Jaki kabel HDMI jest najlepszy?

Autor: Ola

Technologia HDMI w najpopularniejszym standardzie 2.0 powstała w 2013 roku. Po dziś dzień jest chętnie wykorzystywana do przesyłu danych w komputerach, telewizorach i konsolach. Sprawdź, jaki kabel HDMI będzie najodpowiedniejszy dla Twojego urządzenia.

Kabel HDMI do konsoli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest technologia HDMI;
 2. jakie są rodzaje kabli HDMI;
 3. jak wybrać odpowiedni kabel HDMI dla siebie;

Technologia HDMI – czy kabel HDMI ma znaczenie w przesyle danych?

Kabel HDMI

HDMI, czyli High-Definition Multimedia Interface, to technologia, a dokładnie interfejs multimedialny, umożliwiający transmisję treści wideo w wysokiej rozdzielczości, przy jednoczesnym wielokanałowym przesyle dźwięku. Jeśli zadamy sobie pytanie, czy kabel HDMI ma znaczenie w przesyle danych, jedyna słuszna odpowiedź to: nie tylko ma, ale i – zgodnie z definicją – odpowiada za nią.

Kabel HDMI do transmisji używa technologii TMDS, dzięki czemu zapewnia dużą przepustowość i dwukierunkowy przepływ danych. HDMI w najpopularniejszym standardzie 2.0, wykorzystując dużą szerokość pasma, umożliwia wyświetlanie filmów w wysokiej rozdzielczości 4096x2160 (4K) i 3D. Dlatego kable HDMI są powszechnie wykorzystywane do przesyłu danych m.in. w telewizorach, komputerach, a także konsolach.

Powszechnie uważa się, że długość kabla może wpływać na jakość przesyłanego obrazu. Jest to prawda, ale spadki jakości zauważalne są dopiero, gdy zdecydujemy się zakupić kabel HDMI dłuższy niż 15 metrów.

Rodzaje kabli HDMI

Na pierwszy rzut oka oznaczenia rodzajów kabli HDMi mogą wydawać się niejasne. Jest to jednak pozorne, a sam wybór kabla HDMI do telewizora czy telefonu jest bardzo prosty. Kable HDMI można podzielić na dwie podkategorie: ze względu na wersję przewodu oraz wersję standardu.

Wersję przewodu oznacza się cyframi od 1.0 do 2.0 i służy ona do opisu standardu gniazda HDMI w urządzeniach. Obecnie na rynku dostępne są niemal wyłącznie kable HDMI w najwyższym standardzie 2.0. Jest tak dlatego, że wszystkie kable są wstecznie kompatybilne. Najprościej rzecz ujmując, jeżeli posiadamy urządzenie z gniazdem w standardzie 1.3, to nie potrzebujemy kabla z wersją przewodu 1.3. Możemy użyć również kabla o wyższym standardzie i odtwarzacz czy starsza konsola będzie na nim działać prawidłowo. Wersja 2.0 gwarantuje maksymalną rozdzielczość na poziomie 4096 x 2160p oraz maksymalną głębię koloru 48-bit.

Istotniejszym parametrem jest wersja standardu, ponieważ to ona określa z jakich funkcji urządzenia będziemy mogli skorzystać. Standardy kabli HDMI można odnaleźć w słowniku pojęć i terminów. Cytując, przedstawiają się one następująco:

 • Standard HDMI Cable – możliwości: 720p, 1080i;
 • Standard HDMI Cable with Ethernet – 720p, 1080i oraz Ethernet;
 • High Speed HDMI Cable – możliwości: 720p, 1080i, 1080p, 4K, 3D, Deep Color;
 • High Speed HDMI Cable with Ethernet – 720p, 1080i, 1080p, 4K, 3D, Deep Color oraz Ethernet;
 • Premium High Speed HDMI Cable – 720p, 1080i, 1080p, 4K z 60Hz, HDR, 3D, Deep Color;
 • Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet – 720p, 1080i, 1080p, 4K z 60Hz, HDR, 3D, Deep Color oraz Ethernet.

Oczywiście są to wyłącznie suche informacje wymagające odpowiedniej interpretacji. Najlepiej, dla większej jasności, przeprowadzić ją na przykładzie.

High Speed HDMI Cable with Ethernet oznacza, że kabel umożliwia przesył obrazu w rozdzielczościach: Full HD, 4K i 3D. Zapewnia zwiększoną głębię kolorów (Deep Color) oraz dodatkowo umożliwia transfer danych audio i wideo z internetu. Do tego typu kabli należą między innymi kabel HDMI Reinston EK018 2,5m oraz dłuższy Reinston EK022 5m.

Polecane kable audio-wideo
 • 29,99 zł
 • 49,99 zł
 • 54,79 zł
 • 34,99 zł
 • 24,49 zł

Jaki kabel HDMI wybrać?

Unitek Y-C138RGY przewód LUX HDMI 2.0 oplot 2M

Kabel może nieznacznie różnić się w zależności od urządzenia, które miałby obsługiwać. Oto, na co należy zwrócić uwagę, wybierając kabel HDMI:

 • Kabel HDMI do telewizora – kabel do telewizora powinien być odpowiednio długi, dlatego warto kupić przynajmniej kilkumetrowy, taki jak Unitek Y-C139RGY przewód LUX HDMI 2.0 oplot 3M, który zapewni komfortowe pole manewru przy podłączaniu urządzeń. Jeśli chcemy połączyć telewizor 4K z odtwarzaczem Blu-ray, droższy Oehlbach Easy Connect HS 170 zagwarantuje możliwość cieszenia się z pełnych możliwości obu sprzętów.
 • Kabel HDMI do monitora – podobnie jak wypadku kabla HDMI do telewizora, istotna jest długość oraz jakość. Jeśli posiadamy monitor umożliwiający wyświetlanie obrazu w dużych rozdzielczościach, dla satysfakcjonującego komfortu użytkowania lepiej wybrać kabel posiadający pozłacane 24-karatowym złotem końcówki, jak chociażby Arkas PHQ-50.
 • Kabel HDMI do telefonu – aby połączyć smartfon z telewizorem lub monitorem, wymagany jest kabel micro HDMI, np. Hama 00054561 w standardzie High Speed HDMI with Ethernet.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link