Kabel koaksjalny – jaki warto wybrać?

Autor: Agnieszka

Nie każdy zdaje sobie sprawę z przydatności kabli koaksjalnych. Taki stan rzeczy często ulega zmianie, gdy zaczynamy interesować się tematem domowej anteny i tunera. Oglądanie kanałów muzycznych oraz ulubionych filmów i seriali, to przykłady zajęć, które będą możliwe między innymi za sprawą kabla koaksjalnego. W związku z tym nie powinniśmy całkowicie ignorować kwestii zakupu odpowiedniego kabla koaksjalnego. Warto zainteresować się jego budową i niektórymi parametrami. Najlepiej jeśli zadbamy o wszystkie aspekty związane z dobrą jakością sygnału, jaki trafia do telewizora.

Kabel koaksjalny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest kabel koaksjalny
  2. jakie kable koaksjalne są dobre

Kabel koaksjalny – ogólne informacje

Kable koaksjalne w dłoniach

Jeśli chcemy umiejętnie wybierać najlepszy kabel, najlepiej po prostu zrozumieć czym jest i poznać jego budowę. Na wstępie warto zaznaczyć, że kabel koaksjalny może być też określany mianem koncentrycznego. Można usłyszeć także nazwę, jaką jest kabel współosiowy, a ma to związek z budową, czyli ułożonym współosiowo oplotem. Miłośnicy stosowania nazewnictwa w języku angielskim, mogą korzystać jeszcze z określenia coaxial cable lub spolszczonego „kabel coaxial”. Pomijając szczegóły związane z nazewnictwem, warto zadać ogólne pytanie o to, czym w zasadzie jest kabel koaksjalny? Dobrą odpowiedzią może być stwierdzenie, że jest to przewód telekomunikacyjny wykorzystywany w transmisji zmiennych sygnałów małej mocy. Można jeszcze dodać, że działanie takich przewodów koncentrycznych jest oparte o różnicę potencjałów tworzoną pomiędzy dwoma metalowymi elementami.

Kabel koaksjalny został opatentowany w 1880 roku przez inżyniera Olivera Heaviside'a. Przechodząc od ciekawostek do konkretów, można pokusić się o ogólne opisanie budowy takiego kabla, który możemy nabyć dziś w sklepach. Przede wszystkim jest złożony z przewodnika elektrycznego, który najczęściej wykonuje się z miedzi. Tego typu kwestie oczywiście nie są obojętne, ponieważ rodzaj zastosowanego materiału ma istotne znaczenie i przekłada się na jakość sygnału. Można zatem podkreślić fakt, że miedź pozwala na uzyskanie dobrej wydajności, co stanowi kluczową motywację do jej stosowania. W związku z tym, że kabel koaksjalny nie jest tylko miedzianym drutem, trzeba jeszcze ogólnie opisać kolejne elementy składające się na tego typu kabel. Nie można zapominać o czymś takim jak izolacja wewnętrzna (dielektryk). Za jej sprawą oddziela się główny przewodnik od ekranu. Izolacja wewnętrzna to warstwa tworzywa sztucznego, bardzo często wykonana z polietylenu (jednolitego albo spienionego). Następnym elementem jest ekran, czyli osłona mająca chronić izolowane przewody. Chodzi o to, żeby zapobiegać powstawaniu zakłóceń elektrycznych. Jest to ważne z tego względu, że ich wpływ na wydajność przesyłania sygnału będzie niekorzystny. Materiałem służącym do robienia ekranu, często jest aluminium lub miedź. Trzeba wspomnieć jeszcze o oplocie, który z zasady jest zrobiony z siatki (miedzianej czy na przykład aluminiowej). Osoby zainteresowane jak najlepszą jakością kabla koaksjalnego, mogą zapamiętać sobie, że oplot o większej gęstości daje lepszą jakość kabla.

Wydaje się, że omówionych zostało sporo rzeczy, choć jakby się nad tym przez chwilę zastanowić, wychodzi na to, że budowa kabli ostatecznie nie jest bardzo skomplikowana. Omawianie tej kwestii można zakończyć wzmianką o płaszczu zewnętrznym. Rolą tego elementu jest zabezpieczanie przed uszkodzeniami mechanicznymi (bardzo ważne, kiedy oplot jest niepełny), a także przed wilgocią, która zawsze może gdzieś wystąpić i spowodować negatywne rezultaty.

Polecane kable antenowe
  • 69,99 zł
  • 29,99 zł
  • 39,99 zł
  • 199,99 zł
  • 49,99 zł

Przykłady dobrych kabli koaksjalnych

Duża ilość kabli koaksjalnych

Znamy już budowę kabli koncentrycznych, które bardzo często służą jako kable antenowe. Teraz można zainteresować się przykładami dobrych kabli koncentrycznych, które dobrze spełnią swoją funkcję. Krótkie uzasadnienie inwestowania w jakość tego typu elementów jest takie, że one także przekładają się na efekt wyświetlanego obrazu, gdy chcemy oglądać ulubione kanały telewizyjne.

Reinston ESAT010 20 m to zgodnie z nazwą produktową kabel koncentryczny o długości 20 m. Ten przewód jest dedykowany do profesjonalnych instalacji RTV-SAT. Sprawdzi się w instalacjach indywidualnych, ale także i w zbiorczych. Jest to produkt wysokiej klasy i z powodzeniem może zostać wykorzystany do przesyłania sygnału telewizji kablowej czy sygnału radiowego (FM, DAB+). W początkowej części artykułu omawialiśmy ogólną budowę kabli koncentrycznych, więc teraz bez obaw można wspomnieć o tym, że wykonany z miedzi przewód wewnętrzny, zapewnia w Reinston ESAT010 transmisję wysokiej jakości. Ponadto jest tu podwójne ekranowanie, więc użytkownik może być pewny odpowiedniego zabezpieczenia przed niechcianymi zakłóceniami zewnętrznymi.

Opticum AX2S-48/20M to kabel antenowy RG6 przeznaczony do instalacji telewizji satelitarnej, naziemnej, w przekazach cyfrowych HD oraz analogowych. Idealny do stosowania zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Parametry to: żyła wewnętrzna 1,02 mm, ekran z folii AL + oplot AL 48B, impedancja 75 ohm, powłoka zewnętrzna: 4.95 mm/PVC.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link