Kabel głośnikowy – wybieramy model do swoich potrzeb

Autor: Adam

Zobaczmy, jakie rodzaje i długości kabli są najpopularniejsze. Dowiedzmy się także, czy zakup kabla na metry i stawianie na jak najdłuższy przewód jest sensownym działaniem z punktu widzenia ekonomicznego, a przede wszystkim – dźwiękowego.

Kabel audio zwinięty w rolkę na białym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaką grubość i technologię kabla wybrać;
  2. czym jeszcze kierować się wybierając kable głośnikowe;
  3. jakie są polecane modele kabli do głośników.

Grubość kabla i technologia – istotne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę

Dwa głośniki stojące na blacie biuka, w tle laptop.

Jaka grubość kabla głośnikowego będzie najlepsza? Aby uzyskać idealny efekt dźwiękowy, średnica przewodów, które izolujemy, nie może przekraczać 1 mm². Bez znaczenia jest sposób, w jaki zostały skonstruowane. Przewodnikiem będzie też pojedynczy, pozbawiony izolacji przewód. Aby prawidłowo dopasować kabel do naszego sprzętu, należy uwzględnić parametry mocy kolumn. Dla kolumn o mocy od 0 do 70 W najlepiej sprawdzi się kabel o średnicy 1,5 mm². Do kolumn o średniej mocy czy między 70 a 120 W zastosujemy kable nieco grubsze, bo o średnicy 2,5 mm² (to najczęściej stosowane rozwiązanie). Dla kolumn głośnikowych o największej mocy (między 120 a 200 W) najlepiej sprawdzi się kabel o średnicy 4 mm². Kabel o większej średnicy stawia mniejszy opór, ale jego wytrzymałość prądowa jest większa. Producenci kabli stosują różne technologie. Wszystko po to, byśmy mogli otrzymać jak najlepszą jakość w konkurencyjnej cenie. W niektórych modelach stosuje się możliwość przepływu w jednym czasie wysokich i niskich częstotliwości. Mówimy wówczas o tzw. technologii Time Correct. Równie popularną technologią jest Flux Magnetic Tube. Umożliwia ona uzyskanie idealnej jakości nie tylko głosu, ale i basów. Niektórzy producenci stosują technologię zwiększającą jakość basu poprzez jego pogłębienie (technologia Bass Conductor). Inni decydują się również na izolacje zewnętrzne lub powietrzne.

Istotnym czynnikiem przy wyborze kabla jest jego cena. W większości przypadków im jest niższa, tym gorszy jakościowo produkt otrzymamy (o gorszej jakości miedzi, na dodatek słabej izolacji). Kable te szybko się wyeksploatują, a oszczędność wydaje się tylko pozorna, ponieważ będziemy musieli w niedługim czasie kupić kolejny.

Polecane kable głośnikowe
  • 109,99 zł
  • 199,99 zł
  • 189,99 zł
  • 69,99 zł
  • 19,99 zł

Na jakie parametry należy zwrócić jeszcze uwagę?

Dwa kable audio w izolacji czerwonej i czarnej, na białym tle.

Po pierwsze sprawdźmy, z jakiego materiału i w jaki sposób wykonany został miedziany drut. Jeśli miedź będzie dobrej jakości, to tym samym lepiej odda opór właściwy. Słaba jakościowo będzie mieć problem z rezystywnością. Wybierając kabel, warto postawić na te modele, które zostały posrebrzane. Są lepsze niż ocynkowane. Nie warto również inwestować w kable pozłacane. Są gorszej jakości, szczególnie od modeli pokrytych miedzią, mogą mieć jedynie zastosowane na złączach przewodów. Mówiąc o dobrej i gorszej jakości miedzi, warto wziąć pod uwagę parametr czystości, który zazwyczaj podawany jest w procentach. Im jest on wyższy, tym lepsza jakościowo miedź. Ta o wysokim parametrze czystości znakomicie przewodzi prąd. Tym samym jakość dźwięku otrzymywana jest na najwyższym możliwym poziomie. Po drugie kupując kabel, starajmy się wybierać model o dość grubej izolacji. To gwarancja tego, że posłuży nam one dłużej. Są odporniejsze na uszkodzenia typu mechanicznego. Można je spokojnie zwijać czy wyginać. W dodatku izolacja chroni przewód od zakłóceń na polu elektromagnetycznym.

Jaką długość kabla wybrać i jakie modele są warte uwagi?

Im krótszy jest przewód, tym lepiej. Nie należy z tym jednak przesadzać, aby kable między głośnikami a wzmacniaczem nie były napięte jak struny. Jednak trzymanie kilkumetrowego zwiniętego kabla na zapas jest bezsensowne, a co ważniejsze: niekorzystnie wpływa na jakość dźwięku. Może dojść wówczas do jego rezystancji. Kabel odpowiedniej długości swobodnie przechodzi od wzmacniacza do głośnika tak, by nie było wyczuwalne jego napięcie. Oto kilka propozycji ciekawych modeli. Pierwszą opcją jest kabel głośnikowy Oehlbach Crystal Wire T15/250 2x1,5mm o długości 2.5 metra posiadający wtyki bananowe do obu kolumn. Drugim polecanym modelem będzie RCA 84006. Do wyboru mamy trzy długości 10, 20 i 30 metrów oraz dwa różne przekroje 2 x 1,5 mm2 i 2 x 2,5 mm2. Ciekawym wyborem będzie Oehlbach Crystal Wire T15/1000 2x1,5mm o długości 10 metrów i przekroju 2 x 1,5 mm2 oraz 2 x 2,5 mm2. W tym modelu dostępne są jeszcze krótsze kable 2,5 m i 5 m.

Kable głośnikowe stosowane są często do podpięcia kina domowego. Dlatego dobrze wiedzieć, na jaki kabel głośnikowy do kina domowego warto zwrócić uwagę. Dobrym rozwiązaniem będzie: Oehlbach 108 - 2x2,5mm, RCA 84007 2x1,5 mm o długości 30 metrów i przekroju 2 x 1,5 mm2 oraz 2x 2,5 mm2 i kabel głośnikowy 2x1,5 – Oehlbach 107 - 2x1,5mm.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link