatora. W ten właśnie sposób powstają impulsy elektryczne, które przekazywane są do rejestratora. Ten zawiły proces technologiczny powoduje, że mikrofon pojemnościowy wyróżnia się wysoką czułością i precyzją w rejestrowaniu nawet najcichszych dźwięków.

Mikrofony pojemnościowe są lekkimi i delikatnymi urządzeniami. Niestety wiąże się z tym jedna wada – są one bardziej podatne na uszkodzenia. W przeciwieństwie do modelu dynamicznego, mikrofon pojemnościowy nie jest odporny na skrajne warunki atmosferyczne. Cechuje go wysoka czułość na ciche dźwięki, wychwytuje on nawet najmniejszy detal. To idealne urządzenie do nagrywania wokali i instrumentów. Ze względu na zastosowaną technologię są zdecydowanie droższym mikrofonem.

Mikrofon dynamiczny jest urządzeniem stosunkowo tańszym i prostszym w budowie. Urządzenie składa się z cienkiej i elastycznej membrany, usytuowanej w silnym polu magnetycznym, które wytwarza magnes. Fale akustyczne powodują drganie powietrza, które porusza membraną i cewką. Po tym etapie zaciskana jest cewka, a w konsekwencji zostaje wytwarzany prąd o częstotliwości takiej samej jak drganie fal dźwiękowych.

Upraszczając, mikrofon dynamiczny ma mniejszą czułość, a z drugiej strony może znieść wysokie ciśnienie akustyczne. Oznacza to, że doskonale nadaje się do rejestrowania głośnych dźwięków, pochodzących z wzmacniacza basowego lub gitarowego. Jest on solidnie zbudowanym sprzętem, odpornym na urazy mechaniczne i skrajne warunki pogodowe. Co więcej, mikrofon dynamiczny to jedno z najtańszych tego typu urządzeń dostępnych na rynku.

Polecane mikrofony
 • 649 zł
 • 89,99 zł
 • 259 zł
 • 749 zł
 • 59,99 zł

Czym kierować się podczas zakupu mikrofonu?

Kabl USB

Aby wybrać odpowiedni mikrofon, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów technicznych. Przed zakupem powinniśmy spojrzeć na następujące kwestie:

 • zastosowanie – w przypadku stosowania mikrofonu do wokalu lub urządzeń muzycznych należy wybrać mikrofon pojemnościowy. Kupując urządzenie z myślą o podłączeniu do komputera, wideorozmów, konferencji online, nagrywania vlogów czy prowadzenia wykładów studentom, możemy wybrać tańszą wersję, czyli mikrofon dynamiczny;
 • czułość – to parametr, który określa, jak skutecznie urządzenie będzie w stanie rejestrować fale akustyczne. Większą czułością wyróżniają się mikrofony pojemnościowe;
 • pasmo przenoszenia – ta wartość podawana jest w minimalnej i maksymalnej wartości. Oznacza to najmniejszą i największą wartość, jaką mikrofon jest w stanie wytworzyć i przesłać do urządzeń nagłaśniających;
 • szum własny – producent informuje o poziomie napięcia mikrofonu. Ten parametr mierzony jest w ciszy totalnej, a jego wartość podaje się w dB(A);
 • złącze – występują cztery rodzaje złącza, w tym USB, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jakie podłączenie dany mikrofon posiada;
 • kierunkowość – producent może zaoferować trzy rodzaje kierunkowości mikrofonu:
  • jednokierunkowość – urządzenie rejestruje dźwięki pochodzące z jednego źródła, znajdującego się na wprost;
  • dwukierunkowość – takie mikrofony zbierają dźwięki dochodzące z przodu i z tyłu. Wrażliwość na fale akustyczne występujące z przodu jest wyższa;
  • wielokierunkowość – mikrofon w tym przypadku rejestruje fale dźwiękowe z całego otoczenia.

Mikrofon na USB – polecane modele

Model Trust GXT 232 Mantis Streaming 22656 to mikrofon na USB, który posiada wbudowany trójnóg. Cyfrowe złącze pozwala na podłączenie do komputera, dzięki czemu można nagrywać podcasty czy robić streamingi w wysokiej jakości.

Firma Krux stworzyła biurkowy model mikrofonu na USB. Krux Prana KRX006 to futurystycznie wyglądający mikrofon dedykowany graczom. 1,5-metrowy kabel pozwala na ustawienie urządzenia w dowolnym miejscu na biurku. Z pewnością ułatwi to komunikację podczas drużynowego grania.

Model Trust Strazz USB 21678 znakomicie sprawdzi się podczas przemówień lub wykładów online. Poręczny mikrofon można zamontować do swojego laptopa czy PC. Urządzenie idealnie nadaje się do prowadzenia konferencji przez Skype’a lub sterowania głosowego aplikacjami.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link