Jak zamontować antenę satelitarną?

Autor: Klaudia

Jeśli chcesz mieć dostęp do dużej liczby kanałów telewizyjnych, dobrym rozwiązaniem jest antena satelitarna. Możesz ją zainstalować samodzielnie. Dowiedz się, jak zamontować antenę satelitarną.

Mocowanie anteny satelitarnej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czego potrzebujesz do montażu anteny,

- w jakim miejscu zamontować antenę,

- jak zamontować antenę satelitarną.

Czego potrzebujesz do montażu anteny satelitarnej?

Instalacja anteny satelitarnejWybierając antenę satelitarną, dobierz taką o średnicy przynajmniej 80 cm, np. TechniSat 1080/0030 - TechniDish 80. Im większa średnica anteny, tym łatwiej będzie odebrać sygnał.

Poza samym talerzem będziesz potrzebował jeszcze 
akcesoria do tunerów satelitarnych i anten. Konieczny będzie uchwyt do anteny, np. Corab UBC 38/400Z, a także konwerter, przykładowo TechniSat Phoenix CE UHD Twin 0000/7692.

Niezbędny będzie również kabel antenowy 75 Ohm przystosowany do instalacji satelitarnej. Pamiętaj, że musi on być odporny na warunki zewnętrzne, w tym na opady deszczu i promieniowanie słoneczne. Długość przewodu nie powinna przekraczać 30 m. Jeśli już wiesz, ile metrów potrzebujesz kabla antenowego do połączenia z dekoderem, dodaj do tej wartości jeszcze kilka metrów. Lepiej, jeśli będziesz miał zapas przewodu, bo możesz go na koniec skrócić.


Ponadto zaopatrz się we wtyczki wkręcane na kabel typu F. Ich średnica musi odpowiadać średnicy kabla koncentrycznego. Możesz też potrzebować kołków rozporowych, odpowiednich kluczy i wkrętaków dopasowanych do specyfikacji montażowej Twojej anteny, wiertarki udarowej, taśmy izolacyjnej, którą zabezpieczysz otwory i mocowania, pistoletu z klejem w laskach bądź opasek do mocowania kabli, których użyjesz do stabilizacji poszczególnych elementów.
 

Jak wybrać miejsce na montaż anteny satelitarnej?

Znajdziesz szereg miejsc odpowiednich do instalacji anteny satelitarnej. Dopasowany do lokalizacji uchwyt możesz przymocować do ściany zewnętrznej lub balustrady balkonowej. Antenę możesz również zamontować na dachu, korzystając z masztu, bądź do komina, z użyciem opaski kominowej. Jeśli zdecydujesz się na mocowanie anteny satelitarnej na dachu, będziesz musiał poprowadzić połączenie z piorunochronem najkrótszą możliwą ścieżką.

Montaż anteny satelitarnej powinieneś wykonać w takim miejscu, żeby czasza była skierowana w kierunku południowym. Jest to konieczne, ponieważ właśnie stamtąd antena będzie odbierać sygnał z satelity.

PORADA EKSPERTA

Kierunek, w który antena ma być zwrócona w miejscu, w którym ją instalujesz, możesz sprawdzić w Internecie, korzystając ze stron określających położenie anteny względem satelity. Możesz też się posiłkować widokiem tego, w którą stronę są zwrócone inne anteny w okolicy.

Kolejną istotną kwestią jest, żeby antena nie była niczym zasłonięta. Musi być skierowana w taki sposób, żeby na linii antena-niebo nie znajdowały się np. drzewa.
Polecane anteny
  • 39,99 zł
  • 159,99 zł
  • 149,99 zł
  • 89,99 zł
  • 119,99 zł

Montaż anteny satelitarnej

Montaż anteny satelitarnejJak zamontować antenę? Możesz zacząć od połączenia talerza z poszczególnymi elementami (uchwytem grzbietowym, uchwytami itd.). Postępuj według instrukcji dołączonej do danego modelu krok po kroku.

Następnie zainstaluj uchwyt lub maszt, dbając o to, żeby połączenie ze ścianą czy podłożem było jak najpewniejsze, tak aby antena działała prawidłowo bez względu na panujące warunki pogodowe.

Jak przeczytasz wyżej, w budynkach z instalacją odgromową maszt musisz podłączyć do systemu. Do połączenia masztu z instalacją użyj kabli 50 mm² Cu lub 80 mm² Fe, a żyły przewodu antenowego z masztem połącz przy wykorzystaniu kabla 40 mm² Cu. Nie musisz stosować tego zabezpieczenia, jeśli mocowanie anteny satelitarnej umieściłeś nie dalej niż 1,5 metra do ściany budynku oraz nie wyżej niż 2 m od jego dachu, czyli na przykład na balustradzie balkonu.

Po przymocowaniu anteny na przewodzie antenowym zamontuj złącza typu F i połącz konwerter z czaszą zgodnie z instrukcją. Przewód antenowy ze złączami typu F podłącz do konwertera i dekodera. Kable poprowadź w taki sposób, aby były jak najmniej podatne na uszkodzenia i nie plątały się pod nogami.
Żeby odbierać sygnał z satelity, musisz ustawić kąt konwertera, kąt elewacji i dokładny kierunek anteny. Jak to dokładnie zrobić, przeczytasz w naszym artykule Jak ustawić antenę satelitarną.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link