Jak wyczyścić zabrudzony piekarnik? Domowe sposoby

Autor: Ola

Każdy sprzęt kuchenny wymaga regularnego czyszczenia. Szczególnym wyzwaniem jest wnętrze piekarnika. Usuwanie nagromadzonego tłuszczu, brudu i resztek jedzenia powoduje, że nie ulega on zniszczeniu, a w kuchni nie unosi się nieprzyjemny zapach. Podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić piekarnik domowymi sposobami.

Męzczyzna w rękawiczkach wie, jak wyczyścić piekarnik

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak często czyścić piekarnik
  2. jak wyczyścić piekarnik bez szorowania
  3. jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem
  4. jak umyć piekarnik domowymi sposobami
  5. jak wyczyścić wentylator w piekarniku

Jak często czyścić piekarnik?

Woda z cytryną to sposób na to, jak wyczyścić piekarnik

O czystość piekarnika trzeba dbać regularnie. Najlepiej jest myć go po każdym użyciu, ponieważ dzięki temu tłuszcz nie osadzi się na ruszcie, dnie i ściankach, a tym samym nie będzie się przypalał podczas kolejnego pieczenia. Wystarczy odczekać, aż urządzenie ostygnie, a następnie przetrzeć je wilgotną ściereczką, a ruszt wypłukać pod bieżącą wodą.

Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, aby czyścić piekarnik po każdym użyciu. W takim przypadku warto tę czynność wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, podczas większych porządków. Dobrze jest jednak pamiętać, że zajmie to więcej czasu i nie będzie łatwe. Wyjątek stanowią bardzo mocne zabrudzenia (np. gdy coś się przypali) – je trzeba usunąć od razu. Warto wiedzieć, jak czyścić piekarnik, aby nie uszkodzić materiału, z którego są wykonane jego elementy.

Do czyszczenia piekarnika trzeba użyć delikatnych środków czyszczących przeznaczonych do tego rodzaju sprzętu kuchennego. Zawarte w nich składniki chemiczne rozpuszczają zaschnięty tłuszcz oraz przypalenia. Warto wybrać też miękką gąbkę lub ściereczkę. Pod żadnym pozorem nie wolno korzystać z drucianych szczotek, ponieważ podczas szorowania mogłoby dojść do uszkodzenia elementów wnętrza piekarnika.

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania?

Wiele osób zastanawia się, jak czyścić piekarnik bez szorowania. Jest to bardzo proste, zwłaszcza gdy zanieczyszczenia nie są duże. Jednak w przypadku poważnych zabrudzeń metoda ta może sprawdzić się jedynie jako wstęp do dalszego mycia.

Jednym ze sposobów na to, jak wyczyścić piekarnik bez szorowania, jest para wodna. Wystarczy nalać wodę do żaroodpornego naczynia i wstawić je do urządzenia, które jest nagrzane do temperatury 150℃. Po 10 minutach trzeba wyłączyć piekarnik, wyjąć naczynie i pozostawić wnętrze piekarnika do ostygnięcia. Kiedy to nastąpi, wystarczy przetrzeć je miękką ściereczką.

Niektóre piekarniki mają funkcję czyszczenia parowego. Przykładem jest Samsung Dual Cook Flex NV75N5641RB oraz Electrolux EOB8S31Z SteamBoost). Wówczas wystarczy napełnić wbudowany pojemnik wodą (lub wylać ją na jedną z blach) i włączyć odpowiednią opcję. We wnętrzu piekarnika wytworzy się para, która zmiękczy zabrudzenia. Na koniec warto przetrzeć ściany, dno i ruszt ściereczką. Spotyka się także czyszczenie katalityczne, czyli przez specjalne wkłady w ścianach piekarnika. Taką funkcję ma model Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB.

  • 69,99 zł
  • 69,99 zł
  • 39,99 zł
  • 34,99 zł
  • 59,99 zł

Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?

Kobieta czyści piekarnik specjalnym detergentem

Istotne jest także, jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem (np. Bosch HBG635BB1 lub Electrolux EOC6H71Z SteamCrisp). Ten rodzaj urządzeń czyści się stosunkowo łatwo, a cała czynność trwa zaledwie kilka minut. Jednym ze sposobów jest opisane wcześniej czyszczenie bez szorowania parą wodną. Można do niej dodać szklankę octu lub kilka kropel wody z cytryną.

Drugim sposobem jest umycie wnętrza piekarnika z termoobiegiem octem. Wystarczy polać nim ściereczkę lub gąbkę i delikatnie szorować wszystkie elementy urządzenia. Metoda ta, choć nie jest lubiana przez wszystkich ze względu na nieprzyjemny zapach octu, wydaje się bardzo skuteczna.

Jak umyć piekarnik domowymi sposobami?

Można też umyć piekarnik domowymi sposobami. Jak to zrobić? Skuteczna jest pasta z sody oczyszczonej. Wystarczy zmieszać kilka łyżek proszku w szklance wody tak, aby powstała gęsta papka. Przygotowany roztwór należy nałożyć na zabrudzenia we wnętrzu piekarnika, spryskać wodą i pozostawić na ok. 2 godziny. Po upływie tego czasu wystarczy po prostu zebrać pastę wilgotną ściereczką lub ręcznikiem.

Innym domowym sposobem jest posypanie wnętrza piekarnika solą kuchenną i rozgrzanie urządzenia. Gdy sól zmieni kolor na brązowy, wystarczy zebrać ją mokrą gąbką lub ściereczką. Trzeba jednak zrobić to delikatnie, aby nie porysować żadnego z elementów piekarnika. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim na stare zabrudzenia.

Drzwiczki piekarnika można czyścić gąbką nasączoną octem. Należy być ostrożnym, aby nie porysować szkła. Natomiast do umycia gałek i zawiasów najlepiej sprawdzi się miękka szczoteczka do zębów z płynem do mycia naczyń.

Jak wyczyścić wentylator w piekarniku?

Często pomijanym elementem podczas czyszczenia piekarnika jest wentylator. Nie wymaga on częstej pielęgnacji, wystarczy to zrobić raz na kilka tygodni. Jak wyczyścić wentylator w piekarniku? Wystarczy przetrzeć go ściereczką nasączoną wodą lub wodą z octem i pozostawić do wyschnięcia.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link