Cyfrowy dyktafon na wykład – jak wybrać odpowiedni model? Rodzaje dyktafonów

Autor: Adam

Dyktafon kojarzy się z pracą dziennikarską. Jednak to urządzenie jest nie tylko wykorzystywane przez profesjonalistów. Używają go również studenci na wykładach, aby nie przegapić żadnego słowa wykładowcy. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi dyktafon nagrywa dźwięk nawet z kilkunastu metrów. Sprawi to, że każdy student będzie miał kompletne notatki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu dyktafonu?

Włączony dyktafon

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje dyktafonów
 2. na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu dyktafonu
 3. jakie są polecane modele na wykład

Cyfrowy dyktafon – czym jest?

Studentka z włączonym dyktafonem w trakcie wykładu

Pierwsze urządzenia nagrywające dźwięk to dyktafony analogowe. Obecnie jednak producenci oferują dyktafony cyfrowe, które wyposażone są w dwa różne mikrofony. Pierwszym z nich jest mikrofon kierunkowy, który nagrywa dźwięk z konkretnego kierunku. Aby utrwalić w dobrej jakości głos wykładowcy, należy skierować dyktafon w stronę rozmówcy. Ale będzie to dość wygodne rozwiązanie jedynie w sytuacji, gdy profesor pozwoli na położenie dyktafonu na jego biurku. Jeżeli wykładowca ma w zwyczaju przemieszczanie się po sali, to poleca się dyktafon z mikrofonem wszechkierunkowym. Przeznaczony jest on do rejestracji dźwięku rozproszonego. Taki rodzaj urządzenia sprawdza się idealnie w pomieszczeniach. Co więcej, istnieje możliwość rejestrowania dźwięku pochodzącego od kilku osób podczas dyskusji.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Każdy rodzaj sprzętu audio charakteryzuje się poszczególnymi parametrami technicznymi, na które powinno zwrócić się uwagę podczas zakupu. Wybierając dyktafon na wykład, musimy spojrzeć na wydajność urządzenia, możliwość wychwytywania głosu wykładowcy z daleka oraz długi czas pracy.

 • Ustawienia dźwięku – większość urządzeń posiada zaawansowane ustawienia dźwięku, które pomogą w uzyskaniu najlepszego dźwięku lub najdłuższego czasu nagrywania.
 • Format nagrywania – w obecnych dyktafonach dźwięk zapisuje się w formacie MP3 lub WMA. Stosowane są one ze względu na oszczędzanie pamięci przy jednoczesnym braku utraty jakości dźwięku.
 • Rodzaj mikrofonu – zazwyczaj dyktafony posiadają mikrofon monofoniczny. Urządzenia lepszej jakości mają mikrofon odbierający dźwięk z odległości nawet 12 m. Mikrofon stereofoniczny zapewnia lepsze odwzorowanie dźwięku, dzięki czemu nagrany materiał jest bardziej rzeczywisty. Ważną zaletą jest możliwość podłączenia mikrofonu zewnętrznego do dyktafonu.
 • Rodzaj pamięci – najczęściej wybieranym rodzajem pamięci jest typ flash, czyli wbudowana kość lub wymienna karta pamięci typu microSD lub SDHC. Powinniśmy postawić na dyktafon z większą pamięcią, szczególnie w przypadku sprzętów oferujących ciągły zapis danych w najlepszej jakości. Najczęściej spotykany jest dyktafon z wbudowaną pamięcią do 4 GB, z możliwością rozszerzenia nawet do 32 GB.
 • Zasilanie i czas pracy dyktafonu – rodzaj zasilania i czas pracy urządzenia to najważniejsze parametry. Użytkownikom zazwyczaj zależy na długim czasie pracy na jednym zestawie baterii lub naładowanym akumulatorze. Istotne jest, aby dyktafon miał energooszczędny tryb pracy, który zapewni dłuższe działanie.
 • Wielkość urządzenia – w przypadku wyboru dyktafonu na wykłady warto zwrócić uwagę na wielkość sprzętu. Zazwyczaj większość urządzeń tego typu mieści się w kieszeni. Aby mieć jednak pewność, że dany dyktafon będzie poręcznym akcesorium, lepiej przyjrzeć się bliżej jego wymiarom.
 • Wyświetlacz – dyktafony z zaawansowaną technologią, z wyższej półki cenowej, posiadają wbudowany wyświetlacz LCD lub OLED, który umożliwia łatwą i szybką konfigurację sprzętu. Większość tanich urządzeń ma ekran ciekłokrystaliczny, który pobiera mało prądu. Warto wybrać jednak model z podświetlanym ekranem, na którym będzie można kontrolować długość nagrywania
Polecane dyktafony cyfrowe
 • 349 zł
 • 329 zł
 • 159 zł
 • 249 zł

Dyktafon na wykład – polecane modele

Dyktafon na otwartym notesie

Wybór odpowiedniego dyktafonu na studia jest ściśle związany z parametrami urządzenia, jego rozmiarem oraz osobistymi wymaganiami użytkownika. Przede wszystkim porządny dyktafon musi zawierać dużą pamięć, z możliwością jej powiększenia, być poręczny oraz posiadać solidny, wbudowany mikrofon.

Model Olympus VP-10 to ciekawa propozycja z 4 GB pamięci wewnętrznej. Ten dyktafon zasilany bateriami to poręczne urządzenie przypominające grubszy długopis. Kompaktowe urządzenie posiada wysokiej czułości mikrofon stereofoniczny do nagrywania w zakresie 360 stopni.

Drugim polecanym modelem, również od firmy Olympus, jest WS-853. Dzięki rozwiązaniom technologicznym można aktywować nagrywanie przy pomocy głosu. To przydatna funkcja, kiedy użytkownik ma zajęte ręce. Włączenie nagrywania odbywa się po rozpoczęciu mówienia, a zatrzymanie po przerwaniu dyktowania. Mikrofon wielokierunkowy pozwala na nagrywanie kilku głosów naraz, np. podczas studenckiej debaty.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link