Jak dobrać kabel RCA? Przegląd najlepszych modeli

Autor: Ola

Kabel RCA to bardzo ważny element całego zestawu audio i wideo, niezależnie od tego, z jakich urządzeń jest on złożony. Odpowiednio dobrany przewód potrafi w znaczący sposób wpłynąć na jakość przesyłanego dźwięku czy obrazu. Czym się kierować przy wyborze najlepszego kabla?

Podłączone kable RCA

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego wykorzystywane są kable RCA;
  2. czym się kierować przy zakupie;
  3. jaki model kabla RCA wybrać.

Kabel RCA – zastosowanie

Końcówki kabla RCA

Kabel RCA jest niezbędnym elementem każdego zestawu audio i wideo. Odpowiada w nich za przesyłanie obrazu i dźwięku, a w zależności od rodzaju sprzętu może spełniać inne, dodatkowe funkcje. W ofercie wielu producentów znajdują się rozmaite modele kabli, które różnią się od siebie między innymi ilością wtyczek. Najnowsze urządzenia coraz częściej wykorzystują złącza HDMI, co jednak nie oznacza, że kabel cinch, jak potocznie nazywany jest RCA, wypadł z obiegu.

Swoje początki przewody RCA zawdzięczają gramofonowi. Za ich pomocą możliwe było podłączenie wzmacniacza, którego zadaniem było emitowanie znacznie lepszego pod względem jakościowym dźwięku. Obecnie obszar jego zastosowania jest znacznie większy.

  1. Połączenia audio: kabel RCA służy do połączenia między innymi komputera stacjonarnego z głośnikami zewnętrznymi lub poszczególnymi elementami kina domowego.
  2. Połączenia audio i wideo: w nowoczesnych urządzeniach, takich jak telewizor, najczęściej stosuje się kable HDMI, jednak w niektórych modelach przewód RCA służy jako łącznik z kamerą czy odtwarzaczem wideo.

Na co zwracać uwagę, kupując kabel RCA?

Z uwagi na dość dużą rozpiętość cen, jakie można spotkać w sklepach, wielu użytkowników zachodzi w głowę, czym różni się kabel RCA za 20 zł od przewodu za 100 zł. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – to zależy od tego, jaki sprzęt ma być za jego pomocą połączony, a także jaki jest oczekiwany końcowy efekt. W przypadku głośników czy odtwarzaczy z niższej półki cenowej, tańsze przewody w zupełności spełnią swoje zadanie. Analogicznie, przy podłączaniu droższych zestawów audio-wideo czy głośników, cena kabla powinna być zdecydowanie wyższa, co pozwoli uzyskać znacznie lepszy efekt dźwiękowy i wizualny.

W przypadku większych zestawów audio-wideo czy też sprzętów profesjonalnych, warto pomyśleć o przejściówkach lub adapterach, pozwalających scalić większą ilość przewodów RCA. Tego typu źródła dźwięku i obrazu z reguły wymagają większego wzmocnienia i mocy, z którymi zwykły kabel cinch mógłby sobie nie poradzić.

Polecane kable audio-wideo
  • 149,99 zł
  • 99,99 zł
  • 29,99 zł
  • 69,99 zł
  • 64,99 zł

Jaki kabel RCA wybrać?

Kilka kabli RCA przy odbiorniku

Z myślą o bardziej zaawansowanych i świadomych użytkownikach sprzętu audio i wideo powstał kabel cinch Hama 00122306, wyposażony w dwa przewody RCA i jeden jack 3,5 mm. Wykonane z wysokiej jakości komponentów metalowe wtyki zapewniają niezawodny przesył, zaś dodatkowa powłoka gwarantuje bezstratny przekaz sygnału dźwiękowego. Jeszcze trwalszy efekt przekazywania połączenia uzyskano w nim dzięki pozłacanym, 24-karatowym wtykom, co stanowi spory wyróżnik spośród wielu podobnych modeli na rynku. Ponadto producenci zadbali o fizyczne cechy tego 3-metrowego przewodu, stosując specjalny rodzaj powłoki chroniącej przed zagnieceniami i uszkodzeniami.

Podobnymi parametrami wyróżnia się kabel cinch Hama 00080865, posiadający dwa wtyki RCA i jeden jack 3,5 mm. Niska rezystancja wejściowa, zastosowana w pozłacanej wtyczce, pozwala uzyskać niezawodną jakość transmitowanego sygnału. Same wtyczki zostały wykonane w kompaktowy sposób, umożliwiający podłączenie ich do smartfona czy odtwarzacza MP3. Wewnętrzny przewód również zapewnia znakomite wskaźniki przesyłu i odbioru, a to za sprawą wykonania z beztlenowej miedzi OFC. Całość kabla została dodatkowo wzmocniona i zabezpieczona przed zgniataniem.

Dwa kable cinch, a także jeden kabel jack 3,5 mm posiada nieco tańszy model Techlink WiresNX2 710023. Ten 3-metrowy przewód RCA zakończony jest wtykami pozłacanymi 24-karatowym złotem i stanowi bardzo dobre rozwiązanie w przypadku przenośnych odtwarzaczy audio z domowym systemem mini audio. Producenci zadbali o ochronę przeciw naprężeniom i ultra elastyczną budowę przewodu, co w połączeniu z żyłą z miedzi beztlenowej OFC 99% zapewnia doskonałą jakość przesyłanego sygnału.

Jednym ze standardowych, przydatnych przy niekoniecznie najnowszych urządzeniach, kabli RCA jest Vivanco 19320. Pomimo zaledwie 1,5-metrowej długości, braku pozłacanych końcówek i wtyczki kątowej, dwa wtyki RCA i jeden jack 3,5 mm zapewniają odpowiednie przechodzenie dźwięku i brak jakichkolwiek zakłóceń. Najczęściej jest on wykorzystywany do podłączania niskobudżetowych telewizorów z zestawami zewnętrznych głośników.

Użytkownicy, którym najbardziej zależy na sporej długości kabla, powinni zdecydować się na Vivanco 19720. 5-metrowy przewód cinch z dwoma wtykami RCA i jednym typu jack 3,5 mm zapewnia odpowiednią jakość przesyłanego i odbieranego sygnału, a swoje przeznaczenie znajdzie przede wszystkim w standardowych zestawach audio i wideo.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny