Parownica do ubrań – który model będzie najlepszy?

Autor: Mariusz

Prasowanie jest codzienną czynnością, która niekoniecznie należy do naszych ulubionych. Dzięki użyciu parownicy nie dość, że szybciej wygładzimy ubrania, to jeszcze nie będziemy zmuszeni do rozstawiania deski do prasowania, co często jest niezbędne przy prasowaniu żelazkiem. Jaka parownica do ubrań będzie najlepsza? Czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia?

Ręczna parownica na czarnym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa parownica do ubrań
  2. jakie są rodzaje parownic
  3. które modele parownic warto wybrać

Do czego służy parownica?

Kobieta uzywająca ręcznej parownicy do sukienki.

Parownica jest urządzeń o stosunkowo niedużych rozmiarach, którym możemy wygładzić i wyprasować ubrania przy użyciu gorącej pary. Tkaniny gładzimy pionowo, np. kiedy są zawieszone na wieszaku. Nie musimy zatem rozstawiać deski do prasowania. Jeśli zastanawiamy się, jaką parownicę do ubrań wybrać, to bardzo często możemy spotkać się z nieco innym określeniem tego urządzenia. Niekiedy parownicę nazywa się bowiem streamerem. Ten przyrząd idealnie nadaje się dla osób, które nie szczególnie lubią prasować tradycyjnym żelazkiem, a pięknie wygładzone ubrania są im potrzebne przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Parownica do ubrań jest bardzo prosta w użytkowaniu i nie wymaga specjalistycznej obsługi, co bez wątpienia jest jej dużym atutem. Cały proces przygotowania do obsługi ogranicza się jedynie do nalania wody i włączenia urządzenia. Streamer w bardzo krótkim czasie zyskuje wysoką temperaturę, dzięki czemu w ciągu kilku chwil jest gotowy do użytkowania. Dzięki niewielkim rozmiarom łatwo go utrzymać w jednej ręce; jest też wygodny w obsłudze. Do uruchomienia strumienia pary wystarczy naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Przed wyborem najlepszej parownicy do ubrań warto wiedzieć, że do zalet tego typu urządzeń należy możliwość odświeżenia każdego gatunku ubrania. Dzięki parze pozbędziemy się z odzieży nieświeżych zapachów. Parownica powinna mieć odpowiednio duży pojemnik na wodę. Wiele modeli dostępnych na rynku ma zbyt małe pojemniki, co wobec częstego uruchamiania nadmuchu pary może spowodować, że pojemnik co jakiś czas będziemy musieli uzupełnić. Trzeba także zaznaczyć, że dla wielu osób wadą przy wyborze parownic jest ich mniejsza efektywność pracy aniżeli w wypadku żelazka.

  • 269 zł
  • 249 zł
  • 209 zł
  • 169,99 zł
  • 867 zł

Jaką parownicę do ubrań warto wybrać? Jakie są ich rodzaje?

Ręczna parownica obok złożonych i upraoswanych ubrań.

Dostępnych jest kilka rodzajów parownic. Pierwszą z nich jest parownica ręczna – najprostszy i podstawowy typ tego urządzenia. Jest lekka i mała. Większość modeli przypomina w jakimś stopniu słuchawkę telefoniczną. Parownica ręczna najczęściej nagrzewa się w niecałą minutę. Z reguły ma niedużą moc, często poniżej 1000 W. Pojemność zbiornika wynosi zazwyczaj do 250 ml. Parownicę ręczną można używać zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Drugim typem parownic są urządzenia wyposażone w zewnętrzny zbiornik. To modele mające specjalny adapter, dzięki któremu możemy zamontować zewnętrzne zbiorniki o różnej pojemności. W większości wypadków ten typ parownic zasilany jest sieciowo przy użyciu kabla o odpowiedniej długości.

Ostatnim typem parownic są modele stojące. To swego rodzaju konstrukcje, umożliwiające zawieszenie ubrania, które chcemy poddać parowaniu. Niektóre modele dzięki dość dużej konstrukcji wyglądają jak pionowe deski do prasowania. Tego typu urządzenia są wyposażone w pojemniejsze zbiorniki na wodę, dzięki czemu czas ich użytkowania jest dłuższy. Dlatego też, jeśli zastanawiamy się, która parownica do ubrań będzie najlepsza, nasz wybór zapewne będzie oscylował wokół tych trzech rodzajów urządzeń.

Którą parownicę warto kupić?

Godnym polecenia modelem jest Philips Steam&Go GC363/30 o mocy 1300 W i możliwości wytwarzania pary na poziomie 24 g/min. Urządzenie ma pojemnik na wodę o pojemności 0,07 litra. Długość kabla zasilającego wynosi 3 metry, co umożliwia korzystanie z urządzenia w komfortowych warunkach. Philips ComfortTouch GC557/30 charakteryzuje się z kolei wysoką mocą (na poziomie 2000 W) oraz dużym zbiornikiem na wodę o pojemności 1,8 litra. Ciekawą, bardziej budżetową alternatywą, będzie urządzenie MPM MZP-01 o mocy 1200 W, które wytwarza parę na poziomie 36 g/min. Parownica nagrzewa się w zaledwie 30 sekund. Nasze oczekiwania powinien też spełnić model RAVEN EPA001. Urządzenie ma moc 1630 W. Dobrym wyborem będzie również zakup SteamOne S-Nomad w kolorze czarnym.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link