Karta pamięci do GoPro – jaką wybrać? Porady

Autor: Grzegorz

Producenci oferują coraz więcej kamer sportowych. Pomimo że konkurencja jest dość spora, GoPro pozostaje najpopularniejszą marką kamer sportowych. Sam zakup urządzenia to jednak za mało, by cieszyć się filmami wysokiej jakości.

kamera go pro

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaka jest zależność między kartą pamięci a modelem kamery GoPro
 2. jakie są rodzaje kart pamięci
 3. jakie modele kart są polecane do GoPro

Kamery GoPro

karta microSD

Przed wyborem karty pamięci do kamery sportowej GoPro należy zapoznać się z kilkoma parametrami urządzenia. Są one ściśle związane z wymogami względem karty pamięci. Aktualnie firma GoPro oferuje kilka rodzajów kamer o różnych możliwościach. Najnowszy jest model HERO 8 Black, który pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K Ultra HD. Oznacza to, że wymagania wobec karty pamięci znacznie wzrosną w porównaniu do poprzednich modeli (Hero 6 Black lub Hero 4 Silver), które rejestrują wideo w tej samej rozdzielczości, lecz z mniejszą ilością klatek na sekundę. Im niższa jest bowiem rozdzielczość i prędkość klatek, tym mniejsze powinniśmy mieć wymagania wobec karty pamięci.

Rodzaje karta pamięci

Na rynku obecnych jest kilka rodzajów kart pamięci, jednak do kamery GoPro należy wybrać kartę SD lub SDXC. Nazwa pierwszej jest skrótem od Secure Digital, jej wymiary to 24 × 32 × 2.1 mm. Karta SDXC (z ang. Secure Digital Extended Capacity) ma identyczny rozmiar jak karta SD, ale charakteryzuje się dużą pojemnością i większą prędkością przesyłu filmów.

Karty pamięci SD i SDXC do kamer GoPro dzieli się ze względu na ich:

 • pojemność;
 • prędkość zapisu wideo;
 • odporność na działanie czynników zewnętrznych;
 • przeznaczenie;
 • kompatybilność.

Przed wyborem karty należy przede wszystkim zapoznać się z jej oznakowaniem. Na opakowaniu zapisana jest pojemność w GB. Producenci zaczęli znakować karty tak, by informowały o prędkości zapisu w przypadku nagrywania wideo. Pojawiło się oznaczenie V, zapisane wraz z liczbą, która oznacza właśnie tę szybkość:

 • V6 – 6 MB/s;
 • V10 – 10 MB/s;
 • V30 – 30 MB/s;
 • V60 – 60 MB/s;
 • V90 – 90 MB/s.

Jak zatem to oznaczenie przekłada się na wybór karty? Model Hero 6 Black nagrywa w rozdzielczości 4K Ultra HD, czyli 78 Mb/s, co przekłada się na 9,75 MB/s. Graniczną kartą, jaką powinno się wybrać, jest ta z oznaczeniem V10, lecz warto zainwestować w wyższe parametry, aby zapewnić komfort użytkowania urządzenia GoPro. Niższym modelom GoPro z rozdzielczością 4K poleca się karty V30, ponieważ taka szybkość jest dla nich wystarczająca, aby zapisać obraz.

Oznaczenie, na które jeszcze warto zwrócić uwagę, to przeznaczenie karty:

 • Standard (karta do okazjonalnego użytku);
 • Ultra (karta do użytku codziennego);
 • Extreme (karta dla entuzjastów fotografów, filmowców);
 • Pro (karta dla profesjonalistów lub do ciągłej transmisji wideo).

Jeżeli zamierzamy korzystać z kamery w trudnych warunkach, na przykład pod wodą, warto zwrócić uwagę, czy karta jest wodoodporna. W przypadku zalania jej wodą z pewnością zachowa dotychczasowe nagrania i zdjęcia. Niektóre karty mają oznaczenie, iż są odporne na zmienne warunki temperaturowe. Oznacza to, że słońce i mróz nie wpływają na ich zawartość lub działanie.

Polecane karty pamięci
 • 2 259 zł
 • 499 zł
 • 29,99 zł
 • 49,99 zł
 • 49,99 zł

Polecane modele kart pamięci

kamera gopro

Podczas wyboru karty pamięci do kamery GoPro należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale również na to, jak będzie ona używana. Jeżeli użytkownik kamery jest aktywnym amatorem sportów, poleca się mu zakup wyższego modelu karty, tak aby komfort z użytkowania urządzenia był zadowalający. Modele z serii Extreme i Pro poradzą sobie nie tylko w codziennym, amatorskim nagrywaniu, ale również w trudnych warunkach i podczas ciągłej transmisji. Amatorom, którzy pragną uchwycić kilka momentów, rekomenduje się modele z serii Ultra.

Najpopularniejszymi producentami kart pamięci są: SanDisk, Kingston, Toshiba oraz Samsung.

 • SanDisk Ultra 32GB – to karta, która pozwala na przesyłanie danych z prędkością 80 MB/s. Filmy nagrywane są w rozdzielczości Full HD (1080 p). Ta karta jest odporna na działanie wilgoci, wody oraz skrajnych temperatur czy wstrząsów, dlatego idealnie nadaje się do kamery sportowej GoPro;
 • SanDisk Extreme Pro 64GB – to karta o wysokiej wydajności i klasie prędkości wideo V30. Ekstremalna szybkość pozwala na zapis materiału z prędkością do 60 MB/s. Karta umożliwia przechwytywanie i odtwarzanie nagrań w rozdzielczości Full HD oraz 4K. Dzięki temu nawet najodważniejsze sportowe wyczyny uchwycone zostaną w niezwykłej jakości. Komplet karty zawiera adapter, dzięki temu można otworzyć ulubiony fragment na komputerze lub tablecie;
 • SanDisk Ultra 128GB – to karta o zwiększonej pojemności. Pozwala na przechowywanie nagrań w rozdzielczości Full HD, tak samo jak poprzedni model, jest odporna na wstrząsy, działanie temperatury oraz wody. Karta SanDisk sprzedawana jest w komplecie z adapterem SD.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów