Jaka drukarka do domu? Najważniejsze parametry i polecane modele

Autor: Klaudia

Decydując się na drukarkę do domu, powinieneś przede wszystkim wybrać, czy ma to być drukarka laserowa, czy atramentowa. Oprócz tego musisz odpowiedzieć sobie na kilka dodatkowych pytań, na przykład co będziesz drukował i jak często. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie parametry uwzględnić przy zakupie. Przeczytaj nasze wskazówki i wybierz drukarkę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Mała drukarka do domu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czy wybrać drukarkę laserową czy atramentową,

- jakie są koszty eksploatacji drukarki,

- na jakie parametry zwrócić uwagę i jaką drukarkę kupić.

Drukarka laserowa czy atramentowa – którą wybrać?

Urządzenie wielofunkcyjnePrzede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziesz używał drukarki.

W przypadku sporadycznego drukowania sprawdzi się urządzenie atramentowe. Modele te są bardzo popularne ze względu na stosunkowo niskie ceny oraz dobrej jakości wydruki, np. mała drukarka Canon PIXMA TS305 – pozwala drukować tekst, kolorowe dokumenty i grafiki. Jeżeli natomiast planujesz wykonywać większe ilości wydruków i nie będziesz drukował w kolorze, lepiej sprawdzą się monochromatyczne drukarki laserowe, np. HP LaserJet Pro M15w (W2G51A). Ceny tych drukarek są nieco wyższe niż atramentowych, ale wydajność tonera jest o wiele wyższa niż kartridży w drukarkach atramentowych.

Warto też wziąć pod uwagę drukarkę laserową kolorową, np. Lexmark CS317dn. Takie urządzenie będzie drukować np. zestawienia czy prezentacje w kolorze. Pamiętaj jednak, że jeżeli zamierzasz powielać np. zdjęcia z wyjazdów, lepsza będzie drukarka atramentowa. Szczególnie na specjalnym papierze fotograficznym takie urządzenia lepiej odwzorowują kolory ze zdjęć.

Jaka drukarka do domu? Wybór laserowej lub atramentowej zależy więc przede wszystkim od:
  • ilości druku – jeśli planujesz niewiele pracy, to sprawdzi się drukarka atramentowa, jeśli dużo, bardziej odpowiednia będzie drukarka laserowa,
  • to, czy wydruki będą w kolorze, czy czarno-białe – kolorowe da Ci drukarka atramentowa lub laserowa kolorowa, a wyłącznie czarno-białe – drukarka laserowa monochromatyczna,
  • rodzaju wydruków – zdjęcia wydrukujesz w modelu atramentowym, a dokumenty tekstowe, zestawienia itp. w każdym typ drukarki.

CZY WIESZ, ŻE...

Drukarki atramentowe często umożliwiają wydruk na płytach CD/DVD. Dzięki temu możesz stworzyć etykietę płyty i sporządzić profesjonalną kolekcję.

Sprawdź w naszym sklepie drukarki atramentowe, laserowe monochromatyczne oraz laserowe kolorowe.
Polecane drukarki laserowe
  • 2 979 zł
  • 3 079 zł
  • 1 099 zł
  • 2 569 zł
  • 3 499 zł

Jaką drukarkę kupić – koszty eksploatacji

Zanim zdecydujesz się na to, jaką drukarkę kupić, sprawdź, jaki jest koszt eksploatacji tych drukarek. Nie tylko ważna jest cena samego urządzenia, ale także to, ile kosztują wydruki. Na ogół tańsza drukarka atramentowa jest z kolei droższa w eksploatacji. Chociaż w taniej drukarce laserowej koszt eksploatacji będzie zazwyczaj wyższy niż w droższej, ale i tak zazwyczaj mniej zapłacisz za wydruk niż w drukarce atramentowej. Uśredniony koszt wydruku 1 strony na drukarce laserowej monochromatycznej wynosi 8 gr, natomiast koszt wydruku na kolorowej drukarce laserowej wynosi 32 grosze. W przypadku drukarki atramentowej koszt jednej strony (w kolorze lub w mono) to ok. 80 gr za stronę. Koszt drukarki atramentowej podwyższa również wydruk zdjęć na specjalnym papierze fotograficznym. Chociaż jakość zdjęć jest bardzo wysoka, koszt papieru to kilkadziesiąt złotych za 100 arkuszy.

Jaka drukarka do domu – parametry, na które warto zwrócić uwagę

Drukarka HP Officejet Pro 6230Do najważniejszych parametrów drukarek można zaliczyć rozdzielczośćszybkość drukumiesięczne obciążenie oraz dodatkowe funkcje i wyposażenie drukarki. Co warto wziąć pod uwagę, abyś wybrał model dopasowany do Twoich potrzeb?

Rozdzielczość druku wyrażana jest w jednostkach dpi. Określają one, ile punktów na powierzchnię jednego cala może nadrukować drukarka. Im więcej, tym bardziej szczegółowy jest wydruk. Rozdzielczość drukarek atramentowych osiąga nawet 9600 x 2400 dpi, chociaż do drukowania tekstu wystarczy rozdzielczość 600 x 600 dpi. Z kolei do zdjęć i szczegółowych dokumentów optymalnym wyborem będzie 1200 x 1200 dpi.

Drukarka laserowa do domu oferuje rozdzielczość do 2400 x 600 dpi. Jest to mniej od urządzeń atramentowych. Jednak zależy, co będziesz drukował – jeżeli dokumenty, to wystarczy rozdzielczość nawet tylko 600 x 600 dpi. W przypadku barwnych odbitek kolorowa drukarka laserowa nie nadaje się do odwzorowywania zdjęć, ale sprawdzi się w przypadku grafik i np. wizytówek.

Szybkość druku określa liczbę stron, które urządzenie jest w stanie wydrukować w ciągu minuty. W przypadku użycia domowego ten parametr ma drugorzędne znaczenie. Każda drukarka do domowych potrzeb drukuje odpowiednio szybko, aby ten parametr w szczególności brać pod uwagę.

Miesięczne obciążenie to liczba wydruków, jaką dane urządzenie jest w stanie wykonać w ciągu miesiąca. Oszacuj, jak dużo dokumentów będzie drukowane miesięcznie. Jeżeli będzie to duża wartość, na przykład powyżej 500 stron/miesiąc, warto, abyś rozważył zakup drukarki laserowej.

Dodatkowe wyposażenie i funkcje drukarki dobierz według swoich potrzeb. Warto, abyś pomyślał o funkcji drukowania dwustronnego. Niektóre urządzenia (np. Canon MAXIFY iB4150) wyposażone zostały w specjalny duplex, który zadba automatycznie o ustawienie kartek do druku, aby umożliwić wydruk dwustronny.

Inna wygodną opcją jest możliwość podłączenia drukarki do sieci LAN lub Wi-Fi. Dzięki temu będziesz mógł drukować z dowolnego miejsca domu i nie tylko z komputera, ale np. ze smartfonu. Przykładem takiej drukarki jest HP Officejet Pro 6230.

PORADA EKSPERTA

Część sprzedawanych obecnie drukarek laserowych i atramentowych to urządzenia wielofunkcyjne. Łączą one w sobie funkcje drukarki, kopiarki, skanera oraz faksu.

Zobacz nasz artykuł Ile kosztuje eksploatacja drukarki w biurze.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów