Maszynka do mięsa – jaki model wybrać? Co wziąć pod uwagę?

Autor: Joanna

Maszynka do mielenia mięsa to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią spaghetti bolognese lub domowe burgery. Dzięki maszynce mięso można świeżo zmielić, co sprawia, że ma ono lepszy smak. Masz pewność, kiedy zostało zmielone, możesz wybrać grubość oczek, a przy okazji oszczędzasz na zakupach.

Starodawna maszynka do mielenia mięsa ręczna – niestabilna, ale trwała

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaką maszynkę do mięsa wybrać – ręczną czy elektryczną
 2. na jakie dodatki zwrócić uwagę
 3. jakie parametry powinna mieć maszynka elektryczna

Jaką maszynkę do mięsa wybrać – ręczną czy elektryczną?

Elektryczna maszynka do mielenia mięsa w użytku – powstaną kotlety mielone

Maszynkę do mięsa powinien mieć w domu każdy miłośnik mięsnych potraw. Dzięki niej można zaoszczędzić na zakupach oraz mieć kontrolę nad jakością przygotowywanych potraw. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie urządzenia, przyjrzyj się dostępnym na rynku maszynkom do mięsa. Dzielą się one przede wszystkim na dwie grupy.

 • Ręczne maszynki do mięsa – modele starsze, mniej już popularne. Wiele z nich spotkamy z pewnością w kuchniach naszych dziadków lub rodziców. Nadal można je również kupić, także w wersji vintage. Zasada ich działania jest bardzo prosta: urządzenie montuje się na brzegu stołu lub blatu kuchennego, mięso lub inny produkt wkłada się przez szeroki otwór i za pomocą specjalnej korbki doprowadza do zmielenia. Kręcenie korbą wprawia w ruch ślimacznicę mielącą produkt. Ręczna maszynka do mielenia niestety nie zawsze okazuje się stabilna, aczkolwiek z pewnością jest to urządzenie trwałe i możliwe do wykorzystania właściwie w każdych warunkach. Obecnie można spotkać na rynku maszynki ze stali nierdzewnej lub żeliwa.
 • Elektryczne maszynki do mięsa – nowoczesne, skuteczne i łatwe w użytkowaniu, bardzo popularne wśród młodszego pokolenia kucharek i kucharzy. Różnica między modelem ręcznym a elektrycznym polega na tym, że ślimacznica działa na prąd, nie jest napędzana siłą ludzkich mięśni. Konieczność podłączenia urządzenia do prądu jest jego pewną słabością, ponieważ z maszynki nie da się skorzystać na biwaku lub działce. Ogromną zaletą jest natomiast szereg różnego rodzaju nakładek, które sprawiają, że maszynka do mięsa z silnikiem staje się urządzeniem wielofunkcyjnym. Można w nim na przykład zmielić twaróg na sernik, wycisnąć sok z miąższem lub zmielić kawę.
 • 59,99 zł
 • 449 zł
 • 319 zł
 • 79,99 zł
 • 299 zł

Maszynka do mielenia mięsa – jakie powinna mieć dodatki?

Maszynka do mielenia mięsa w zestawie Bosch MFW3850B

Maszynki do mielenia mięsa bardzo często traktuje się jako urządzenia wielofunkcyjne. Niezależnie jednak od tego, czy chcesz z maszynki elektrycznej korzystać jedynie do mielenia mięsa, czy też i do przygotowywania innych potraw, zwróć uwagę na następujące dodatki:

 • sitka – o różnej wielkości oczek, które można wymieniać w zależności od tego, jaki stopień zmielenia chce się uzyskać;
 • szarpak – specjalne sitko do szatkowania mięsa, warzyw lub innych produktów. Z jego pomocą maszynka wytworzy wiórki, plastry lub miazgę (ma go m.in. Bosch MFW3850B);
 • przystawki – specjalne wkładki do mielenia twarogu na sernik lub warzyw do surówki. Odpowiednia przystawka do makaronu pozwoli na domową produkcję włoskiej pasty;
 • młynek do kawy – dla miłośników aromatycznego napoju przygotowywanego ze świeżo zmielonych ziaren;
 • przecierak – doskonały do przygotowywania napojów, musów i zup kremów;
 • nasadka do robienia kiełbasy – specjalny dodatek dla miłośników domowych wędlin (ma ją m.in. Vesta EMG01 oraz Tefal NE105838).

Jaką elektryczną maszynkę do mięsa kupić? Moc, wydajność, materiał

Elektryczna maszynka do mielenia mięsa powinna cechować się wysoką mocą – jak np. Bosch MFW3X14B CompactPower lub RAVEN EMDM001. Na pewno nie może mieć mniej niż 500 W, ponieważ w innym przypadku nie poradzi sobie z wydajnym mieleniem większych lub grubszych kawałków mięsa, o mieleniu kawy nie wspominając.

Oprócz mocy ważna jest także wydajność, która odpowiada ilości mięsa możliwej do przemielenia w określonym czasie (jednostką jest kg/min). Urządzenia różnią się pod tym względem nawet o 1 kg/min lub więcej. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę z twardymi produktami, wybierz maszynkę do mielenia z funkcją „revers”. Dzięki niej sprawisz, że ślimacznica zacznie obracać się w przeciwnym kierunku, a elementy niemożliwe do przemielenia wypadną.

Kolejnym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze maszynki do mięsa jest prędkość mielenia. W nowszych maszynkach jest ona z reguły stopniowana i właśnie modelu z takim rozwiązaniem warto szukać. Najtańsze modele mają do trzech stopni, droższe więcej. Na domowy użytek wystarczająca będzie maszynka do mięsa o 3-stopniowej prędkości.

Nowoczesne maszynki do mięsa są wykonane ze znacznie lżejszych materiałów niż żeliwo. Bardzo często jest to tworzywo sztuczne, czasami stal nierdzewna. Choć maszynka ze stali jest cięższa i z reguły droższa, to mimo wszystko warto wybrać właśnie ją, ponieważ z pewnością będzie trwalsza. Dobrze także zwrócić uwagę, czy wszystkie części urządzenia są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link