Wybieramy smartfon do gier – jaki warto kupić?

Autor: Ania S.

Rynek sprzętu elektronicznego oferuje wiele smartfonów polecanych poszczególnym grupom osób. Młodzież często wybiera smartfony do gier. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach i czym kierować się przy zakupie?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki procesor powinien mieć smartfon do gier
  2. na jakie dodatkowe parametry zwrócić uwagę przy wyborze telefonu do gier
  3. jaki model smartfona do gier warto kupić

Smartfon do gier – wydajność podstawowym kryterium

Granie na telefonie

Smartfon jest jednym z najpowszechniej używanych urządzeń elektronicznych. Korzystają z niego wszyscy, zarówno starsi, jak i młodsi. Pozwala nie tylko na wykonywanie połączeń, odbieranie i wysyłanie wiadomości tekstowych, korzystanie z internetu, ale także poprzez gry jest znakomitym źródłem rozrywki. Wybierając najlepszy telefon do gier, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Im więcej z nich będzie miał smartfon, tym większa jest szansa, że spełni nasze oczekiwania.

W każdym smartfonie istotna jest wydajność. Bez wątpienia to kluczowy parametr również w laptopach czy tabletach. Bardzo często w jednym czasie otwieramy kilka okien przeglądarek internetowych i korzystamy z wielu aplikacji. Im większa wydajność smartfona, tym płynniej i szybciej możemy z niego korzystać. W przypadku gier ma to również niebagatelne znaczenie. Dobry pod względem wydajności smartfon poradzi sobie także z obsługą grafiki, a to w przypadku gier jest niezwykle istotne. Za wydajność urządzenia odpowiedzialny jest m.in. procesor. Analizując jego moc i zalety, weźmy pod uwagę liczbę rdzeni. Starajmy się raczej wybierać modele w nie bogatsze. Smartfon do gier powinien mieć przynajmniej 4 rdzenie procesora. Jeśli decydujemy się na takie urządzenie, możemy być pewni, że nie będzie się zacinało podczas rozgrywki, a co więcej, umożliwi otwieranie kilku okien w jednym czasie. Istotna jest także ilość GHz. Wybierajmy raczej urządzenia stosunkowo mocne – o minimum 2 GHz. Oczywiście parametry procesora to niejedyne istotne elementy, na jakie musimy uważać przy zakupie smartfona do gier. Ważna jest również pamięć RAM. To kolejny wspólny element także dla laptopów i tabletów. Do płynnego użytkowania lepsze będą smartfon o minimum 3 GB pamięci RAM. Warto jednak pamiętać, że im więcej pamięci producent umieści w telefonie, tym lepiej dla użytkownika.

  • 699 zł
  • 799 zł
  • 1 499 zł
  • 999 zł
  • 899 zł

Istotne parametry smartfona do gier

Gra na smartfonie

Pamięć RAM oraz procesor to niejedyne istotne parametry dobrego telefonu do gier. Kupując urządzenie, warto zwrócić uwagę na wyświetlacz. Nawet model o najlepszych innych parametrach bez odpowiedniej jakości wyświetlacza nie spełni naszych oczekiwań. Obecnie najpopularniejsze są smartfony z wyświetlaczami, takimi jak OLED, AMOLED czy SUPER AMOLED. Ne powinniśmy także przekreślać smartfonów z wyświetlaczem typu IPS. Równie ważna w wyświetlaczu jest rozdzielczość. Dzięki niej mamy idealnie odwzorowane szczegóły, co na pewno docenią miłośnicy gier. Nie powinno kupować się smartfonów o rozdzielczości wyświetlacza gorszej niż Full HD. Coraz powszechniejsze są telefony z wyświetlaczem 4K. Równie ważna w wyświetlaczu każdego smartfona jest przekątna obrazu. Im wyświetlacz jest większy, tym lepszy komfort grania. Jednakże warto pamiętać, że smartfon do gier będzie nam służył także do innych celów, więc zbyt duża przekątna może być wręcz kłopotliwa w codziennym użytkowaniu. Warto postawić więc na przekątną w granicach 5–6 cali.

Oprócz pamięci RAM każdy telefon ma tzw. pamięć wbudowaną. Wiele osób pomija ten parametr, całkowicie niesłusznie. Szukajmy urządzeń o pamięci wbudowanej od 64 GB. Jeśli już posiadamy smartfon o mniejszym parametrze, możemy go rozszerzyć poprzez dokupienie karty pamięci.

Równie ważną kwestią w wyborze najlepszego telefonu do grania jest system operacyjny. Dwa najpopularniejsze systemy to Android i iOS. Zanim zdecydujemy się na zakup telefonu, sprawdźmy, czy biblioteka poszczególnych systemów zawiera gry, które nas interesują.

Jeszcze jednym ważnym parametrem jest wytrzymałość i jakość baterii, dzięki czemu unikniemy konieczności ciągłego ładowania. Wybierajmy więc urządzenia o pojemności minimum 4000–5000 mAh.

Smartfon do gier – który model wybrać?

Na rynku elektronicznym dostępnych jest wiele dobrych urządzeń. Znalezienie telefonu do gier do 500 zł jest raczej trudnym zadaniem, ale już np. Xiaomi Redmi Note 8 T 4 + 128 kosztuje mniej niż 1000 zł i idealnie wpisuje się w powyższe parametry. Motorola Moto G7 Power 4 GB to kolejny sprawdzony, choć niezbyt drogi, telefon do gier. Godnymi polecenia urządzeniami będą też: Samsung Galaxy A71, Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/64 GB i Samsung Galaxy A51.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów