Jaki ekspres na kapsułki wybrać i dlaczego?

Autor: Joanna

Ekspresy na kapsułki są stosunkowo tanie i bardzo szybkie w działaniu. Dodatkowo zabierają niewiele miejsca, a kawę przyrządza się za ich pomocą maksymalnie wygodnie – nic więc dziwnego, że zyskały taką popularność. Jednak nie każdy ekspres do kawy na kapsułki będzie tak samo funkcjonalny czy wytrzymały. Dowiedz się zatem, który model wybrać.

Kawa z ekspresu kapsułkowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym wyróżniają się ekspresy kapsułkowe,

- na co zwrócić uwagę, wybierając ekspres na kapsułki,

- jaki ekspres do kawy na kapsułki wybrać i dlaczego.

Ekspresy kapsułkowe – czyli jakie?

Ten rodzaj urządzeń do przyrządzania kawy zalicza się do większej grupy ekspresów ciśnieniowych. Stanowi zatem alternatywę dla ekspresów kolbowych i automatycznych. I to nie byle jaką alternatywę, bowiem znacznie upraszczającą cały proces przyrządzania kawy. Ekspresy na kapsułki cechuje:
 • mały rozmiar,
 • maksymalna prostota obsługi,
 • łatwość utrzymania w czystości,
 • szybkość działania.

W odróżnieniu do dużych, skomplikowanych w działaniu ekspresów kolbowych, urządzenia te posiadają uproszczony mechanizm. Dzięki kawie w kapsułce, w której znajduje się zmielona już i odmierzona porcja, urządzenie to wymaga od Ciebie minimalnego wkładu w procesie powstawania czarnego napoju. Ale to nie wszystko.
Ekspres na kapsułki wbrew pozorom daje również dużo możliwości w kwestii rodzaju czy smaku kawy, jakiej chcesz się napić. Dostępne w sprzedaży kawy w kapsułkach to nie tylko ziarna pochodzące z różnych miejsc i palone w odmienny sposób, ale także gotowe mieszanki do zaparzania latte, cappuccino czy macchiato.

WARTO WIEDZIEĆ

Urządzenia te nie mają samych zalet, choć dla amatorów szybkiej i relatywnie smacznej kawy będą doskonałe. Do wad ekspresów kapsułkowych zalicza się przede wszystkim:
    • większy koszt kawy w przeliczeniu na filiżanki,
    • ograniczona dostępność i liczba pasujących kapsułek,
    • gorsza jakość kawy w porównaniu do świeżo palonej i mielonej.

Ekspres do kawy na kapsułki – jaki wybrać? O tym pamiętaj!

Jaki ekspres ciśnieniowy do domu?Co jest najistotniejsze podczas wybierania ekspresu na kapsułki? Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na:

 • jakość obsługi i jej opcje – nie po to sięgasz po ekspres kapsułkowy, żeby pogubić się w jego działaniu, dlatego dokładnie sprawdź, jak się go obsługuje. Powinien oferować przynajmniej dwie możliwe objętości kawy, a także dostateczną pojemność pojemnika na wodę,
 • trwałość i łatwość czyszczenia – w tej kwestii szczególną rolę pełni obudowa ekspresu, sprawdź zatem, czy wyróżnia się odpowiednim materiałem wykonania i wytrzymałością i jednocześnie odpornością na trwałe zabrudzenia czy kontakt z wodą. Od tego będzie zależała łatwość jego czyszczenia,
 • energooszczędność – wybieraj modele, które wyróżniają się optymalną klasą energetyczną i mają np. funkcję automatycznego wyłączania,
 • poziom głośności – to, z jakim natężeniem dźwięku pracuje ekspres kapsułkowy, ma duże znaczenie, szczególnie w małym mieszkaniu, miejscu pracy czy w obecności małych dzieci,
 • obecność dyszy do mleka – jeśli jesteś fanem latte, raczej wybierz sprzęt umożliwiający podgrzanie i spienienie mleka, w innym przypadku pozostają kapsułki z kawą z mlekiem w proszku lub dokupienie osobnego urządzenia. Jeśli jednak częściej delektujesz się małą czarną, ekspres na kapsułki bez dyszy będzie lepszym rozwiązaniem,
 • koszt i dostępność kapsułek – to jedna z istotniejszych kwestii, ponieważ od niej zależy to, czy dany model będzie opłacalny w eksploatacji.
 • 879 zł
 • 739 zł
 • 7 349 zł
 • 1 199 zł
 • 1 259 zł

