Data publikacji: 22 maja 2020
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK
nowość

Karta pamięci do kamery sportowej – jaką wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Każda karta pamięci charakteryzuje się parametrami, na które należy zwrócić uwagę przed jej zakupem. Do kamery sportowej trzeba wybrać kartę microSD lub SDXC o dobrym i szybkim transferze wideo. Ważne jest, aby postawić na kartę, która idealnie pasuje do potrzeb użytkownika oraz specyfiki sprzętu. Właściwy dobór karty pozwoli na komfortowe użytkowanie, bez zacinania się filmu.

kamera sportowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rozdzielczości kamer sportowych
  2. na co zwrócić uwagę podczas wyboru karty pamięci
  3. jaką kartę wybrać do kamery sportowej 4K

Kamera sportowa – rozdzielczość

karta micro SD trzymana w ręku

Na początku kamery sportowe miały małą rozdzielczość w formacie 720 x 480. Z czasem producenci rozszerzyli to o nagrywanie w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080). Obecnie możliwość rejestracji filmów w wersji 4K (4096 x 2160) stała się standardem, nawet wśród użytkowników amatorskich kamer. Aby cieszyć się w pełni tak doskonałą rozdzielczością, niezbędny jest właściwy wybór karty pamięci, która pozwoli na szybki transfer nagranych filmów. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że do kamery sportowej pasować będzie karta microSD lub SDXC.

Karta pamięci do kamery sportowej na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać odpowiednią kartę pamięci do kamery sportowej, należy poznać kilka parametrów każdej karty microSD.

Karty charakteryzują się określoną pojemnością – od 2 GB do 2 TB. Stosowna pojemność ma znaczenie, ponieważ wideo o dużej rozdzielczości wymaga większej pamięci. Powinniśmy wybrać taką pojemność, abyśmy nie musieli zmieniać jej co chwilę w przypadku dłużej nagrywanego materiału.

Karta może również posiadać oznaczenia Class (np. C2, C4 czy C10). Dana liczba oznacza minimalny transfer danych, wyrażony w MB/s. Obecnie część producentów określa minimalny transfer symbolem U (np. U1, U3) – liczba umieszczona jest wewnątrz litery. Klasa U1 odpowiada za transfer danych o szybkości minimum 10 MB/s, a często i większy – nawet 90 MB/s. Karta z oznaczeniem U3 natomiast przesyła dane z prędkością 30 MB/s, nierzadko osiągając aż 100 MB/s. Innym oznaczeniem szybkości transferu jest symbol V (V6, V10, V30, V60, V90). Podobnie jak w poprzednich przypadkach, liczba oznacza minimalny transfer danych. Dodatkowym oznaczeniem na karcie jest symbol A1 i A2. Informuje on o liczbie operacji wejścia–wyjścia obsługiwanych w ciągu sekundy. A1 oznacza co najmniej 500 operacji przy zapisie oraz 1500 przy odczycie na sekundę. Natomiast A2 gwarantuje lepszą wartość – 2000 akcji na sekundę przy zapisie i 4000 przy odczycie. Jeżeli ktoś chce kupić jak najlepszą kartę, powinien pamiętać o tym symbolu przy dokonywaniu wyboru.

Jednak nawet dla zaawansowanego miłośnika wideo jest to wiele danych do zapamiętania. Przy nowoczesnych kamerach sportowych warto od razu wybierać karty o minimalnej pojemności 64 GB lub 128 GB. Takie karty zapewniają odpowiednio szybki transfer danych. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na rozbieżność pomiędzy szybkością zapisu i odczytu. Przykładowo odczyt może wynosić 100 MB/s, a zapis 30 MB/s – w takim wypadku karta będzie miała niską wydajność. Dlatego lepiej, aby miała ona lepszy parametr zapisu danych.

Warto również zwrócić uwagę na napisy Ultra, Extreme, Pro, które znajdują się np. na kartach firmy SanDisk. Karta Ultra gwarantuje amatorom wideo komfort z użytkowania kamery. Model Extreme to wersja dla osób, które używają swojej kamery w trudnych warunkach, np. pod wodą lub w skrajnych temperaturach. Natomiast wersja Pro dedykowana jest do ciągłego nagrywania lub dla profesjonalistów.

Proponowane produkty:
Samsung microSDHC EVO Plus 32GB 95 MB/s Class 10 <%– –%>
SanDisk Ultra 200GB microSDXC <%– –%>
SanDisk Extreme Pro microSDXC 400GB 170/90 MB/s A2 V30 U3 <%– –%>
SanDisk ULTRA SDXC 256GB 100MB/s <%– –%>
Kingston microSD Canvas Go Plus 64GB 170/70MB/S U3 V30 <%– –%>

Jaka karta do kamery sportowej 4K?

kamera sportowa pod wodą

Obecnie na rynku dostępne są modele, które umożliwiają rejestrację filmów w rozdzielczości 4K. Dla przykładu kamera GoPro Hero 8 nagrywa filmy w prędkości nawet 60 klatek/s. Dlatego karta o pojemności 32 GB szybko zapełni się przy nagrywaniu wideo. Nowe karty proponują pojemność nawet 400 GB o zwiększonej szybkości zapisu danych. Najlepiej jest wybrać kartę z oznaczeniem co najmniej V30 oraz klasą U3 i A2.

Takie parametry spełnia karta SanDisk Extreme microSDXC. Będzie ona działać nawet we wcześniejszych modelach kamer. Wersja Extreme zapewnia maksymalną prędkość odczytu 160 MB/s, a zapisu do 90 MB/s. Jej parametry pozwalają na zapis wideo w rozdzielczości Full HD oraz 4K Ultra HD. Stworzona jest do działania w ekstremalnych warunkach, takich jak: wstrząsy, skrajne temperatury czy wilgoć. Istnieje możliwość odzyskiwania przypadkowo skasowanych zdjęć lub filmów. Natomiast typ karty Ultra pozwala na nagrywanie jedynie w rozdzielczości Full HD. Dlatego jest to istotne przy wybieraniu odpowiedniej karty do kamery sportowej, tak aby był zapewniony komfort jej użytkowania.

Karta Extreme Pro to z pewnością model dedykowany zaawansowanym użytkownikom, lubiącym nagrywać w ekstremalnych warunkach. Karta ta może również służyć do ciągłego nagrywania np. na nartach czy podczas nurkowania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Telefon z wyświetlaczem 4K zapewnia nowy wymiar jakości materiałów filmowych. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia?
Zobacz więcej   
 Jesteś miłośnikiem dźwięku w najwyższej jakości? Zobacz, jak wybrać najlepsze kino domowe do muzyki
Zobacz więcej   
 Czy do mieszkania w bloku warto kupić kino domowe? Czym kierować się podczas wyboru?
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

ZAKUPY PRZEZ TELEFON

  • Konsultant pomoże w realizacji zakupów tylko przez telefon

855 855 855
Czynne do 21:00

Koszt połączenia według taryfy lokalnej Twojego operatora

połączenie interaktywne

  • Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich. Wspólnie będziecie mogli umieszczać produkty w koszyku.
  • Doradca pomoże w wyborze produktu
  • Opowie o najnowszych promocjach
  • Przygotuje zamówienie/rezerwację dla Ciebie, jeżeli zechcesz
  • W każdej chwili będziesz mógł/a zakończyć połączenie z doradcą
SZCZEGÓŁY

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów