Ochrona danych komputerowych: co należy zrobić, jakie czynności trzeba wykonać?

Autor: Joanna

Ochrona danych komputerowych, zarówno znajdujących się na komputerze, jak i zapisanych na różnego rodzaju nośnikach danych, powinna być regularnym obowiązkiem. Kopia zapasowa, tworzenie backupu w chmurze to zadania, których nie wolno lekceważyć.

Ochrona danych – transfer plików

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego należy chronić dane komputerowe
 2. jak zrobić kopię zapasową
 3. w jakich sytuacjach potrzebna jest wzmożona ochrona danych

Dlaczego tak potrzebna jest ochrona danych komputerowych?

Tworzenie kopii zapasowej na dysku zewnętrznym

Ochrona danych w komputerze to konieczność i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Mimo jednak powszechnej zgody co do istotności tego typu zaleceń wiele osób często je lekceważy i wykonuje kopie zapasowe bardzo rzadko albo w ogóle. Trzeba jednak być świadomym zagrożeń płynących z utraty danych. Zazwyczaj giną zdjęcia, które są przechowywane na kartach SD lub dyskach przenośnych. Mają one dużą wartość sentymentalną, a uszkodzonych nośników prawie nigdy nie da się naprawić tak, aby przywrócić wszystkie dane. A przynajmniej nie za niską cenę.

Brak kopii zapasowej może przyczynić się do znacznie poważniejszych strat. Zniszczenie lub zgubienie kluczowych danych potrzebnych do pracy czy należących do firmy lub, co gorsza, klienta, może wiele kosztować. Wyciek danych prawnie chronionych to ogromne niebezpieczeństwo i poważne konsekwencje dla osoby, która do tego dopuściła. Co może stać się z niezabezpieczonymi plikami? Twoje dane narażone są przede wszystkim na:

 • uszkodzenia mechaniczne urządzeń, w których są zapisane,
 • kradzież,
 • przypadkowe lub umyślne usunięcie,
 • skopiowanie,
 • zhakowanie.

W tym kontekście tworzenie kopii zapasowej to nie dodatkowa możliwość, ale obowiązek każdej osoby, która chce odpowiedzialnie chronić posiadane dane. Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wieloma danymi obracamy w trakcie wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Tworzenie kopii bezpieczeństwa ma nas zabezpieczyć na wypadek któregoś z wymienionych ataków. Oczywiście nie zwalnia to z konieczności stosowania wszelkiego rodzaju programów antywirusowych, które chronią przed takimi atakami. Jeśli posiadasz cenne, poufne i prywatne pliki, backup w chmurze oraz kopię zapasową na dysku zewnętrznym powinieneś wykonywać regularnie.

Ochrona danych komputerowych kosztuje niewiele w przeciwieństwie do odzyskiwania danych. Za odzyskiwanie danych z dysków twardych i przenośnych, kart pamięci czy pendrive’ów zapłacisz od około 100–200 zł do nawet ponad 5000 zł, w zależności od tego, co się stało. Uszkodzenia mechaniczne, powstałe wskutek np. upadku urządzenia, mogą uniemożliwić odzyskanie wszystkich danych lub ich części.

 • 399 zł
 • 299 zł
 • 209 zł
 • 239 zł
 • 459 zł

Jak zrobić backup danych?

Bezpieczne dane na odpornym dysku zewnętrznym

Ochrona danych w komputerze obejmuje przede wszystkim tworzenie kopii zapasowej. Samo zadanie nie jest trudne, choć jego zasady nieco różnią się w zależności od sprzętu. Trzeba natomiast poświęcić na jego wykonanie odrobinę czasu, szczególnie jeśli ma się dużo plików. Zwykły backup polega na skopiowaniu tego, co ważne, na zewnętrzny dysk twardy lub inne nośniki wymienne. Dane można także umieścić w chmurze lub innej lokalizacji sieciowej. To, co chcemy zabezpieczyć, można przenieść ręcznie, kopiując wybrane pliki i umieszczając je w jednym z wymienionych nośników czy miejsc.

Możemy zaprogramować sprzęt tak, aby automatycznie wykonywał kopię zapasową w odpowiednich odstępach. Niektóre systemy automatycznie wykonują backup danych. Z reguły jednak przed tworzeniem kolejnej wersji pytają administratora danych o zgodę.

Dostępne są specjalne dyski zewnętrzne, na których tworzenie kopii zapasowej jest wyjątkowo proste. Taką opcję mają m.in.: WD My Book Duo 4 TB 3.5" USB3.0, Seagate Backup Plus Slim, LaCie Mobile Drive 2 TB USB 3.1, WD My Passport 2 TB USB 3.0, Silicon Power Armor A80 2 TB USB 3.1.

Przy tworzeniu kopii zapasowej trzeba pamiętać o przestrzeganiu harmonogramu. Jeśli pracujemy nad ważnym projektem, najlepiej, aby był on zapisywany na bieżąco. Pliki można stracić w każdej chwili, więc jeśli nie korzystamy z automatycznego backupu danych lub ustalimy na przykład, że dany obszar dysku ma być kopiowany co tydzień, istnieje ryzyko utraty dotychczasowych efektów pracy.

PORADA EKSPERTA

Automatyczny backup danych to rozwiązanie, które oferuje część oprogramowań komputerowych oraz smartfonów. Rozwiązanie to nie tylko przypomina o konieczności wykonania takiego zabezpieczenia, lecz także samo je wykonuje. Doskonałym rozwiązaniem jest automatyczny zapis kopii plików, np. ze smartfona na dysku w chmurze. W razie uszkodzenia lub zhakowania sprzętu można bez problemu odzyskać wszystkie dane.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link