Jaki dysk twardy wewnętrzny kupić?

Autor: Sara

Codzienne korzystanie z komputera – do pracy czy rozrywki – sprawia, że urządzeniom tym stawia się coraz wyższe wymagania. Ogromny wpływ na pracę komputera ma dysk twardy, dlatego też należy zwrócić baczną uwagę na wybór odpowiedniego modelu. Jaki dysk do komputera sprawdzi się najlepiej i jakim jego parametrom warto się przyjrzeć? Sprawdź!

budowa dysku twardego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki dysk twardy wybrać – HDD, SSD czy SSHD
  2. czy format dysku do komputera ma znaczenie
  3. dysk SATA czy inny – jaki typ podłączenia wybrać

Rodzaje dysków twardych – dysk HDD, SSD czy SSHD?

Pierwszym dylematem, przed jakim staniesz w czasie kompletowania podzespołów do swojego komputera, będzie rodzaj dysku twardego. Obecnie użytkownicy mają do wyboru:
  • dyski HDD – znane od dawna i wciąż bardzo popularne. Ze względu na budowę zwane są również dyskami talerzowymi – składają się m.in. z ruchomych talerzy i głowic odpowiedzialnych za odczyt danych. Więcej na temat dysków HDD dowiesz się z tego poradnika: Dysk twardy HDD – sprawdź, co powinieneś wiedzieć;
  • dyski SSD – zwane również dyskami twardymi półprzewodnikowymi. Różnica polega przede wszystkim na budowie dysku twardego – w przeciwieństwie do HDD nie mają one żadnych ruchomych elementów, opierają się natomiast na pamięci flash. Sprawdź również nasze zestawienie: Najlepsze dyski SSD – ranking 2019.

CZY WIESZ, ŻE...

Dostępny jest również trzeci rodzaj dysków twardych, mianowicie SSHD. Łączy on cechy dysków HDD i SSD, ale jego popularność jest na razie niewielka.

dysk do komputeraKtóry dysk do komputera warto zatem wybrać? Ze względu na budowę dysku twardego o wiele lepiej wypadają dyski SSD, które są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dyski HDD można natomiast uszkodzić nawet wtedy, gdy przenosi się włączonego laptopa z miejsca na miejsce – są w mniejszym stopniu odporne na wstrząsy i wibracje. Brak ruchomych elementów sprawia również, że dyski SSD pracują o wiele ciszej.
Główna różnica pomiędzy tymi dyskami twardymi widoczna będzie jednak w czasie codziennego użytkowania komputera. Dyski SSD cechuje o wiele większa prędkość zapisu i odczytu danych od dysków HDD. Komputer szybciej reaguje na wydawane mu polecenia, a zarówno oprogramowanie systemu, jak i poszczególne programy uruchamiają się błyskawicznie. Dyski HDD mają natomiast przewagę pod kątem ceny i pojemności – w cenie 400 zł kupisz np. dysk SSD Samsung 860 EVO o pojemności 500 GB lub dysk HDD WD WD20SPZX Blue o pojemności aż 2 TB! Każdy musi więc indywidualnie zadecydować, na czym bardziej mu zależy – szybkości pracy komputera czy dostępnej pamięci.
  • 399 zł
  • 639 zł
  • 1 029 zł
  • 169,89 zł
  • 729 zł

Jaki format dysku do komputera wybrać?

dysk twardy Samsung 860 EVO 500GBPo podjęciu decyzji o rodzaju dysku twardego czas zastanowić się nad jego formatem. Ten będzie zależał od rodzaju urządzenia, do jakiego planujesz wmontować dysk twardy. Modele w rozmiarze 3,5 cala są przeznaczone do komputerów stacjonarnych oraz serwerów – najczęściej też cechują się największą pojemnością. Z powodzeniem można je stosować także jako dyski zewnętrzne, choć wtedy przydatna jest specjalna obudowa i osobne zasilanie. Z kolei dyski do laptopów są mniejsze i mają 2,5 cala – te jeszcze lepiej nadają się do użytku w formie dysku przenośnego, ponieważ nie jest im potrzebne dodatkowe zasilanie. Z kolei dyski twarde 1,8 cala są stosowane w komputerach o bardzo małych gabarytach.

Typ podłączenia dysku twardego – poznaj dostępne możliwości

Typ podłączenia, czyli interfejs, to informacja o sposobie, w jaki dysk twardy będzie podpięty do komputera. Ten parametr ma ogromne znaczenie, ponieważ decyduje także o prędkości, z jaką przesyłane są dane. Najszybsze są interfejsy SATA III (które współpracują również ze starszymi typami, jak SATA II, ale wówczas nie osiągają maksymalnych prędkości), USB 3.0 czy PCI-Express, który oferuje olbrzymie możliwości dyskom SSD – szczególną funkcjonalnością wyróżniają się dyski twarde z interfejsem PCI-Express x4 z technologią NVMe.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link