Jak zachować smak lata – suszarki, zamrażarki, sokowniki, urządzenia do lodów

Autor: Beata

Lato kojarzy nam się z dobrodziejstwami natury. Grzyby, owoce, warzywa – wszystko świeże i na wyciągnięcie ręki. Takich luksusów nie daje nam żadna inna pora roku. Możemy jednak zapewnić sobie smaki lata przez cały rok. Poznaj urządzenia, dzięki którym umilisz sobie kulinarną jesień oraz zimę.


Suszarki do żywności

Suszenie, jako jedna z najstarszych metod pozwalających nam utrwalić żywność. Sprawdza się szczególnie w przypadku grzybów, ale także owoców, warzyw oraz ziół. Samo suszenie polega na odciągnięciu z owoców, warzyw lub grzybów wody. W ten sposób zapobiegamy ich kruszeniu, łamaniu się oraz sklejaniu. Właściwości smakowe i zapach oczywiście pozostają bez zmian. Odpowiednie suszenie nie pozbawia ich także składników odżywczych, takich jak błonnik, pektyny, kwasy czy karoten.

Kto z nas nie pamięta, czasów, kiedy suszenie grzybów odbywało się metodami naturalnymi, „na słońcu”? Dzisiaj korzysta się raczej z profesjonalnych urządzeń, które suszą warzywa, owoce, mięso i grzyby w znacznie krótszym czasie. Wybierając suszarkę warto zwrócić uwagę na jej moc, przeznaczenie oraz nawiew gorącego powietrza. Spośród marek specjalizujących się w tego typu urządzeniach warto wymienić: RAVEN, Sencor, Zelmer.

 

Zamrażarki

Kolejną metodą przechowywania letnich zbiorów jest zamrażanie. Ogromną zaletą tego rodzaju konserwowania żywności jest przede wszystkim opóźnienie terminu psucia się produktów spożywczych. Zmniejsza aktywność enzymów, które uczestniczą w procesie powodujących zepsucie oraz zapobiega ich namnażaniu się.
 
Zamrażanie bardzo długo uchodziło za ten rodzaj zabiegów na żywności, który całkowicie pozbawia ją cennych składników odżywczych. Tak oczywiście nie jest. Zamrażanie tylko w niewielkim stopniu wpływa na skład witaminowy i mineralny pokarmu. To, w jakiej formie nasze produkty trafią na nasz stół z zamrażarki, zależy przede wszystkim od tego, jak przygotujemy je do mrożenia. Niektóre owoce oraz warzywa wymagają np. sparzenia ich wcześniej w gorącej wodzie, zanim trafią do tak niskiej temperatury.
 
Jak wygląda sytuacja w przypadku mięs lub ryb? Tutaj składniki odżywcze pozostają w ilości praktycznie bez zmian.
 
W produktach mięsnych, drobiowych i rybach właściwie nie dochodzi do eliminacji składników odżywczych, ponieważ mrożenie nie prowadzi do jakichkolwiek strat białka, witaminy A i D oraz składników mineralnych. Dopiero podczas rozmrażania może dojść do utraty płynu zawierającego witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz sole mineralne.
 
Zamrażanie ma jedną podstawową zaletę. Pozwala na długoterminowe przechowywanie produktów w niezmienionej formie. W domowej zamrażarce produkty spożywcze mogą być bezpiecznie przechowywane przez 3 do 12 miesięcy bez pogorszenia ich jakości. Warunkiem odpowiedniego przechowywania żywności będzie w tym przypadku ustawienie zamrażalnika na temperaturę w granicach -18°C lub niższą.
 
Wybierając zamrażarkę przede wszystkim zastanów się jaki rozmiar będzie Ci potrzebny. Zamrażarki szufladowe są mniej pakowne, ale zapewniają wygodne posortowanie zamrożonej żywności. Zamrażarki skrzyniowe pomieszczą więcej żywności, ale w jednym pojemniku. Na rynku polecanymi zamrażarkami są:
Polecane sokowirówki
  • 599 zł
  • 346 zł
  • 299 zł
  • 799 zł
  • 819 zł

Sokowirówki

Smak lata kojarzy się także z pysznymi sokami owocowo-warzywnymi. Możemy je otrzymać dzięki dwóm urządzeniom. Pierwszym jest wyciskarka, która pozwala wycisnąć soki z cytrusów. Drugim jest sokowirówka, która przygotuje nam pyszne soki z różnego rodzaju produktów, także z warzyw oraz ziół. 
  

Podczas wyboru sokowirówek duże znaczenie ma moc urządzenia. Słabszy silnik będzie dużo mniej wydajny podczas pracy – głównie dlatego, że będzie wymagał częstych przerw. Zwróćmy także uwagę na tarcze. Jeśli zostaną wykonane ze stali nierdzewnej nie będą zachodziły rdzą.


Wyciskarki do owoców działają dzięki sile miażdżenia. W ich przypadku nie uzyskamy soku ze wszystkich owoców i warzyw. Poradzą sobie tylko z cytrusami. Co ważne, wyciskarki wytwarzają mniejszą ilość piany, co za tym idzie minimalne napowietrzenie soku dające dłuższą przydatność do spożycia niż w przypadku sokowirówek. 


Wyciskarki to nie tylko pyszny, świeży sok, ale również musy, sorbety, desery, lody i wiele innych potraw. Znani producenci sokowirówek oraz wyciskarek to np.: RAVEN,Philips oraz Braun
 

Urządzenia do lodów

Lody to dla wielu pierwsze skojarzenie z latem. Mroźne orzeźwienie z sorbetami i pysznymi mieszankami owocowymi. Domowe lody smakują zawsze lepiej, szczególnie jeśli czas ich przygotowania nie przekracza 30 minut. Urządzenia do lodów zapewniają szybkie zamrażanie, bez obawy o to, że masa lodowa przywiera do pojemnika.

Przy tworzeniu niektórych rodzajów lodów lub sorbetów (w skład których wchodzą zamrożone owoce) wystarczy po prostu wyjąć składniki z lodówki bądź zamrażarki, zmiksować i umieścić w maszynie.
 
Domowe lody mają wiele zalet, przede wszystkim, my jako konsumenci mamy świadomość tego, co jemy. Sami komponujemy smaki oraz to, co powinno znaleźć się w konsystencji naszego lodu.
Znane maszyny do produkcji lodów to: 
ZOBACZ PEŁNĄ OFERTĘ URZĄDZEŃ DO LODÓW W NASZYM SKLEPIE!
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów