Najlepsza deska do prasowania – rodzaje i funkcje modeli dostępnych na rynku

Autor: Joanna

Jak sprawić, żeby prasowanie stało się przyjemnością, a nie zbędnym przymusem? Sprawdź ranking desek do prasowania!

prasowanie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego posiadanie wygodnej deski do prasowania to konieczność w gospodarstwie domowym;
 2. z jakiego materiału powinna być zbudowana najlepsza deska do prasowania, aby ta czynność stała się komfortowa;
 3. na co zwrócić uwagę przed zakupem deski do prasowania.

Dlaczego deska do prasowania jest niezbędna w gospodarstwie domowym?

deska do prasowania

Dla wielu prasowanie jest przykrą koniecznością, ponieważ nie posiadają w domu odpowiedniego sprzętu ułatwiającego tę czynność. Nie wiedzą również, jaka deska do prasowania będzie najlepsza i sprawi, że prasowanie przyniesie oczekiwane efekty. Akcesoria w postaci sprzętów są bardzo przydatne, a z tego względu niezbędne w każdym domu. W innym wypadku podstawowe obowiązki wiążą się z dużym dyskomfortem.

Dawniej deski do prasowania były ciężkie i nieporęczne. Ich używanie bywało nawet kłopotliwe. Obecnie w sklepach można kupić naprawdę ciekawe modele, które są ściśle dostosowane do preferencji konsumenta. Dzięki temu wyprasowanie mankietów koszuli lub pościeli jest proste i przyjemne.

Najlepsza deska do prasowania – z jakich materiałów powinna być wykonana?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jaka deska do prasowania będzie najlepsza, ponieważ jest to związane z indywidualnymi preferencjami klienta. Przede wszystkim musi być na tyle wygodna, aby podczas użytkowania nie powodowała znacznego obciążenia organizmu. W sprzedaży dostępne są:

 • tradycyjne deski do prasowania np. Metrox Simple – mogą posiadać podstawkę na żelazko, ale nie mają żadnych innych dodatkowych funkcji. Są niezwykle łatwe w użyciu, a do ich rozłożenia nie potrzeba dużo siły. Do ich skonstruowania używa się metalowej siatki pokrytej kolorowym materiałem lub nieco cięższego tworzywa sztucznego. Niestety nie można do nich podłączyć żelazka, co dla niektórych konsumentów może być dużym minusem;
 • deska do prasowania elektryczna – ma szereg ciekawych i potrzebnych funkcji np. podgrzewany blat lub gniazdko elektryczne umożliwiające podłączenie żelazka. Najlepsze deski elektryczne posiadają też wyrzut pary, która ułatwia prasowanie trudnych materiałów. Są wykonane z metalu, stali lub ekologicznego plastiku.

Ceny desek do prasowania są zależne od ich rodzaju i marki producenta. Tańsze modele kupimy już za niecałe 100 złotych. Droższe, zwłaszcza elektryczne, to wydatek rzędu 1000 złotych.

 • 179,99 zł
 • 89,99 zł
 • 169,99 zł
 • 109,99 zł
 • 119,99 zł

Na co zwrócić uwagę przed zakupem, jeśli chcemy wybrać najlepszą deskę do prasowania?

żelazko philips

Przy wyborze deski do prasowania powinniśmy ustalić, jakie są nasze oczekiwania dotyczące sprzętu. Dzięki temu sprzedawca w sklepie będzie w stanie polecić nam najlepszy produkt. Aby prasowanie było łatwe i przyjemne, warto pomyśleć o:

 • blacie – powinien być przede wszystkim lekki, co umożliwia szybkie złożenie i ponowne rozłożenie deski. Ważnym elementem jest jego stabilność i możliwość regulacji wysokości, aby prasowanie było wygodne w każdej pozycji i by nie miało negatywnego wpływu na zdrowie;
 • nóżkach antypoślizgowych – stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem deski. Obecnie posiada je większość modeli dostępnych w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego;
 • rozmiarze – deski do prasowania mają różne rozmiary blatów, dlatego warto się dobrać ją do rzeczy, które chcemy prasować. Jeśli jest to pościel, wybierzmy większy, w przypadku kilku koszul w miesiącu sprawdzi się mała deska do prasowania.

Są to ważne kwestie, jeśli decydujemy się na zakup klasycznej wersji deski. Gdy chcemy, aby miała ona dodatkowe funkcje, warto wziąć pod uwagę:

 • podgrzewanie blatu – jest dużym ułatwieniem w momencie prasowania rzeczy, które są jeszcze odrobinę wilgotne;
 • gniazdko, do którego można podłączyć żelazko – jest bardzo przydatne, gdy kabel zasilający jest krótki, a próba uprasowania ubrania staje się koszmarem;
 • wyrzut pary – sprawia, że materiały podatne na zagniecenia można wyprasować nawet za pomocą jednego pociągnięcia;
 • zasysanie ubrań – funkcja przydaje się, gdy prasujemy zwiewne materiały, które w łatwy sposób mogą ześlizgnąć się z deski. Dzięki zasysaniu możemy temu zapobiec.

Niektóre deski do prasowania mają dodatkowe wyposażenie. Jest to podstawka na żelazko, wieszaki na ubrania lub tzw. rękawnik, który umożliwia ułożenie wyprasowanych rzeczy. W ten sposób możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu. Część modeli ma również wymienne pokrowce, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku zabrudzeń. Dzięki nim można stworzyć deskę, która będzie pasowała do wystroju mieszkania. Kupując lepszy i bogato wyposażony model, mamy szansę na użytkowanie deski przez wiele lat. Jeśli natomiast trafiła się wadliwa, można ją wymienić na nową, lecz pod warunkiem, że takie zasady obowiązują w karcie gwarancyjnej wystawionej przez producenta.

UWAGA

Deska może także posiadać dodatkowe udogodnienia, takie jak półka na bieliznę – przydaje się, gdy nie masz czasu, by co chwilę odkładać uprasowane ubrania do szafy, na półeczce możesz układać ubrania i wygodnie prasować bez przerwy.

Wiesz już, jaką deskę do prasowania wybrać? A może do idealnego kompletu potrzebujesz jeszcze żelazka? Jeśli tak, to przeczytaj nasz poradnik: Parownica czy żelazko. Dowiesz się, jak domowe prasowanie zamienić w przyjemny obowiązek.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link