Jak wybrać statyw do aparatu – kilka praktycznych porad

Autor: Joanna

Nawet najlepszym aparatem nie zrobisz zadowalająco dobrego zdjęcia przy niekorzystnych warunkach. Do fotografowania nocnego nieba czy miejskiego życia po zmroku przyda Ci się odpowiedni statyw do aparatu. Jak go wybrać? Dowiedz się tego tutaj.

Statyw fotograficzny do wieczornych i nocnych zdjęć

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- kiedy będzie Ci potrzebny statyw fotograficzny,

- jakie są rodzaje statywów do aparatów,

- jak wybrać odpowiedni statyw.

Statyw fotograficzny – kiedy się przyda

Jeśli jesteś ambitnym pasjonatem fotografii, z pewnością wiesz, do czego służy statyw. Element ten ma za zadanie ułatwić Ci stabilne utrzymanie aparatu w danym miejscu przez dłuższy czas – wszystko po to, aby nawet przy wolniejszym zwalnianiu migawki obraz był nieporuszony i wyraźny.

WARTO WIEDZIEĆ

Czas otwarcia migawki wyrażany jest w ułamkach i całościach sekund, np. 1/200 s czy 3 s (w większości nowoczesnych aparatów zakres jej otwarcia wynosi od 1/400 s do 30 s). Oznacza to, że migawka będzie otwarta dokładnie tak dług. Jakie ma to znaczenie dla Ciebie, jako fotografa? Czas otwarcia migawki to nic innego, jak czas naświetlania materiału światłoczułego, jest więc ogromnie zależny od warunków oświetleniowych panujących podczas wykonywania zdjęcia. Jeśli robisz zdjęcie w bardzo jasny dzień, migawka może być otwarta bardzo krótko, jeśli zaś zapada już zmrok lub jesteś wewnątrz budynku, musi ona wpuścić więcej światła, aby odpowiednio naświetlić matrycę. W takim przypadku ustawisz dłuższy czas jej zwalniania. Im jednak wolniej się ona otwiera i zamyka, tym większe prawdopodobieństwo, że zdjęcie robione z ręki będzie rozmazane. To dlatego, że dłuższy czas naświetlania pozwala zarejestrować dłuższą „chwilę”, dziejącą się w kadrze. Im krótszy czas, tym ciemniejsze zdjęcie i bardziej zmrożony ruch. Jak sama nazwa wskazuje – „migawka” to bardzo króciutki czas.

Mały statyw do selfieStatywu musisz więc użyć, kiedy zależy Ci na zdjęciu nieporuszonym, a wykonywanym w słabych warunkach oświetleniowych. Przyjmuje się, że każda wartość poniżej 1/60 s, a szczególnie w aparatach bez stabilizacji obrazu, może już wpłynąć znacznie na ostrość obrazu, dlatego fotografowanie z ręki nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeśli zależy Ci na jak najwyższej ostrości wszystkich statycznych fragmentów ujęcia, a jednocześnie oddaniu ruchu, np. jednej osoby w kadrze, użyj statywu.
Statyw do aparatu przyda się także:
 • do zdjęć nocnych – czy chcesz sfotografować niebo, czy ulicę lub wykonać portret podczas wieczornej imprezy – aby na zdjęciu nie było widocznych pikseli (od wysokiego ISO), braku ostrości w większości kadru (od niskiej wartości przesłony) i widocznego rozmazania poruszającej się postaci lub przedmiotu, skorzystaj ze stabilizatora,
 • do nagrywania filmów – np. na videoblogi,
 • w fotografii panoramicznej,
 • do wykonywania autoportretów lub zdjęć grupowych i wyzwalania migawki automatycznie.

