Jak wyczyścić komputer?

Autor: Joanna

Jeśli Twój komputer działa zbyt wolno lub zbyt głośno, może to wynikać z różnych powodów. Jednym z nich jest zajęcie pamięci – wówczas wystarczy właściwe oczyszczenie systemu. Inny to fizyczne zanieczyszczenie wentylatora i elementów wewnętrznych. Sprawdź zatem, jak wyczyścić komputer w obu przypadkach i zwiększ jego wydajność.

czyszczenie komputera i klawiatury

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jak oczyścić dysk C
  2. Jak przeprowadzić dodatkowe czyszczenie systemu
  3. Jak wykonać fizyczne czyszczenie komputera, monitora i obudowy

Jak oczyścić dysk C?

Sposób na to, jak oczyścić komputer, omówiliśmy na przykładzie nowszych wersji systemu Windows. Jeśli korzystasz z urządzenia wyposażonego w inny system, dokładne instrukcje dla posiadanej wersji znajdziesz na stronie producenta.
Wejdź w folder „Mój komputer” i kliknij prawym przyciskiem myszki ikonę dysku C lub innego dysku, na którym masz zainstalowany system operacyjny (domyślnie jest to właśnie dysk C). Wybierz „Właściwości”, a następnie widoczne w pierwszej zakładce „Oczyszczanie dysku”. Zaznacz elementy, które chcesz usunąć. Nie bój się, w ten sposób nie usuniesz plików tekstowych, zdjęciowych, muzycznych itp., które wcześniej zapisałeś.
Zobacz więcej porad dotyczących czyszczenia systemu komputerowego.

CZY NAJLEPSZY SPOSÓB CZYSZCZENIA SYSTEMU TO FORMAT?

Nie martw się, że z powodu wolniej pracującego komputera będziesz musiał stracić zapisane na nim ustawienia, programy, aplikacji i pliki. Formatowanie systemu stanowi ostateczność i wykonuje się je dopiero, gdy zawiodą inne rozwiązania. Na początek wystarczy, że sprawdzisz, jak oczyścić dysk C i dzienniki rejestrów. Możesz w ten sposób znacząco poprawić działanie komputera i rozwiązać problem.

Jak przeprowadzić dodatkowe czyszczenie systemu?

przekonaj się, jak oczyścić dysk cSkorzystaj z poniższych sposobów na czyszczenie systemu, jeśli chcesz zmaksymalizować skuteczność swojego działania:
W widoku „Mój komputer” wybierz „Właściwości” dysku C i przejdź do drugiej zakładki, która nazywa się „Więcej opcji”. Tu usuniesz programy, które kiedyś zainstalowałeś, ale od dawna z nich nie korzystasz, a także punkty przywracania systemu i stare kopie zapasowe.
Wejdź do „Panelu sterowania” i wybierz „Programy i funkcje”. Znajdziesz tam komendę „Odinstaluj program”. Kliknij ją, by zobaczyć pełną listę programów i aplikacji zainstalowanych na komputerze. Wybierz te, których nie używasz (ale wiesz, że zainstalowałeś je sam; nie zaznaczaj sterowników odpowiedzialnych za grafikę czy dźwięk!). Usuń je.
Niejednokrotnie za wolne działanie komputera odpowiadają aplikacje, które uruchamiają się wraz z systemem – możesz nawet nie wiedzieć, że jest ich tak dużo. By je wyłączyć, kliknij menu „Start” i w oknie „Uruchom” wpisz: msconfig. Po wyszukaniu okna wybierz zakładkę „Uruchamianie” i odznacz programy, których automatyczne uruchamianie jest zbędne. Uwaga: nie wyłączaj programów, których nazw nie znasz. Mogą odpowiadać za poprawne działanie systemu.
  • 19,99 zł
  • 24,99 zł
  • 29,99 zł
  • 14,99 zł
  • 14,99 zł

Jak wykonać fizyczne czyszczenie komputera, monitora i obudowy?

Przed przystąpieniem do fizycznego czyszczenia komputera koniecznie odłącz urządzenie od prądu i zaczekaj, aż straci temperaturę, jeśli wcześniej z niego korzystałeś. W trakcie oczekiwania upewnij się, że odłączyłeś od portów wszystkie nośniki zewnętrzne i przewody elektryczne.
jak wyczyścić komputer gazem sprężonymJeśli chcesz wyczyścić laptop, możesz obrócić go o 180°, by z klawiatury wypadły okruszki. Tkwiących między klawiszami resztek pozbędziesz się dzięki sprężonemu powietrzu dostępnemu w sprayu, takiemu jak Reinston sprężony gaz ECH009 (600 ml). Zauważ, że dzięki cienkiej i długiej końcówce spray sprawdzi się także w wąskich i głębokich przestrzeniach, np. wewnątrz obudowy komputera stacjonarnego. Sprężone powietrze wykorzystasz także do oczyszczenia wentylatorów.
Uważaj na to, czym czyścisz ekran monitora – łatwo go uszkodzić. Nie powinieneś używać bardzo mokrej ścierki ani preparatu wykonanego na bazie alkoholu. Jeśli wybierzesz środek przeznaczony do monitorów, np. Reinston zestaw do czyszczenia ekranów 4w1 ECH005, nie ryzykujesz powstania na ekranie trwałych śladów. Ponadto we wspomnianym zestawie znajduje się ściereczka z odpowiedniego, delikatnego materiału. Nigdy nie czyść monitora papierem kuchennym ani chusteczkami! Preparat rozpyl na szmatkę, nie zaś bezpośrednio na ekran. Zobacz porady dotyczące czyszczenia ekranów LED.
Obudowy komputera i monitora możesz przetrzeć ściereczką nawilżoną czystą wodą lub środkiem do mycia komputerów. Wewnętrzne elementy oczyścisz z kurzu, sierści i innych zabrudzeń dzięki puszce ze sprężonym powietrzem.
Znajdź wśród produktów czyszczących dostępnych w RTV EURO AGD preparaty do komputerów i laptopów. Skorzystaj z naszych porad, by przeprowadzić czyszczenie komputera od wewnątrz i od zewnątrz skutecznie i bezpiecznie. Popraw jego wydajność bez oddawania sprzętu do serwisu.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link