Antywirus na telefon: jak wybrać najlepszy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor: Adam

Od lat ruch w internecie pochodzący z urządzeń mobilnych nieprzerwanie rośnie. Najczęściej jest on generowany przez użytkowników korzystających z telefonów z systemem Android. To z kolei przekłada się na coraz więcej zagrożeń, jakie czyhają na nich w sieci. Z tego względu warto zadbać o możliwie najlepszą ochronę. Pomoże w tym antywirus na telefon z Androidem. Jaki będzie najlepszy?

Smartfon z ikoną wykryte zagrożenie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto zainstalować program antywirusowy na telefonie;
 2. jakie funkcje mają programy antywirusowe;
 3. jak wybrać najlepszy antywirus na telefon.

Antywirus na komórkę: korzyści z jego posiadania

Smartfon chroniony przed zagrożeniami z sieci programem antywirusowym

Ryzyko utraty, a nawet kradzieży danych czy zniszczenia telefonu poprzez złośliwe oprogramowania staje się tak samo wysokie, jak w przypadku komputerów czy laptopów. W związku z tym, że w wielu przypadkach smartfony stanowią pokaźne źródło informacji o użytkownikach, ich znajomych czy kontrahentach, są łakomym kąskiem dla hakerów. Uwaga użytkowników podczas korzystania z internetu jest niewystarczająca, aby uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem. Zwłaszcza, że hakerom w coraz bardziej podstępny sposób udaje się wejść w posiadanie ważnych informacji konkretnych użytkowników.

Jeśli chodzi o same powody infekcji smartfonów, to są one najczęściej takie same, jak w przypadku komputerów stacjonarnych czy laptopów. Oprócz otwierania zainfekowanych plików w wiadomościach e-mail czy wchodzenia w linki prowadzące do otworzenia i instalacji wirusa na urządzeniu, posiadacze smartfonów z Androidem są jeszcze narażeni na wgranie wirusa poprzez wybór aplikacji w sklepie Google. Zdarza się bowiem, że hakerzy potrafią w taki właśnie sposób wykraść najważniejsze dane.

Antywirus na telefon z Androidem pozwala zmniejszyć ryzyko dostania się do systemu urządzenia przez złośliwe oprogramowanie. Należy w tym miejscu jednak podkreślić, że nie wszystkie antywirusy dobrze spełniają swoje zadanie. Sporą popularnością cieszą się bezpłatne programy, których skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Mając to na uwadze oraz ryzyko związane z pobieraniem programów, które również mogą być zainfekowane, lepiej zdecydować się na zakup antywirusa na telefon renomowanego producenta.

 • 4 349 zł
 • 3 049 zł
 • 1 999 zł
 • 3 699 zł
 • 99,89 zł

Jakie funkcje mają programy antywirusowe?

Smartfon chroniony przed zagrożeniami z sieci programem antywirusowym

Zasadniczo każdy wie, że program antywirusowy ma chronić dane urządzenie przed działaniem szkodliwego oprogramowania. Należy jednak podkreślić, że antywirusy mogą się od siebie różnić pod względem zakresu ochrony. Najlepsze antywirusy na komórkę pozwalają zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem, jakie mogą powodować:

 • wirusy,
 • konie trojańskie,
 • robaki,
 • rootkity.

Dodatkowo każdy dobry antywirus na telefon z Androidem pozwala na lokalizowanie urządzenia w przypadku zgubienia (wyświetla również komunikat znalazcy zgubionego urządzenia, co ułatwia jego zwrot), chroni przeprowadzane transakcje online, daje możliwość blokady połączeń i wiadomości SMS z nieznanych lub anonimowych numerów, skanuje karty SD znajdujące się w urządzeniu czy też filtruje spam poczty elektronicznej. Takie funkcje oferuje chociażby program Symantec Norton Mobile Security 3.0. W przypadku kradzieży urządzenia i wyjęciu z niego karty SIM program blokuje telefon, aby nie można było z niego korzystać. Warto również wiedzieć, że Symantec Norton Mobile Security 3.0 sprawdza się nie tylko w telefonach z systemem Android, ale również w urządzeniach typu iPhone czy iPad.

Jaki antywirus na telefon dostępny na rynku jest najlepszy?

Wskazanie jednego najlepszego antywirusa jest trudne. Można natomiast polecić kilka sprawdzonych, które zapewniają ochronę na wysokim poziomie. Poza wspomnianym już Symantec Norton Mobile Security 3.0, bardzo dobre opinie użytkowników posiada również Kaspersky Internet Security Multi PL. Dla wielu dużą zaletą może być to, że na jednej licencji program ten chroni zarówno komputery PC i Mac, jak i urządzenia z systemem Android. Wartą sprawdzenia nowością na 2019 rok jest z kolei G Data Mobile Internet Security 2019, czyli antywirus od firmy, która istnieje w branży od ponad 30 lat.

Jeśli chodzi o ceny, to za dobrej jakości program antywirusowy na Androida trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. Cena nie powinna być decydującym czynnikiem na etapie podejmowania decyzji. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na funkcje danego programu oraz to, aby był dedykowany właśnie urządzeniom z systemem Android. Jeżeli ktoś poszukuje antywirusa na smartfona i inne urządzenia, to dobrym rozwiązaniem są tzw. wieloplatformowe antywirusy. W zależności od danego rozwiązania można kupić program, który będzie chronił zarówno telefon, jak i komputer.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów