Atramentowa czy laserowa – jaka drukarka do dużej firmy będzie najlepsza?

Autor: Joanna

Zakup drukarki do firmy to często dylemat pomiędzy rozwiązaniem atramentowym a laserowym. Jakie są ich wady i zalety?

Mężczyzna korzysta z dużej drukarki w firmie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje drukarek
 2. największe zalety i wady drukarek atramentowych i laserowych
 3. na jakie parametry drukarki zwrócić uwagę

Jakie są rodzaje drukarek?

Mała drukarka stojąca na biurku na środku biura

Drukarki, ze względu na ich konstrukcję oraz zastosowanie, można podzielić na kilka kategorii. Najpopularniejszymi z nich są:

 • drukarki atramentowe – druk wykonywany jest w oparciu o kartridże wypełnione tuszem w formie płynnej. Dostępne są warianty drukarek monochromatycznych i kolorowych. Warto podkreślić szerokie zastosowanie drukarek atramentowych – nadają się one zarówno do druku czarno-białych dokumentów, jak i zdjęć przy niskiej cenie zakupu.
 • Drukarki laserowe – zamiast kartridża stosuje się w nich toner w formie proszku. Drukarki laserowe są szybkie i wydajne, ale też droższe, zwłaszcza modele z drukiem kolorowym.
 • Drukarki do zdjęć – stworzone z myślą o druku fotografii na specjalistycznym papierze. Przykładem takiej drukarki jest model HP Sprocket 200 (biały).

Poszukując drukarki do firmy, najczęściej będziemy się wahać pomiędzy drukarkami atramentowymi a laserowymi. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony.

Największe zalety i wady drukarek atramentowych i laserowych

Najlepsza drukarka do firmy to ta, która spełnia swoją funkcję, a dodatkowo jest ekonomiczna i długowieczna. W przypadku dużego zapotrzebowania na druk czarno-białych dokumentów lepszym wyborem okaże się drukarka laserowa. Stworzona z myślą o intensywnej eksploatacji, w dłuższym okresie czasu będzie też oszczędniejsza. Nierzadko są to urządzenia oferujące wysoką szybkość wydruku, a także gwarantujące ich solidną trwałość. Modele takie jak Ricoh SP 450DN czy Brother HL-L5100DN potrafią drukować aż 40 stron na minutę. Tańszą, lecz równie wydajną propozycją jest Lexmark B2236dw. To monochromatyczna drukarka laserowa, której prędkość liczy się w 34 stronach na minutę. Jej dużą zaletą jest łączność poprzez Wi-Fi, dzięki czemu każdy pracownik w biurze może wygodnie zlecić druk bez konieczności podłączania kabla. Poszukując modelu z drukiem kolorowym, warto zwrócić uwagę na Lexmark C3224dw.

Jeśli głównym kryterium w wyborze drukarki do firmy jest cena, to należałoby postawić na drukarki atramentowe. W przeciwieństwe do modeli laserowych, charakteryzują się one wszechstronnością. Sprawdzają się zarówno w drukach dokumentów, jak i kolorowych zdjęć. Ich niewątpliwą zaletą jest kompaktowy rozmiar i nowoczesny design. Drukarki atramentowe cechują się jednak niższą prędkością wydruku oraz wyższym kosztem eksploatacji. HP OfficeJet Pro 8210 (D9L63A) to podstawowy model drukarki do firmy. Oferuje Wi-Fi, dzięki czemu możliwe jest drukowanie nie tylko z laptopów, ale też ze smartfonów czy tabletów. W przypadku prowadzenia firmy mobilnej dobrze będzie z kolei postawić na poręczność oraz wygodę. Najlepiej sprawdzi się tutaj Canon PIXMA iP110 z akumulatorem. Ważącą 2 kg drukarkę z łatwością zabierzemy na miejsce zlecenia lub w podróż. A wysoka rozdzielczość druku kolorowego, wynosząca 9600 dpi, gwarantuje szczegółowy i barwny obrazek. Na podkreślenie zasługuje funkcja Easy PhotoPrint+, dzięki której w łatwy sposób zaprojektujemy atrakcyjne broszury czy kolaże zdjęć z ofertą dla klientów. Canon PIXMA PRO-10S to natomiast drukarka do dużej firmy. Obsługuje format druku A3+, łączność Wi-Fi oraz gwarantuje wysoką rozdzielczość w kolorze. Co więcej, umożliwia druk na płytach CD/DVD, co w prowadzeniu działalności foto-wideo uatrakcyjnia tworzone na zamówienia klientów projekty.

 • 1 149 zł
 • 1 339 zł
 • 1 179 zł
 • 499 zł
 • 479 zł

Na jakie parametry drukarki zwrócić uwagę?

Kobieta korzystająca ze skaner w drukarce w firmie

Dobrana w zgodzie z potrzebami drukarka do firmy oznacza lata bezawaryjnej pracy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać znaczenie poszczególnych parametrów.

 • Szybkość druku – największą wartość ma w przypadku druku dużej ilości dokumentów. Są drukarki, których wydajność wynosi kilkadziesiąt stron na minutę, ale są też takie, gdzie jest to raptem kilka. Należy także zwrócić uwagę, by szybkość wydruku nie wiązała się z obniżeniem jego jakości.
 • Rozmiar drukarki – drukarki laserowe zajmują nie tylko więcej miejsca od modeli atramentowych, ale i od urządzeń wielofunkcyjnych, oferujących dodatkowo skan oraz funkcję ksero. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tej kategorii jest Brother Ink Benefit DCP-J105. To kompleksowe urządzenie o kompaktowych wymiarach, które odnajdzie się zarówno w jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i kilkuosobowej firmie.
 • Koszt eksploatacji – przed zakupem danego modelu drukarki powinno się sprawdzić koszt tuszy lub tonerów. Pozwoli to obliczyć średni koszt wydruku jednej strony, a także ułatwi podjęcie decyzji pomiędzy modelem atramentowym a laserowym.
 • Miesięczna wydajność – drukarka jest urządzeniem elektronicznym, dlatego należy ją użytkować zgodnie z zaleceniami producenta. Miesięczne obciążenie mówi o bezpiecznej, maksymalnej liczbie wydrukowanych stron. Drukarki laserowe radzą sobie z wartościami rzędu kilkunastu–kilkudziesięciu tysięcy. W przypadku drukarek atramentowych wartości te są częstokroć niższe i wynoszą od kilkuset do kilku–kilkunastu tysięcy.

Podsumowując, drukarka laserowa okaże się dobrym wyborem do firmy, w której występuje duże zapotrzebowanie na dokumenty. Mimo początkowo wyższej ceny zakupu, jej eksploatacja okaże się niedroga, a prędkość i jakość pracy zadowalające. Gdy potrzebujemy jednak urządzenia wszechstronnego, o mieszanym zastosowaniu, lepszym wyjściem będzie zakup drukarki atramentowej lub modelu wielofunkcyjnego.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link