Różnica między technologią DAB i DAB+. Najważniejsze informacje

Autor: Łukasz

Rozwój technologii cyfrowych przebiega bardzo dynamicznie. Cyfryzacja telewizji sprawiła, że widzowie mogą cieszyć się lepszą jakością dźwięku i obrazu. Naturalną koleją rzeczy okazała się cyfryzacja radia – choć świat radiofonii długo opierał się nowym trendom, pojawienie się radia w internecie rozpoczęło rewolucję. Dziś system DAB i jego unowocześniona wersja DAB+ to element wielu odbiorników. Wysoka jakość dźwięku to tylko jedna z jego zalet.

Roześmiana kobieta słucha radia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest radio cyfrowe i jakie są jego najważniejsze zalety
 2. jaka jest różnica między DAB a DAB+
 3. na jakie modele odbiorników z tunerem DAB i DAB+ warto zwrócić uwagę

Radio cyfrowe – historia i najważniejsze zalety

Osoba reguluje radioodbiornik samochodowy

Historia radia cyfrowego jest zdecydowanie krótsza niż dzieje radia tradycyjnego, które sięgają lat 40. XX wieku. Technologia ta pojawiła się w połowie lat 90. ubiegłego stulecia, ale dopiero rozpowszechnienie radia internetowego spowodowało prawdziwy wzrost jej popularności. Dziś bardzo wiele odbiorników oprócz tradycyjnych tunerów FM posiada system DAB/DAB+, dzięki któremu można bez problemu odbierać sygnał cyfrowy. Taką możliwość dają także internet oraz transmisje telewizyjne DVB (naziemne, kablowe i satelitarne).

Pierwsze odbiorniki DAB pojawiły się już w połowie lat 90., jednak do sprzedaży weszły w 1998 roku. Ich unowocześniona wersja, czyli DAB+, stała się dostępna dla użytkowników dopiero w 2007 roku. Bardzo szybko zauważono zalety radia cyfrowego oraz przewagę, jaką ma ono nad swoim analogowym odpowiednikiem. Nie oznacza to jednak, że nowoczesne technologie całkowicie wyparły tradycyjne radio – jak dotąd Unia Europejska nie wymaga od krajów członkowskich powszechnego uruchomienia radia cyfrowego lub całkowitego wyłączenia sygnału analogowego.

Oto najważniejsze zalety radia cyfrowego:

 • gwarancja odbioru czystego, pozbawionego zakłóceń dźwięku;
 • wiele dodatkowych i użytecznych funkcji, takich jak: przesyłanie napisów, obrazków, slajdów czy adresów stron internetowych. Tradycyjne radio ograniczało się do prostych komunikatów;
 • emisja większej liczby programów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów;
 • możliwość odbioru radia cyfrowego na różnych urządzeniach: amplitunerach, smartfonach, tabletach, tradycyjnych odbiornikach, odbiornikach samochodowych czy innych przenośnych sprzętach.

CZY WIESZ, ŻE...

Pierwsza stacja radia cyfrowego w formacie DAB rozpoczęła nadawanie 1 czerwca 1995 roku w Norwegii. W Polsce pierwszy eksperyment z udziałem nowej technologii został przeprowadzony przez Polskie Radio dnia 28 kwietnia 1996 roku.

Polecane radioodbiorniki
 • 299 zł
 • 399 zł
 • 699 zł
 • 149,99 zł
 • 349 zł

Różnica między DAB a DAB+ – co warto wiedzieć?

Tradycyjny odbiornik radiowy w drewnianej obudowie

System DAB+ to unowocześniona i bardziej zaawansowana wersja technologii DAB. Starsza wersja tego standardu korzysta z kodeka MPEG-1, z kolei DAB+ bazuje na kodeku HE-ACC (inna nazwa to AAC+). Dzięki temu wydajność radia jest aż trzykrotnie większa, a jakość dźwięku zauważalnie wzrasta.

Przed wyborem konkretnego urządzenia upewnij się, czy obsługuje ono oba te formaty. Odbiorniki posiadające wyłącznie tuner DAB nie są kompatybilne z unowocześnioną wersją. Najlepszym wyborem będzie więc radioodbiornik wyposażony w system DAB+, który może bez problemu obsługiwać starszy format.

Standard DAB+ jeszcze lepiej niż DAB sprawdzi się w odbiornikach samochodowych, takich jak Pioneer SPH-DA230DAB. Gwarantuje on doskonałą jakość przekazu bez zakłóceń, nawet przy bardzo dużych prędkościach.

Cyfrowe radio DAB – jaki odbiornik wybrać?

Standard DAB/DAB+ jest obsługiwany przez wiele urządzeń. W licznych przypadkach ten sam sprzęt łączy w sobie funkcje radia tradycyjnego i cyfrowego. Oto kilka modeli obsługujących standard DAB/DAB+, na które warto zwrócić uwagę:

 • Yamaha MusicCast R-N803D – to wysokiej jakości amplituner, który zapewnia doskonałą jakość dźwięku. Posiada tuner FM, ale jest również przystosowany do obsługi standardu DAB+ i odtwarzania sygnału z rozgłośni internetowych.
 • Yamaha MusicCast MCR-N670D Grand PianoCraft – to mini wieża, dzięki której możesz swobodnie korzystać z radia cyfrowego. Urządzenie ma szereg dodatkowych zalet, np. obsługuje wiele formatów audio (AAC, AIFF, ALAC Apple Lossless, FLAC, MP3, WAV, WMA) i zapewnia najwyższą jakość dźwięku.
 • PURE Evoke H3 (dąb) – to tradycyjny odbiornik radiowy w eleganckiej, drewnianej obudowie. Odtwarza zarówno radio tradycyjne, jak i cyfrowe. Ze względu na swój design może być też ciekawym elementem wystroju wnętrz.
 • Lenco PDR-050 (beżowy) – to przenośne radio można zabrać ze sobą wszędzie. Jest doceniane przez użytkowników za doskonałą jakość sygnału i dźwięku. Dodatkowa zaleta tego modelu to jego kompaktowy rozmiar.
 • Pioneer AVH-Z7200DAB – to wysokiej jakości radioodtwarzacz samochodowy z zaawansowanym wyświetlaczem. Jest przystosowany do emisji sygnału cyfrowego, a ponadto obsługuje formaty takie, jak: CD Audio, CD-R, CD-RW, AAC, MP3, WAV, WMA, FLAC.

CZY WIESZ, ŻE...

Nazwa DAB to skrót od angielskiego terminu Digital Audio Broadcasting (tłum. Cyfrowa Transmisja Audio), który nie znalazł swojego polskiego odpowiednika. Dlatego w literaturze fachowej stosowane są określenia „radio cyfrowe” lub po prostu „radio DAB”.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link