Miniwieże – kompaktowy rozmiar, wysokiej jakości dźwięk

Autor: Ola

Bardzo często przy zakupie sprzętu grającego można spotkać się z dużymi zestawami, na które nie każdy ma miejsce w mieszkaniu. Warto wtedy zwrócić uwagę na miniwieże. To małe urządzenia, które są w stanie zaskoczyć swoim brzmieniem. Te nowoczesne rozwiązania, pomimo kompaktowych rozmiarów, posiadają wiele ciekawych funkcji i nie odbiegają zbytnio od większych odpowiedników. Na co zwrócić uwagę przy wyborze miniwieży?

Ściana zrobiona z głośników kolumnowych

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy warto wybrać miniwieżę
 2. na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia
 3. jakie są najczęściej polecane modele miniwież

Kiedy warto wybrać miniwieżę?

Kilka miniwież ustawionych jedna na drugiej przy ścianie

Kiedy decydujemy się na zakup sprzętu grającego, który pozwoli cieszyć się najwyższą jakością muzyki, zwykle zwracamy uwagę na produkty od znanych producentów. Najlepsze zestawy zawierają zazwyczaj dużo elementów, na które trzeba mieć dość sporo miejsca w salonie czy pokoju. Kiedy go brakuje, warto zastanowić się nad zakupem miniwieży. Jest to całkiem popularna opcja, która pozwala cieszyć się słuchaniem ulubionych utworów w bardzo dobrej jakości.

Ich zaletą jest oczywiście mały rozmiar. Można je w ten sposób ustawić wszędzie: na półce, stoliku, komodzie, a nawet na podłodze. W zestawie przeważnie znajdziemy odtwarzacz CD/DVD, radio FM, wzmacniacz i potrzebne okablowanie. Oprócz tego producenci dodają od 2 do 4 dodatkowych głośników, choć są także i inne ciekawe rozwiązania. Nie trzeba też znać się dobrze na sprzęcie audio. Miniwieża to zestaw zintegrowany, który od razu po podłączeniu jest gotowy do działania. Sprawdzi się ona idealnie zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach.

Na rynku można znaleźć urządzenia, w których głośniki są osobnymi komponentami i takie o budowie jednolitej. Należy wybrać rozwiązanie, które najbardziej nam odpowiada. Pierwsza opcja jest znacznie wygodniejsza, ponieważ cały zestaw da się ustawić w całym pokoju według własnych preferencji. Druga możliwość to bardziej praktyczna propozycja, która od razu po podłączeniu zasilania jest gotowa do pracy.

 • 899 zł
 • 319 zł
 • 2 499 zł
 • 2 699 zł
 • 2 059 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze miniwieży?

Czarno - zielony głośnik na czarnym tle

Aby odpowiednio wybrać sprzęt, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Producenci ciągle udostępniają coraz nowsze rozwiązania, więc możemy przebierać wśród licznych propozycji od znanych marek. Jak wybrać odpowiednią miniwieżę?

 • Budowa

Jest to jedna z najważniejszych kwestii. Miniwieże mogą charakteryzować się budową komponentową lub zintegrowaną. Ta pierwsza umożliwia dobór różnych elementów według własnego uznania. Druga natomiast wiąże się z tym, że otrzymujemy pełny pakiet potrzebnych komponentów zamknięty w jednej całości. Nie trzeba mieć wtedy specjalistycznej wiedzy z dziedziny dźwięku, a z urządzenia można korzystać zaraz po wyciągnięciu z pudełka.

 • Moc

Zasada jest tutaj dość prosta. Im większa moc, tym głośniejszy dźwięk jesteśmy w stanie uzyskać za pośrednictwem danego urządzenia. Miniwieże nie są w stanie jednak wygenerować takiej głośności jak tradycyjne odpowiedniki.

 • Dysk twardy

Nowoczesne rozwiązania są zwykle wyposażone w odpowiedni dysk do przechowywania utworów. Należy zwrócić uwagę na to, ile pamięci ma dany model. Na rynku można znaleźć takie z dyskami o pojemności sięgającej nawet 512 GB!

 • Obsługiwane formaty

Miniwieża powinna obsługiwać jak najwięcej popularnych formatów muzycznych. Obecnie najpopularniejsze to oczywiście MP3 i WMA. Dodatkowo, jeżeli chcielibyśmy podłączyć ją do telewizora i korzystać jak z odtwarzacza filmów, musi obsługiwać także przynajmniej AVI i DivX.

 • Obsługa płyt

Jest to istotna kwestia zarówno do słuchania muzyki, jak i odtwarzania filmów. Warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na sposób wkładania płyty. Najlepsze są modele z wysuwaną tacką z boku lub z przodu urządzenia. Powoduje to, że żywotność płyty jest znacznie dłuższa, a ponadto jest to niesamowicie wygodne dla użytkownika. Bardzo ważne jest też to, by sprawdzić jaki rodzaj płyt obsługuje dany model. Jeżeli jest to DVD, to z powodzeniem można korzystać też z CD – sprawia to, że sprzęt staje się bardziej funkcjonalny.

 • Złącza

Przy wyborze odpowiedniego modelu, należy zwrócić uwagę, czy posiada on odpowiednio dużo złącz. Najpopularniejsze to:

 • USB – umożliwia słuchanie muzyki i odtwarzanie filmów z pendrive’a lub dysku przenośnego;
 • HDMI – za jego pośrednictwem można podłączyć urządzenie do telewizora, przy czym jakość dźwięku i obrazu będzie odpowiednio dobra;
 • czytnik kart SD – umożliwia odtwarzanie muzyki z karty pamięci.

Oprócz tego wiele urządzeń oferuje także możliwość łączenia się z internetem przez Wi-Fi lub z telefonem za pośrednictwem Bluetooth.

Jakie są polecane modele miniwież?

Na rynku można znaleźć bardzo dużo interesujących modeli miniwież od znanych producentów. Jakie są jednak najczęściej polecane urządzenia przez samych klientów? Jednym z nich jest JBL PartyBox 300. To propozycja o zintegrowanej budowie. Charakteryzuje się niesamowitą jakością dźwięku i mocą aż 120 W. Obsługuje najpopularniejsze formaty muzyczne, czyli MP3, WAV i WMA, oraz łączność Bluetooth, dzięki czemu urządzeniem można sterować za pośrednictwem smartfona. Cena tego sprzętu to około 1500 złotych. Wyróżnia się także niesamowitymi efektami świetlnymi podczas odtwarzania muzyki. Jest to model przenośny, na jednym ładowaniu da się z niego korzystać przez około 18 godzin. Innymi ciekawymi propozycjami są: Sony MHC-V72D (za około 2300 złotych), LG XBOOM FH6 (za około 1000 zł) i Manta SPK5027 NERIO (za około 460 złotych). Wszystkie one posiadają budowę zintegrowaną. Najwyższej jakości miniwieżą komponentową jest z całą pewnością Yamaha MusicCast MCR-N670D Grand PianoCraft. Charakteryzuje się niesamowitą jakością dźwięku i niebanalnym, nowoczesnym designem. To idealna propozycja dla prawdziwych miłośników muzyki.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link