Data publikacji: 12 września 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak zabezpieczyć się przed utratą danych?

Poleć znajomemu Drukuj

Ochrona danych, które masz w komputerze i różnych dyskach, to dla Ciebie czarna magia? Sprawdź zatem, jak się zabezpieczyć przed ich utratą. W ten sposób zabezpieczysz nie tylko swoje prywatne pliki, ale również ważne dokumenty z pracy. Oto, jak tego dokonać.

Ochrona danych – transfer plików

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czemu należy chronić swoje dane,

- jak zrobić kopię zapasową,

- kiedy jeszcze potrzebna jest ochrona danych.

Czy musisz chronić swoje dane?

To pytanie retoryczne, bo ostatecznie do Ciebie należy decyzja o tym, czy się zabezpieczyć, czy nie. Powinieneś jednak być świadom zagrożeń płynących z utraty danych. Zazwyczaj ulegają jej zdjęcia, które są przechowywane na kartach SD lub dyskach przenośnych. Mają one dużą wartość sentymentalną, a uszkodzonych nośników prawie nigdy nie da się naprawić tak, aby przywrócić wszystkie dane. A przynajmniej nie za niską cenę.

WARTO WIEDZIEĆ

Za odzyskiwanie danych z dysków twardych i przenośnych, kart pamięci czy pendrive’ów zapłacisz od około 100-200 zł do nawet ponad 5 000 zł, w zależności od tego, co się stało. Uszkodzenia mechaniczne powstałe wskutek np. upadków urządzeń mogą skutecznie uniemożliwić odzyskanie wszystkich lub części danych.

Tworzenie kopii zapasowej na dysku zewnętrznymJednak utrata zdjęć nie będzie aż tak bolesna, jak zniszczenie lub zgubienie kluczowych danych potrzebnych Ci do pracy czy należących do firmy lub, co gorsza, Twojego klienta. Co może stać się z niezabezpieczonymi plikami? Twoje dane narażone są przede wszystkim na:
  • uszkodzenia mechaniczne urządzeń, w których są zapisane,
  • kradzież,
  • przypadkowe lub umyślne usunięcie,
  • skopiowanie,
  • zhakowanie.
W wyniku każdego powyższego aktu mogą one zostać bezpowrotnie utracone. Widzisz zatem, że ochrona danych ma sens, szczególnie jeśli dotyczy plików cennych, poufnych i prywatnych.

Backup danych – jak go zrobić?

Jednym ze sposobów na ochronę danych jest stworzenie ich kopii zapasowej. To nie jest trudne zadanie, jednak w zależności od tego, gdzie znajdują się dane i z jakim systemem masz do czynienia, będziesz musiał to zrobić nieco odmiennie.
Zwykły backup danych możesz zrobić w bardzo prosty sposób – po prostu kopiując to, co ważne na zewnętrzny dysk twardy lub inne nośniki wymienne, umieszczając je w chmurze osobistej czy też w danej lokalizacji sieciowej. Możesz ręcznie przenieść to, co chcesz zabezpieczyć, kopiując wybrane pliki i umieszczając je w jednym z wymienionych nośników czy miejsc.

PORADA EKSPERTA

Automatyczny backup danych - możesz na niego liczyć choćby w niektórych wersjach Androida sprzężonego z danym modelem smartfona lub dzięki specjalnym programom, które po uruchomieniu i wyborze odpowiadających Ci opcji mogą automatycznie chronić dane z konkretnie określonego obszaru dysku, zapisując je na bieżąco na serwerze zewnętrznym.

Bezpieczne dane na odpornym dysku zewnętrznymBardziej zaawansowane jest tworzenie kopii zapasowych, które będą automatycznie zapisywać Twoje dane. Konieczne jest ich zaprogramowanie, a niekiedy proces ten może wydawać się skomplikowany. Musisz zdecydować, jaki rodzaj kopii zapasowej ma być wykonany i kiedy. Niektóre systemy na Twoich urządzeniach automatycznie wykonują backup danych, dzięki czemu wcale nie musisz się o to martwić (choć często na takie działanie należy wyrazić zgodę).
Zwykły system Windows posiada funkcje tworzenia kopii zapasowych. Sprawdź jeszcze, w co powinien być wyposażony każdy komputer i poznaj rodzaje oprogramowania komputerowego.
Dostępne są również specjalne dyski zewnętrzne, na których tworzenie kopii zapasowej jest wyjątkowo proste. Taką opcję ma i-Tec My Safe, który posiada osobny przycisk Back-up, umożliwiający Ci szybkie zachowanie, przywrócenie lub synchronizację plików. Jest on również wykonany tak, aby zminimalizować możliwość mechanicznego uszkodzenia – ma specjalną obudowę.
W tworzeniu kopii zapasowej ważną kwestią jest to, kiedy się ona tworzy – niekiedy konieczne jest ustalenie specjalnego harmonogramu. Jeśli pracujesz nad ważnym projektem, najlepiej, aby był on zapisywany na bieżąco. Swoje pliki możesz stracić w każdej chwili, więc jeśli nie skorzystasz z automatycznego backupu danych lub ustalisz na przykład, że dany obszar dysku ma być kopiowany co tydzień czy miesiąc, istnieje szansa, że stracisz bardzo dużo pracy.
Proponowane produkty:
Adata Durable Lite HD330 2TB 2.5" (czarny) <%– –%>
Adata Durable Lite HD330 2TB 2.5" (czerwony) <%– –%>
Seagate Expansion 4TB 2,5'' <%– –%>
Silicon Power ARMOR A60 2TB USB 3.0 BLACK-GREEN <%– –%>
Silicon Power Armor A65M 1TB USB 3.0 <%– –%>

Ochrona danych – kiedy jeszcze ważna?

Pliki, nad którymi nie pracujesz, ale są ważne w takiej formie, w jakiej istnieją, możesz po prostu przenieść na inny dysk niż ten, na którym znajduje się oryginał. Ważne jest, abyś miał przynajmniej dwie wersje ważnych danych.
Istotne jest również chronienie danych, które masz nie tylko w komputerze. Często zdarza się, że nie tworzy się kopii zapasowej plików, które przechowujesz gdzie indziej – na dysku zewnętrznym, pendrive’ach, karcie pamięci czy tablecie i smartfonie. Pamiętaj, aby korzystać zatem z dostępnych opcji ochrony danych albo kopiuj ważne zdjęcia czy dokumenty ręcznie.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Jeżeli przedłużacz nie sięga do naszego urządzenia lub po prostu mamy za mało kontaktów, należy podłączyć dodatkowe gniazdko. Jak to zrobić?
Zobacz więcej   
Poszukujesz telefonu do 1000 złotych? Sprawdź najlepsze modele dostępne w tym budżecie. 
Zobacz więcej   
Chcąc mieć jeszcze większy komfort oglądania filmów czy seriali, warto postawić na bezprzewodowe słuchawki do telewizora. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas