Jak zrobić frytki? Kilka sprawdzonych przepisów

Autor: Ola

Jak zrobić chrupiące frytki? Jak sprawić, by słupki surowych ziemniaków przemieniły się w idealnie kruchy, zarumieniony i pyszny dodatek do obiadu? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak zrobić frytki belgijskie lub jak wykonać zdrowszy wariant dla dzieci i osób na diecie odchudzającej. Poznaj również tajemnicę receptury na frytki jak z McDonalda.

Jak zrobić chrupiące frytki? To nie trudne!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak zrobić frytki w domu,

- jak zrobić frytki belgijskie,

- jak zrobić zdrowe frytki,

- jak zrobić frytki jak z McDonalda.

Jak zrobić frytki w domu?

sposoby na pyszne, chrupiące i zdrowe frytki bez tłuszczuIdealne frytki muszą być odpowiednio cienkie, zarumienione, chrupiące z zewnątrz i delikatne w środku. Nie mogą nasiąknąć tłuszczem, ale też nie powinny być zbyt suche. A zatem, jak zrobić chrupiące frytki?

Do wykonania idealnych frytek będą Ci potrzebne ziemniaki (2 kg), olej (2 szklanki), sól (ilość wystarczająca do oprószenia wszystkich). Możesz też wykorzystać inne dodatki aromatyczno-smakowe, takie jak kminek, czosnek lub papryka.

Ziemniaki obierz na tyle dokładnie, by nie została na nich skórka. Potnij je tak cienko, jak lubisz. Następnie wypłucz pod zimną wodą, aby usunąć skrobię. To ważny krok, dzięki któremu staną się twardsze.

Jeśli nie masz frytkownicy, do smażenia frytek wykorzystaj duży garnek. Rozgrzej w nim olej. Kiedy tłuszcz będzie gorący, wsyp dodatki smakowe, np. wspomniane wcześniej kminek lub sproszkowany czosnek. Frytki wrzucaj niedużymi partiami, by nie obniżyć temperatury oleju. Powinny swobodnie pływać na powierzchni. Wystarczą 3 minuty, by stały się chrupiące i złociste.

TAJEMNICA CHRUPIĄCYCH FRYTEK

Po wstępnym usmażeniu frytek owiń je papierem, który odsączy tłuszcz. Kiedy już uporasz się ze wszystkimi surowymi porcjami, wrzuć frytki do frytkownicy lub garnka jeszcze raz. Zwiększ temperaturę i trzymaj je przez ok. 5 minut. Po tym czasie będą idealne.

Jak zrobić frytki belgijskie?

Frytki belgijskie tym różnią się od tradycyjnych, że są znacząco grubsze. Wciąż jednak cechuje je chrupiąca skórka i miękki środek.

Danie przygotowuje się podobnie do wersji klasycznej. Wypłukane pod zimną wodą frytki wkładaj partiami do sitka frytkownicy – obejrzyj różne modele dostępne w RTV EURO AGD, by dobrać właściwy rozmiar i podać posiłek wszystkim domownikom jednocześnie. Poczekaj, aż wypłyną na powierzchnię, a następnie wyjmij sito i zawieś ponad tłuszczem. Dzięki temu w ziemniakach zamkną się pory i warzywa nie wchłoną oleju.

Belgijskie frytki smaż aż do uzyskania złocistego koloru. Podawaj je z ulubionymi dodatkami: ketchupem, musztardą, majonezem, sosem jogurtowym, dipem czosnkowym.

Polecane frytkownice
  • 699 zł
  • 299 zł
  • 299 zł
  • 819 zł
  • 899 zł

Jak zrobić zdrowe frytki?

pomysł na to, jak zrobić zdrowe frytki we frytkownicy niskotłuszczowej RavenJeśli jesteś na diecie odchudzającej, dbasz o sylwetkę lub chcesz podać frytki dzieciom uwielbiającym ten przysmak, możesz przygotować je w wersji alternatywnej. Tu zamiast tradycyjnej frytkownicy wykorzystasz piekarnik lub frytkownicę beztłuszczową – przeczytaj o niej więcej.

Obierz ziemniaki i potnij w cienkie słupki, by pod wpływem temperatury szybciej i łatwiej nabrały chrupkości. Pamiętaj, by zachować jednakowe grubości. Dzięki temu wszystkie upieką się w równym czasie i w takim samym stopniu. Opłucz je pod zimną wodą lub umieść w misce z wodą i kostkami lodu. Jeśli skorzystasz z drugiego sposobu, możesz zostawić surowe frytki w wodzie nawet na godzinę.

Nagrzej piekarnik do 225℃. Dokładnie osuszone frytki rozmieść na blasze wyłożonej papierem pergaminowym, pozostawiając odstępy. Skrop je nieznaczną ilością oliwy z oliwek i oprósz ziołami lub ulubionymi przyprawami. Po 15 minutach obróć frytki na drugą stronę i piecz przez kolejny kwadrans.

Zdrowe frytki możesz też przygotować w niskotłuszczowej lub beztłuszczowej frytkownicy, takiej jak RAVEN EFN002. Odznacza się dodatkowymi funkcjami, np. grillowania i pieczenia gorącym powietrzem. Przygotujesz w niej wiele różnych zdrowych i niskokalorycznych dań.

Przekonaj się, jakie potrawy można robić we frytkownicy.

Jak zrobić frytki jak z McDonalda?

Podczas przyrządzania frytek rodem z McDonalda zmodyfikuj nieco proces przedstawiony w przepisie na klasyczne, chrupiące frytki:

  • zamiast zwykłych ziemniaków z supermarketu wybierz odmianę Russet Burbanks,
  • wykorzystaj frytkownicę, w której usmażysz frytki na głębokim tłuszczu. RAVEN EFN001 ma pojemność aż 3,2 litra,
  • po wypłukaniu i osuszeniu oprósz frytki skrobią kukurydzianą. Dopiero wówczas poddaj je obróbce termicznej.

Poszukujesz sprawdzonego modelu frytkownicy? Zobacz, jakie urządzenia wybierają nasi klienci oraz jakie aspekty cenią w nich najbardziej. A jeśli wolisz wybrać frytkownicę samodzielnie, przeczytaj, na jakie aspekty zwracać uwagę.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link