Jakie informacje na temat kabla Cat5e warto znać?

Autor: Agnieszka

Cat5e to jedna z kategorii kabli. Nie zawsze interesują nas takie kwestie. Jednak gdy okazuje się, że będziemy musieli kupić odpowiedni kabel sieciowy, wtedy dość często pojawia się chęć zapoznania się z informacjami, które wcześniej nie wydawały się nam ciekawe. Zgłębianie tematu zaczniemy na przykład od przepustowości, ale może się okazać, że chętnie dowiemy się również innych rzeczy w temacie kabli Ethernet. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że dla wielu osób kwestia skrętek okaże się zaskakująco interesująca, ponieważ wcześniej nie poświęcały temu jakiejkolwiek uwagi. Co zatem warto wiedzieć o Cat5e i kablach innych kategorii?

Kabel Cat5e podpięty do routera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaka jest przepustowość kabla Cat5e
  2. co warto wiedzieć o kablach sieciowych

Jaką przepustowość ma kabel Cat5e?

Duża ilość kabli Ethernet

Kabel Cat5e ma przepustowość 100 MHz. Temat szybkiej odpowiedzi na postawione pytanie, dotyczące przepustowości Cat5e, został zamknięty. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia tego, że można postawić następne pytanie, mianowicie, co warto o tym kablu wiedzieć. W związku z tym należy udać się do podstawowych rozdziałów, dotyczących informacji o kablach sieciowych. Wiele osób pragnie uzupełnić wiedzę z zakresu kabli sieciowych, ponieważ znajomość faktów z tej dziedziny może się okazać przydatna. Nie pozostaje zatem nic innego, jak rozpoczęcie omawiania ciekawostek o kablach.

Od czego zacząć omawianie zagadnień w kwestii kabla sieciowego? Na początek można wyjaśnić, że tak zwana skrętka ma swój angielski odpowiednik, czyli Twisted Pair Cable. Od razu widać, że w obu językach napotykamy na wspólny mianownik w postaci podkreślenia faktu, że kabel ma skręcone ze sobą żyły (polskie „skrętka” oraz angielskie „twisted”). Kwestia nazwy oczywiście jest istotna i ciekawa, natomiast w jaki sposób wyjaśnimy sobie, czym jest wspomniana skrętka? Otóż to rodzaj kabla sygnałowego, którego przeznaczeniem jest przesyłanie informacji. Ktoś mógłby zauważyć, że w gruncie rzeczy jest to dość ogólny opis. Takie spostrzeżenie jest jak najbardziej prawdziwe, a zawężenie opisu można uzyskać poprzez podkreślenie tego, że skrętka jest z reguły wykorzystywana do przesyłania informacji w sieciach komputerowych. W związku z popularnym zastosowaniem w sieciach Ethernet, bardzo często spotykane jest nazywanie tego typu kabli mianem kabli Ethernet. Jeżeli kogoś ciekawi, dlaczego w takim Cat5e żyły są skręcone, to odpowiedź jest taka, że ma to na celu zmniejszenie wpływu zakłóceń elektromagnetycznych i zakłóceń wzajemnych.

Polecane kable komputerowe
  • 29,99 zł
  • 14,99 zł
  • 7,99 zł
  • 59,99 zł
  • 29,99 zł

Co warto wiedzieć o kablach sieciowych?

Osoba wpinająca kabel Cat5e

Artykuł rozpoczął się od poświęcenia uwagi kablowi sieciowemu z określonej kategorii, czyli Cat5e. Nadszedł czas na to, żeby rozwinąć pojęcie możliwych podziałów kabli Ethernet i wyjaśnić także kwestię licznych kategorii. Cat5e jest tylko jedną z opcji, którym trzeba się przyjrzeć podczas zakupu skrętki. W związku z tym przejdziemy zarówno do wypisania podstawowych danych o Cat5e, jak i do zrobienia tego samego w odniesieniu do pozostałych kategorii.

Na początek wzmianka o tym, że kable sieciowe mają wiele odmian, a do tych bardziej powszechnych należy chociażby UTP (Unshielded Twisted Pair). Chcąc przełożyć sens nazwy na język polski, należałoby wspomnieć o tym, że jest to kabel nieekranowany. Następnie można wymienić chociażby STP, co oznacza Shielded Twisted Pair. Jest to z kolei kabel ekranowany. Tego typu rodzajów jest więcej, lecz nie będziemy ich tu omawiać. Nadszedł czas na to, żeby wspomnieć o poruszanych wcześniej kategoriach. Na początku artykułu skupiliśmy się na kategorii 5e, czyli po angielsku Cat5e, ale faktem jest, że tych kategorii mamy więcej, więc skrótowo je opiszemy.

Kategoria 1 jest wykorzystywana w realizacji usług telefonicznych z pasmem częstotliwości do 100 kHz. Kategoria 2 jest stosowana jako okablowanie do aplikacji głosowych i usług terminalowych (pasmo do 1 MHz). Przeznaczenie kategorii 3 to protokoły ze średnią szybkością bitową, a wykorzystywane pasmo wynosi do 16 MHz. Kategoria 4 to pasmo do 20 MHz. Kategorie 5 oraz 5e oczywiście mogą się wydać najbliższe osobom rozpoczynającym ten temat wraz z tym artykułem. Kable tej kategorii są z reguły używane do budowy sieci lokalnych i będą to już protokoły z wysoką prędkością bitową. Pasmo było już wymieniane na początku tekstu, a chodzi tu o wartość do 100 MHz. Kategoria 6 to protokoły z jeszcze większą szybkością – pasmo do 250 MHz. Kategoria 6A to pasmo do 500 MHz. Kategoria 7 to pasmo do 600 MHz. Kategoria 7A to pasmo do 1 GHz.

Podsumowując, można stwierdzić, że temat skrętek jest znacznie głębszy, niż mogłoby się wydawać. Ostatecznie wszystko zależy od nas, bo nie każdy ma ochotę zapoznawać się z nadmiarem faktów o kablach sieciowych. Niektórzy chcą po prostu dokonać szybkiego zakupu.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link