Który model ekspresu do kawy na kapsułki będzie odpowiedni?

Wybór dopasowanego urządzenia zależy w głównej mierze od dwóch czynników:
 • Twoich preferencji,
 • budżetu.
Decydując się na konkretny model po zapoznaniu się z ogólnymi parametrami, najważniejszym aspektem będzie jego stosunek ceny do jakości. Oto kilka modeli ekspresów na kapsułki, z których będziesz zadowolony – w zależności od swoich preferencji.
Najlepszy ekspres na kapsułki do 200 złEkspresy na kapsułki za 200 zł – w tej kategorii cenowej możesz mieć już całkiem dobry sprzęt do szybkiego zaparzania kawy. Wyróżniają się tu dwa modele. Najbardziej popularny i zbierający najwięcej pozytywnych opinii Krups Nespresso Inissia XN1001 to kompaktowy, szybki i prosty w obsłudze ekspres kapsułkowy bez spieniacza, ale za to z automatyczną opcją wyłączania się. Ponadto do wyboru masz dwie wielkości kawy, a kapsułki z kawą Nespresso są łatwo dostępne i występują w wielu różnych rodzajach.
Drugim modelem, który możesz kupić nawet za mniej niż 200 zł, jest ekspres tej samej marki, Krups Nescafe Dolce Gusto Piccolo KP100B. Pracuje z nieco mniejszym ciśnieniem, zapewniającym jednak grubą warstwę pianki na górze. Ten ekspres kapsułkowy ma większą moc niż poprzedni model i wykorzystuje inne kapsułki, mianowicie Nescafe Dolce Gusto, które również nietrudno spotkać w sklepach. Masz do wyboru aż 30 różnych kaw. Dodatkową zaletą tego modelu jest możliwość przygotowania również zimnego napoju.
Bardziej zaawansowane ekspresy na kapsułki – jeśli chcesz mieć możliwość wygodnego i szybkiego przygotowywania latte lub cappuccino, wybierz taki model jak np. DeLonghi Nespresso Lattissima Touch EN560.B, który jest wprost stworzony do przyrządzania kaw z mlekiem. Posiada specjalną dyszę oraz pojemnik, dzięki którym mleczny napój będziesz mógł szybko przyrządzić w domu lub swojej kawiarni. Automatyczne czyszczenie, panel elektroniczny i intuicyjna obsługa to dodatkowe zalety. Ten ekspres kapsułkowy nadaje się również do obsługi większej liczby osób – jego pojemnik na wodę ma prawie litrową pojemność.
Automatycznie oczyści się i odkamieni również Bosch Tassimo Suny TAS 3203, który jest jednak znacznie tańszy od modelu przedstawionego powyżej. Chociaż nie ma spieniacza do mleka, to olbrzymi wybór różnych kaw Tassimo skutecznie rekompensuje jego brak. To bardzo mały ekspres na kapsułki, dlatego zmieści się w niewielkich kuchniach, a jednocześnie umożliwi przyrządzenie latte czy cappuccino we własnym domu i to dla kilku osób bez konieczności dolewania wody.
A Ty który ekspres do kawy na kapsułki wybierzesz? Sprawdź jeszcze, jaka kawa najbardziej nadaje się do ekspresu ciśnieniowego

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów