Mikrofon krawatowy – dobieramy model do swoich potrzeb

Autor: Joanna

Mikrofon krawatowy jest w wielu sytuacjach lepszym wyborem niż zwykły. Nie mamy zajętych rąk, a nasze myśli możemy skierować bezpośrednio na odbiorców. Co warto wiedzieć o tego typu mikrofonach?

Mężczyzna w kurtce, któremy druga osoba podpina mikrofon. Obok stoi kamera telewizyjna.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zalety i wady mikrofonu krawatowego;
  2. czym kierować się przy zakupie mikrofonu krawatowego;
  3. jaki rodzaj mikrofonu krawatowego wybrać i jakie są polecane modele.

Kiedy używać mikrofonu krawatowego? Jakie są jego zalety i wady?

Mikrofon krawatowy z zapinką i balem leżący na blacie.

Mikrofon krawatowy jest niezbędnym urządzeniem to poprawienia jakości dźwięku przy różnego rodzaju wystąpieniach, konferencjach czy audycjach. Równie często korzystają z niego także osoby nagrywające materiały filmowe do social mediów. Trzymanie standardowego mikrofonu jest nieporęczne i niewygodne. Idealnym rozwiązaniem jest więc wybór mikrofonu krawatowego, który z powodzeniem podepniemy do ubrania. Takie rozwiązanie poprawi komfort i wygodę wystąpienia. Przede wszystkim sprawi, że będziemy mieli wolne ręce, często przydatne do gestykulacji w czasie przemowy. Z racji tego, że jest niewielkich rozmiarów, nie rzuca się w oczy. Te osoby, które nie mają wprawy w przemówieniach publicznych, mogą zapomnieć o tym, że mają podpięty mikrofon. Tym samym stres podczas wystąpienia jest mniejszy. Kolejną zaletą mikrofonu krawatowego jest stosunkowo niska cena podstawowych modeli oraz wysoka jakość dźwięku. Osoby korzystające z tego sprzętu po raz pierwszy są pozytywnie zaskoczone efektami dźwiękowymi. Używając mikrofonu krawatowego, nie powinniśmy jednak wykonywać zbyt gwałtownych ruchów. Należy też uważać, by nie odpiął się.

  • 89,99 zł
  • 2 269 zł
  • 319 zł
  • 1 299 zł
  • 599 zł

Czym kierować się przy kupnie mikrofonu?

Mężczyzna ma podpiiety mikrofon do koszuli. Robi test mikrofonu.

Na rynku mamy szeroki wybór mikrofonów krawatowych, dlatego też warto zastanowić się, jakie cechy i parametry powinny być wyznacznikiem zakupu konkretnego modelu. Przede wszystkim przed dokonaniem zakupu musimy wiedzieć, do czego będzie on nam potrzebny. Możemy kupić mikrofon krawatowy do telefonu, kamery czy do lustrzanki. Natomiast bez względu na to, do jakiego sprzętu będziemy go używać, musimy zdecydować się na konkretny rodzaj sprzętu. Tutaj oferta rynku jest duża, od mikrofonów bezprzewodowych, bardzo praktycznych szczególnie do nagrań na otwartej przestrzeni, po mikrofony dynamiczne z opcją redukowania szumów, preferowane do stacjonarnych nagrań np. z poziomu kamery w laptopie czy w komputerze PC. Mikrofony z dużym parametrem pasma przenoszenia są lepsze i na takie modele warto stawiać. Biorąc pod uwagę fakt, w jakich warunkach zamierzamy korzystać z urządzenia, trzeba wziąć pod uwagę także jego czułość. Jeśli będziemy nagrywać materiały czy używać mikrofonu w innej formie np. w domowym studiu, to poziom tej czułości musi być wysoki. Jeśli natomiast będziemy używali go na zewnątrz, ten poziom czułości może być mniejszy. Ułatwi to zresztą osiągnięcie oczekiwanego efektu, ponieważ w takich sytuacjach nie mamy zamiaru nagrywać otoczenia, np. szumu wiatru. Często używa się nawet specjalnych gąbek nakładanych na mikrofon, by te szumy wyeliminować.

Kolejnym elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy wyborze mikrofonu krawatowego, jest sposób komunikacji z innym urządzeniem np. kamerą czy lustrzanką. Zazwyczaj w warunkach domowych, stacjonarnych, czyli wtedy, gdy nie musimy się przemieszczać, wybieramy przewodowy mikrofon. Natomiast do ujęć dynamicznych lepszy będzie bezprzewodowy. Decydując się na ten rodzaj trzeba pamiętać, że ma on niestety określony czas działania.

Dla wielu osób kluczowym wyznacznikiem zakupu będzie cena. Ta jest różna w zależności od producenta, opcji mikrofonu i od jakości urządzenia.

Jaki rodzaj wybrać i jakie są polecane modele

Obok modeli przewodowych i bezprzewodowych jest jeszcze kilka innych rodzajów mikrofonów krawatowych dostępnych na rynku. Szczególnie popularny jest podział na jednokierunkowe (takie, które ściągają dźwięki tylko od osoby mówiącej) i dwukierunkowe (dają możliwość rejestrowania dźwięku nie tylko od osoby mówiącej, ale i od otoczenia). Producenci zadbali również o mikrofony dedykowane danemu urządzeniu – komputerowi, lustrzance czy kamerze. Jaki więc model warto wybrać? Jednym z ciekawszych jest Saramonic SR-WM4 – mikrofon bezprzewodowy z odbiornikiem. Jest prosty w obsłudze. Jego inny atut to kompaktowość – niska waga i niewielkie rozmiary. Używając go, praktycznie nie czujemy, że mamy podpięty mikrofon. Do tego zapewnia realizację dźwięku bardzo dobrej jakości.

Ciekawą opcją wydaje się również Boya BY-M1 z parametrem czułości na poziomie średnio 30 decybeli. Warto również zwrócić uwagę na modele takie jak: Saramonic Mikrofon krawatowy SR-UM10-M1 ze złączem mini Jack, Saramonic Mikrofon krawatowy SR-XLM1 ze złączem mini Jack czy Saramonic Mikrofon krawatowy LavMicro UC ze złączem USB-C.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link