Robot kuchenny – jaki wybrać?

Autor: Anna

Gotowanie i pieczenie to czynności, których wykonywanie często sprawia nam przyjemność. Są jednak momenty, kiedy marzymy o tym, aby sprzęt wyręczył nas w części z nich. Z pomocą przychodzi tu nowoczesny, wielofunkcyjny robot planetarny. Może on zwolnić cię z najbardziej uciążliwych kuchennych obowiązków, takich jak wyrabianie ciasta. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wybrać najlepszy model.

Robot planetarny może być efektownym dodatkiem do nowoczesnej kuchni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest robot planetarny
 2. na jakie parametry warto zwracać uwagę przy jego zakupie
 3. jakie dodatkowe funkcje mogą okazać się przydatne
 4. jakie są jego zalety i wady

Robot planetarny – co to takiego?

Robot wieloczynnościowy większość prac wykona za Ciebie

Robot planetarny to wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, które z wyglądu przypomina tradycyjny i niepozorny mikser z misą. Można jednak rozbudowywać go wielokrotnie, tak aby mógł zastąpić kilka innych sprzętów kuchennych. Jego nazwa wzięła się od sposobu poruszania się mieszadeł. Kręcą się one nie tylko wokół własnej osi, ale również po obwodzie misy, co może przypominać ruch planet wokół Słońca. Takie urządzenie może znacznie skrócić czas przygotowywania posiłków, ale również wyręczyć cię w wykonywaniu wielu czynności, takich jak siekanie, wyrabianie ciasta czy mieszanie kremów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota planetarnego?

robot wieloczynnościowy Bosch MUM9BX5S61

Przy zakupie tak wielofunkcyjnego urządzenia warto zwracać szczególną uwagę na jego parametry techniczne. Sprzęt musi być na tyle wydajny, aby móc wykonywać wiele zaawansowanych czynności. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • moc – na rynku sprzętów AGD można spotkać modele o mocy 600 W, jednak zdecydowanie lepszą opcją będzie wybór urządzenia o mocy co najmniej 1000 W (np. Bosch MUM9BX5S61 OptiMUM). Parametr ten odpowiada nie tylko za wydajność robota, ale również za prędkość jego działania, dlatego nie warto wybierać tych o zbyt małej mocy;
 • tryb pulsacyjny – pozwala na przygotowywanie potraw wymagających stopniowego rozdrabniania oraz tych, w których produkty są zbyt twarde do rozdrobnienia w trybie pracy ciągłej;
 • turbo – ten tryb umożliwia pracę robota na najwyższych obrotach przy maksymalnej efektywności;
 • regulacja obrotów – jeśli zamierzasz wykonywać dania, które wymagają wyjątkowej precyzji w procesie przygotowywania, zwróć uwagę na sposób regulowania obrotów. Niektóre modele reguluje się mechanicznie (np. RAVEN ERW002), zaś inne – elektronicznie (np. Kenwood Chef XL Elite KVL6430S). Drugi sposób, choć może wydawać się trudniejszy w obsłudze, pozwala na bardziej precyzyjne ustawienie dokładnie takiej liczby obrotów, jakiej w tym momencie potrzebujesz. Dodatkowo możesz wybrać pomiędzy modelami, w których obroty zwiększają się skokowo (np. KitchenAid ARTISAN 5KSM125) oraz tymi, w których odbywa się to płynnie;
 • design – robot planetarny to duże urządzenie, które ze względu na rozmiar oraz częstotliwość używania najprawdopodobniej będzie stało na kuchennym blacie. Dlatego też ważne jest, aby jego wygląd był dopasowany do wystroju całego wnętrza.
Polecane roboty kuchenne
 • 359 zł
 • 679 zł
 • 1 349 zł
 • 349 zł
 • 3 190 zł

Dodatkowe wyposażenie – co warto mieć?

Z robotem wielofunkcyjnym łatwo i szybko przygotujesz każde ciasto

Niektóre modele robotów wielofunkcyjnych sprzedawane są w komplecie, z pełnym wyposażeniem (np. Bosch MUM58364). Do innych możesz samodzielnie dokupawać tylko takie elementy, których faktycznie potrzebujesz. Sprawdź, na co możesz się zdecydować:

 • maszynka do mielenia – jest to przydatny element, jeśli pragniesz samodzielnie mleć mięso, a co za tym idzie – mieć pewność, co do jego składu;
 • tarka do ziemniaków – dzięki niej przygotowywanie placków ziemniaczanych i pyz stanie się kilkuminutową czynnością;
 • trzepaczka do piany – przydatna nie tylko do przygotowywania bezy, ale również omletów i ciast;
 • mieszadło do ciasta – dzięki niemu wyrobienie ciasta na pizzę czy drożdżówki nie będzie żadnym problemem;
 • sokowirówka – niezastąpiony element, jeśli jesteś zwolenniczką świeżo wyciskanych i pełnowartościowych soków;
 • wyciskarka – przyda się do wyciskania soku z cytryny, limonki czy pomarańczy;
 • blender kielichowy – idealnie sprawdzi się w przygotowywaniu zupy kremu oraz owocowo-warzywnych koktajli;
 • końcówka do krojenia w plastry – z powodzeniem zastąpi krajalnicę;
 • przystawka do krojenia w kostkę – dzięki niej z łatwością przygotujesz sałatki i składniku do zup;
 • tarka – dostępne są modele z oczkami różnych wielkości, dzięki czemu możesz indywidualnie wybrać ten, który najbardziej cię interesuje.

Robot planetarny – za i przeciw

Robot wieloczynnościowy większość prac wykona za Ciebie

Jedną z najważniejszych i niezaprzeczalnych zalet robota wielofunkcyjnego jest fakt, iż jest on w stanie zastąpić kilka innych sprzętów AGD. Dzięki temu kilka osobnych wydatków można zamienić w zaledwie jeden. Duża moc, którą gwarantuje większość modeli, zapewnia ogromną wydajność i efektywność pracy. Jego funkcjonalność można dowolnie rozszerzać poprzez dokupienie dodatkowych akcesoriów. Dzięki temu sprzęt będzie w stanie wyręczyć cię w jeszcze większej ilości kuchennych obowiązków. Ponadto jego nowoczesny i efektowny design jest gwarancją tego, że świetnie uzupełni on wystrój twojej kuchni i nada wnętrzu świeżości. Poza licznymi zaletami robot planetarny posiada zaledwie dwie wady. Jedną z nich jest dość wysoka cena urządzenia, co jednak jest równoważone przez fakt, iż jest on w stanie zastąpić kilka innych sprzętów kuchennych. Drugą – rozmiar robota. Jest on na tyle duży, iż może nie sprawdzić się w niewielkich kuchniach.

Robot kuchenny to urządzenie, które przyda się w każdej kuchni. Warto więc zainwestować w ten sprzęt i cieszyć się licznymi udogodnieniami, które oferuje.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów