Antena do technologii DAB+ – jaki model wybrać?

Autor: Agnieszka

Technologia DAB+ pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2007 roku. Dzięki niej radio cyfrowe zyskało jeszcze lepszą jakość dźwięku oraz szereg dodatkowych funkcji, jak chociażby przesyłanie obrazów, napisów czy adresów stron internetowych. Niektóre urządzenia – np. radia przenośne czy amplitunery – są przystosowane do odbioru sygnału analogowego i cyfrowego. Jednak w wielu przypadkach konieczny będzie zakup odpowiedniej anteny.

Antena zewnętrzna zamontowana na dachu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym charakteryzuje się standard DAB+ i jakie są jego najważniejsze zalety
 2. jaka antena do odbioru sygnału cyfrowego będzie najlepsza
 3. na jakie modele anten warto zwrócić uwagę

Standard DAB+. Co to takiego i jakie są jego najważniejsze zalety?

Osoba trzyma zestaw do montażu anteny pokojowej

DAB (ang. Digital Audio Broadcasting) to technologia, dzięki której można odtwarzać programy radiowe w formie cyfrowej. Ten opracowany w połowie lat 90. ubiegłego stulecia standard nie wyparł jednak tradycyjnego radia, które wciąż cieszy się dużą popularnością. W wielu amplitunerach, takich jak np. Yamaha MusicCast R-N803D, czy radioodbiornikach samochodowych analogowy tuner FM montowany jest razem z cyfrowym systemem DAB/DAB+.

DAB+ to unowocześniona wersja systemu DAB, która zapewnia jeszcze lepszą jakość dźwięku. Oferuje także dodatkowe funkcje, np. wyświetlanie rozbudowanych komunikatów w formie napisów, obrazów czy nawet prezentacji. Jest to jedno z najnowocześniejszych osiągnięć współczesnej radiofonii, które zaczęło być popularyzowane dopiero od 2007 roku.

Oto najważniejsze zalety standardu DAB+:

 • doskonała jakość dźwięku i brak zakłóceń;
 • możliwość emisji niezakłóconego sygnału w aucie, nawet przy bardzo dużych prędkościach (radioodbiorniki samochodowe, takie jak Pioneer DEH-X6800DAB);
 • dzięki niemu niektóre stacje mogą bez przeszkód nadawać na terenie całego kraju;
 • słuchacz ma dostęp do dodatkowych treści, takich jak np.: rozbudowane komunikaty na temat stacji i emitowanych utworów, adresy stron internetowych, teksty piosenek, okładki płyt czy slajdy;
 • możliwość słuchania radia przez internet i na wielu urządzeniach przenośnych.

CZY WIESZ, ŻE...

Urządzenia wyposażone w tuner DAB nie obsługują standardu DAB+. Lepiej wybrać odbiornik przystosowany do technologii DAB+, ponieważ bez problemu poradzi on sobie ze starszym formatem DAB.

Polecane anteny
 • 119,99 zł
 • 199,99 zł
 • 109,99 zł
 • 109,99 zł
 • 159,99 zł

Jaka antena do DAB+?

Kobieta mówi do mikrofonu radiowego

Z uwagi na inny zakres częstotliwości, anteny przeznaczone dla odbiorników radia FM nie są w stanie odbierać sygnału cyfrowego. Potrzebna będzie więc inna antena – zdaniem ekspertów doskonale sprawdzą się tu modele przeznaczone do odbioru telewizji naziemnej. W praktyce oznacza to, że można wybrać jedną antenę, która będzie odbierała sygnały: DAB+, DVB-T, DVB-T2, UHF czy VHF.

Modele anten DAB da się podzielić na:

 • anteny wewnętrzne – to przeważnie kompaktowe urządzenia pokojowe, które odbierają analogowy sygnał FM, cyfrowy DAB/DAB+ i obsługują telewizję cyfrową. Przykładem takiego urządzenia jest Telmor AP-136;
 • anteny zewnętrzne – są przeznaczone do montażu na zewnątrz budynku. Służą do odbioru sygnałów DAB, DAB+, DVB-T, DVB-T2, UHF, VHF, a więc bez problemu obsłużą cyfrowe radio i telewizję. Ich zaletą jest solidna konstrukcja oraz łatwość podłączenia. Przykładem takiego urządzenia jest antena DAB+ Reinston EANTZ001.

Antena do DAB+. Przykładowe modele

Dobrej jakości antenę DAB+ można kupić już w cenie poniżej 200 zł. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaka antena do DAB+ będzie najlepsza, zwróć uwagę na następujące modele:

 • Vivanco TVA 4090 (38891) – jest to aktywna antena wewnętrzna przystosowana do odbioru sygnałów: DAB, DAB+, DVB-T, DVB-T2. Jej zasięg wynosi 25 km. Użytkownicy cenią ją za stabilną konstrukcję, łatwość montażu i dobrą jakość sygnału. Wśród innych zalet wymienia się kompaktowy rozmiar i estetyczny design.
 • Telmor AP-310N – to antena aktywna z wbudowaną regulacją wzmocnienia, którą można zasilać za pomocą zewnętrznego zasilacza wtyczkowego (nie trzeba kupować tego elementu osobno, jest on dołączony do zestawu). Dobrze współpracuje zarówno ze starszymi, jak i nowszymi odbiornikami.
 • Vivanco TVA 500 (29955) – to antena zewnętrzna z wbudowanym wzmacniaczem przystosowana do odbioru sygnałów: DAB, DVB-T, DVB-T2, UHF, VHF. Jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne i nadaje się do montażu nie tylko na zewnątrz budynków, ale również w przyczepach kempingowych, łodziach i samochodach.
 • Xenic DVB-T GT-970B – antena zewnętrzna odbierająca sygnały: DAB, DAB+, DVB-T, FM, UHF, VHF. Gwarantuje bardzo dobrą jakość sygnału i w prosty sposób można zamontować ją na dachu.

CZY WIESZ, ŻE...

Anteny można też podzielić na aktywne i pasywne. Antenę aktywną podłącza się za pomocą zasilacza, który poprawia sygnał. Natomiast antena pasywna nie wymaga zasilania. Wśród modeli przystosowanych do odbioru sygnału DAB/DAB+ znajdziemy oba te rodzaje.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link