Rodzaje statywów do aparatów fotograficznych

Wszystkich statywów jest bardzo wiele i dzielą się one na kilka rodzajów. Są to przede wszystkim:

 • monopody – to najbardziej podstawowy ze statywów, który jednak nie pozwala na całkowite unieruchomienie aparatu. Wybierz go, jeśli chcesz jedynie ustabilizować aparat podczas fotografowania sportu czy koncertów,
 • statywy stołowe i ministatywy – to gadżety, które przydadzą się nawet do kompaktów. Lekki i niewielki statyw możesz mieć zawsze przy sobie. Posłuży Ci do unieruchomienia aparatu na wybranym podwyższeniu lub innym płaskim podłożu – murku, stole, chodniku,

CZY WIESZ, ŻE…

Warto wiedzieć, że statywy fotograficzne o wadze nie większej niż 0,5 kg są w pełni profesjonalne. Niektóre modele pozwolą Ci ustawić stabilnie aparat nawet na wysokości 4 m i są w stanie utrzymać sprzęt o wadze 20 kg!

 • trójnogi – to najczęściej spotykany statyw ze względu na budowę. Składa się z reguły z trzech nóg, kolumny i głowicy, na której umieścisz aparat. Wszystkie elementy mogą być ruchome i pozwalać na swobodne ustawienie wysokości czy nachylenia,

UWAGA

Zwróć uwagę na liczbę segmentów w nogach statywu, od której zależy jego późniejsza stabilność – im ich mniej, tym jest ona większa. Z kolei modele z większą liczbą segmentów są mniejsze po złożeniu.

 • kolumnowe – to ciężkie statywy do aparatów, które znajdują zastosowanie głównie w studiach. Dzięki dużej wadze mogą swobodnie i stabilnie utrzymać sprzęt w nieruchomej pozycji, ale nie zabierzesz ich w plener.
 
Polecane statywy
 • 679 zł
 • 679 zł
 • 1 249 zł
 • 699 zł
 • 529 zł

Jaki statyw fotograficzny wybrać – porady

Dobierając statyw do lustrzanki, przede wszystkim dopasuj go do swoich potrzeb i charakteru fotografii, jaką chcesz wykonywać. Do uwieczniania wieczornych widoków za pomocą dobrego kompaktu lub półprofesjonalnej lustrzanki wystarczy Ci niewielki statyw trójnogi, jak np. ten model – Hama Star 75. Jeśli jednak chcesz mieć możliwość postawienia statywu na ziemi a jednocześnie ustawienia aparatu na swojej wysokości bądź wyżej, wybierz taki model, który rozkłada się do Twojego wzrostu + 10 cm. Taki produkt pomoże odciążyć kręgosłup i ręce w czasie robienia zdjęć.
Podstawowy statyw do aparatu – trójnógRuchoma głowica statywu pozwala Ci wygodnie ustawić aparat, tak aby obejmował on interesujący Cię obszar do skadrowania. Nie musisz wtedy zmieniać pozycji samego trójnogu, co mogłoby źle wpłynąć na jego stabilność, a także wypoziomowanie całości. Dobra głowica powinna być odpowiednio ciężka i wytrzymała, a także zapewniać optymalny sposób na osadzenie aparatu. Jeśli wybierzesz model tani i bez starannie wykonanego tego elementu, możliwe jest, że nie wytrzyma ciężaru aparatu.
Wybierz lekki statyw pod warunkiem, że nie zamierzasz robić profesjonalnych zdjęć lub upewniłeś się, że został on wykonany z naprawdę trwałych materiałów (np. włókna węglowego). Tanie statywy do aparatów zazwyczaj wykonane są z tworzyw sztucznych, które mogą nie przetrwać ani silniejszego podmuchu wiatru, ani obciążenia większego niż 2 kg.
Koniecznie zwróć uwagę na maksymalny udźwig statywu i dopasuj go do swojego aparatu. Jeśli sięgniesz po model, który jest zdolny utrzymać jedynie 325 g, wykorzystanie go w połączeniu z lustrzanką będzie chybionym pomysłem.
Zwróć też uwagę na stopki, które powinny być dopasowane do podłoża. Najlepsze będą wykonane z gumy i z wysuwanymi kolcami do odpowiedniego zakotwiczenia statywu w miękkiej ziemi.

 

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link