Jaki ciśnieniowy ekspres do kawy wybrać i dlaczego?

Autor: Klaudia

Aby przyrządzić w domu kawę niczym z Twojej ulubionej kawiarni, będzie Ci potrzebny ekspres ciśnieniowy. Dzięki niemu zaparzysz espresso tradycyjną metodą – przepuszczając przez drobno zmielone ziarna gorącą wodę pod wysokim ciśnieniem. Nie wiesz, jaki ekspres do kawy ciśnieniowy będzie najlepszy? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze i jaki ekspres do kawy kupić, by parzenie tego napoju było szybkie i przyjemne!

Przyrządzanie kawy w automatycznym ekspresie ciśnieniowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym cechuje się kolbowy ciśnieniowy ekspres do kawy i jakie daje możliwości,

- kiedy sprawdzi się automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy,

- jaki ciśnieniowy ekspres do kawy wybrać – automatyczny czy manualny,

- na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu ciśnieniowego.

Ekspres kolbowy do domu - jak działa?

Parzenie kawy w ekspresie kolbowymJeśli zastanawiasz się, jaki ekspres do kawy ciśnieniowy wybrać, na początku powinieneś zdecydować, jaki typ tego urządzenia potrzebujesz. Sprzęt, którego używają bariści w Twojej ulubionej kawiarni, to ekspresy kolbowe. Dają one najwięcej możliwości co do eksperymentowania z różnymi sposobami parzenia, ale przygotowanie w nim kawy wymaga umiejętności. Jak zrobić dobrą kawę w ciśnieniowym ekspresie kolbowym?

Ziarna mieli się drobno w osobnym młynku i dokładnie ubija w tzw. kolbie, czyli specjalnym filtrze z sitkiem, przez który ekspres przepuszcza gorącą wodę pod ciśnieniem około 9 barów. W ten sposób powstaje espresso, na bazie którego możesz przygotować inne rodzaje kaw. Większość ekspresów manualnych ma wbudowaną dyszę do spieniania mleka, która pozwala przygotować takie rodzaje kawy, jak latte macchiato czy cappuccino. Po każdym parzeniu trzeba dokładnie wyczyścić kolbę, usuwając z niej fusy.

Automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy – dla kogo?

Jeśli zależy Ci na wygodzie i krótkim czasie przygotowania kawy, alternatywą będzie automatyczny ekspres ciśnieniowy, na przykład DeLonghi ECAM 23.460S. Takie urządzenie w kilka chwil zaparzy dla Ciebie jeden z zaprogramowanych typów kawy (np. espresso czy americano) – nie musisz posiadać specjalnych umiejętności, by cieszyć się wysokiej jakości naparem. Część ekspresów do kawy tego typu ma wbudowany system spieniania mleka, co pozwala w pełni automatycznie przygotować cafè latte czy cappuccino z Twoim ulubionym rodzajem mleka.

  • 509 zł
  • 919 zł
  • 629 zł
  • 1 499 zł
  • 499 zł

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Zastanawiasz się, jaki ciśnieniowy ekspres do kawy wybrać do domu? Wiele urządzeń automatycznych dorównuje wysoką jakością tradycyjnym ekspresom kolbowym. To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz mieć na co dzień dostęp do dobrej kawy, ale nie chcesz, by jej przygotowanie wymagało dużo czasu i zachodu. Jeśli jednak jesteś pasjonatem kawy i chcesz nauczyć się ją odpowiednio parzyć, sięgnij po ekspres kolbowy, na przykład Zelmer ZCM2053B.

Ekspres do kawy na ziarna, kapsułki, a nawet saszetki - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ciśnieniowy ekspres do kawy Delonghi ECAM 23-460SWybierając ciśnieniowy ekspres do kawy, weź pod uwagę, jaki rodzaj ziaren jest stosowany w danym modelu. Do ekspresu kolbowego zawsze będziesz potrzebować drobno mielonych, dlatego przyda Ci się także dobry młynek do kawy. Inaczej jest w przypadku niektórych ekspresów automatycznych – często są one wyposażone we wbudowany młynek, dzięki czemu do przygotowania kawy możesz w nich użyć całych ziaren. Dostępne są również ekspresy ciśnieniowe na kapsułki lub na saszetki – te rozwiązania są bardzo wygodne, ale nie pozwalają na eksperymentowanie z różnymi rodzajami ziaren. Przeczytaj, jaka kawa najlepiej nadaje się do ekspresu ciśnieniowego.

Inny aspekt, którego nie możesz pominąć, to system spieniania mleka (lub jego brak). Ekspresy kolbowe posiadają zazwyczaj dyszę, która pozwala szybko wytworzyć puszystą, solidną piankę. Urządzenia automatyczne mogą być wyposażone w zewnętrzną dyszę lub wbudowany system spieniania. W tym drugim przypadku urządzenie automatycznie dobierze ilość i stopień spienienia mleka do rodzaju kawy, a także od razu połączy je z naparem.

WSKAZÓWKA

Kupujesz ekspres do kawy do zastosowań domowych? Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym, rozważ wybór ekspresu do zabudowy.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link