Jaki czytnik e-booków wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Autor: Ola

O tym, jaki czytnik e-booków wybrać, decyduje wiele czynników. Za najistotniejsze uważa się przekątną, rozdzielczość, podświetlenie ekranu, wielkość wbudowanej pamięci czy wyposażenie w czytnik kart pamięci. Dla niektórych użytkowników istotny okaże się także wygląd urządzenia.

Czytnik e-booków jaki leży na drewnianym stole obok stosu książek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaką wielkość i rozdzielczość ekranu zaleca się w czytnikach e-booków
  2. na co zwrócić uwagę, wybierając czytnik e-booków
  3. jakie dodatkowe funkcje powinien posiadać czytnik e-booków

Czytnik e-booków – wielkość i rozdzielczość ekranu

Czytnik e-booków z jakiego korzysta siedząca przy stole młoda kobieta

Czytnik e-booków to przenośne urządzenie umożliwiające sięgnięcie do treści niemal dowolnej książki w dogodnym momencie. Dzięki nim nie ma potrzeby chodzenia po księgarniach czy bibliotekach. W sklepach jest szeroka oferta czytników e-booków, która pozwoli sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Przy wyborze należy zwrócić uwagę nie tylko na markę czy cenę urządzenia, a przede wszystkim jego parametry.

O tym, jaki czytnik e-booków wybrać, decyduje w dużej mierze wielkość ekranu. Dostępne w sprzedaży modele mają przeważnie wyświetlacz 6-calowy. Jeżeli zależy ci na wyświetleniu większej ilości tekstu, do wyboru są modele 7-, 8-, 7,8-, a nawet 10,3-calowe, jak w przypadku Pocketbook InkPad X.

Kolejną kwestią wpływającą na to, który czytnik e-booków wybrać, jest rozdzielczość ekranu. Najczęściej spotyka się modele z rozdzielczością 1024 x 758 pikseli. Im większy jest ten parametr, tym lepsza będzie jakość wyświetlanego tekstu. W sprzedaży są modele z wyższą rozdzielczością, chociażby 1404 x 1072 pikseli (np. inkBOOK Prime HD 6"), 1448 x 1072 pikseli (np. Amazon Kindle Paperwhite 4 (z reklamami)), 1680 x 1264 pikseli (np. Amazon Kindle Oasis 3 8GB (bez reklam)), 1872 x 1404 pikseli (np. Pocketbook InkPad 3 (czarny)).

Jaki czytnik e-booków warto kupić?

Jaki czytnik ebooków wybrać? Dobrą propozycją jest ten z możliwością doświetlenia ekranu. Pozwala to na czytanie nawet przy słabym świetle w pomieszczeniu bez konieczności szukania źródła dodatkowego oświetlenia. Czytnik z podświetleniem może mieć regulowaną jasność, co pozwala dostosować ją do warunków i preferencji. Funkcję tę posiada większość oferowanych na rynku urządzeń, w tym m.in. inkBOOK Lumos 6" WiFi, Pocketbook 627 Touch Lux 4 czy Amazon Kindle Paperwhite 4 8GB (bez reklam).

Często spotykaną technologią w wyświetlaczach jest e-papier określany popularnie E Ink. Jego niewątpliwą zaletą jest niegenerowanie światła podczas korzystania z urządzenia w świetle dziennym. Dzięki temu urządzenie jest w stanie pracować przez bardzo długi czas bez konieczności ładowania. Dzięki e-papierowi obraz na wyświetlaczu jest niezmienny bez względu na kąt patrzenia i oświetlenia oraz podczas dotykania, naciskania lub zaginania wyświetlacza. Technologię elektronicznego papieru zastosowano m.in. w modelach Amazon Kindle 10 4GB (bez reklam) i Pocketbook 632 Touch HD 3 (spicy copper).

Polecane czytniki e-booków
  • 719 zł
  • 499 zł
  • 749 zł
  • 1 499 zł
  • 579 zł

Czytnik e-booków – jaki jest najlepszy?

Czytnik e-booków jakiego można używać przy słabym oświetleniu, jak ta leżąca w łóżku kobieta

Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada menu w języku polskim. Kolejnym ważnym aspektem jest wyposażenie w czytnik kart pamięci, który umożliwia odczyt kart i wyświetlanie zawartych w nich danych na ekranie e-booka. Pozwala dodatkowo na rozszerzenie pamięci i szybką wymianę danych między sprzętami. W zależności od modelu może to być microSD, jak w np. Kiano Booky One lub microSDHC, jak w np. Kiano Booky Light. Nadmienić należy, że czytnik z microSD przyda się w przypadku czytania dużych plików PDF lub komiksów.

Wybierając czytnik e-booków, należy rozważyć wielkość pamięci wbudowanej, czyli zainstalowanej w urządzeniu. Im będzie jej więcej, tym więcej plików zmieści się na urządzeniu. W sprzedaży są modele z pamięcią rzędu 4, 8, 16, a nawet 32 GB, jak w przypadku modelu Amazon Kindle Paperwhite 4 32GB (z reklamami).

Duże znaczenie przypisuje się ilości obsługiwanych formatów plików. Im więcej obsługuje, tym znaczniej spada ryzyko pojawienia się problemów z odczytywaniem plików. Podstawą jest odczytywanie formatu ePUB i MOBI. Dobrze, gdyby sprzęt obsługiwał też pliki PDF. Niektóre modele poradzą sobie nawet z formatami TXT, DOC czy RTF.

Czytnik e-booków – jakie dodatkowe funkcje może posiadać?

Na to, jaki czytnik ebooków kupić, wpływa w dużej mierze łączność z siecią w sposób bezprzewodowy. Do wyboru są modele z WiFi lub Bluetooth, co znacznie usprawni przesyłanie plików między czytnikiem a tabletem czy smartfonem. Ciekawą dodatkową funkcją jest Text To Speech, która potrafi zamienić każdą e-książkę w audiobooka. Modele z funkcją konwersji tekstu do mowy polecane są osobom niedysponującym czasem na czytanie. Bezpośrednio z tym wiąże się wyposażenie sprzętu w wyjście na słuchawki. Inną dodatkową funkcją, jaką może posiadać czytnik e-booków, jest automatyczne dopasowanie treści. To bardzo istotne przy plikach PDF. Tekst i elementy graficzne są inteligentnie dzielone i dopasowywane do rozmiarów ekranu. Dzięki temu przeglądanie plików w formacie PDF jest znacznie przyjemniejsze. Producenci e-booków zapewniają w wybranych modelach także odporność na wodę oraz zabrudzenia i kurz.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów