Jak wybrać pady do komputera? 5 cennych wskazówek

Autor: Joanna

Gamepad jest niezastąpiony podczas użytkowania konsoli i tak jest przede wszystkim kojarzony. Dzisiaj dostępne są gry na PC, na których gra za pomocą myszki i klawiatury nie jest najwygodniejszą formą spędzania wolnego czasu. Gamepady są urządzeniami, które pozwalają wygodnie rozsiąść się przed telewizorem lub monitorem i rozkoszować się grą. Czym powinieneś się kierować przy wyborze kontrolera PC? Przeczytaj nasze porady!

Bezprzewodowy pad do PC

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wybrać gamepad ze względu na komfort,

- jak zapewnić sobie kompatybilność,

- jaki pad do PC wybrać: bezprzewodowy czy przewodowy,

- jak zwracać uwagę na jakość i stosunek jakości do ceny.

Jak wybrać gamepad ze względu na komfort użytkowania?

Pad przewodowyChoć większość gamepadów jest do siebie podobna, znacznie się od siebie różnią. Oczywiście często spotyka się sprzęt zaopatrzony w dwie gałki, kilka albo kilkanaście przycisków i klasyczny wygląd. I to pierwsza z różnic dotyczących konkretnych producentów albo nawet modeli gamepadów tej samej firmy. Przyciski są rozmieszczone w taki sposób, aby dostęp do nich był intuicyjny. Jednak to, co dla jednej osoby będzie intuicyjne, dla drugiej wcale takie nie musi być. Twoje dłonie różnią się od innych i kontroler do PC, który dla innych jest wygodny, wcale nie musi przypaść Ci do gustu. Dlatego dobierz urządzenie tak, aby było odpowiednie dla Ciebie. To przecież z gamepadem będziesz spędzał długie godziny na graniu w ulubione gry.

WARTO WIEDZIEĆ

Sony to pierwsza marka, która dokonała rewolucji w dziedzinie kontrolerów. Jej kontroler do gier po raz pierwszy zaoferował dwa niezależne joysticki. Sony premierowo zdecydowało się na takie rozwiązanie i, jak się później okazało, wyznaczyło standard obowiązujący do dziś.

Jak zapewnić sobie kompatybilność?

Warto, abyś sprawdził kompatybilność gamepada. Musisz zobaczyć, czy pad będzie współpracował z PC. Część kontrolerów może pracować tylko z konsolami, ale duża część także z komputerami PC jak np. Omega OGPPS4.
Upewnij się też, czy dany gamepad będzie kompatybilny z grami, w które zamierzasz grać. W przypadku większości gier da się zagrać na padzie, ale jeżeli masz jedną ulubioną, to sprawdź, czy jest dla niej specjalny kontroler.
Polecane kontrolery do gier
  • 149 zł
  • 199 zł
  • 179 zł
  • 219 zł
  • 129 zł

Co wybrać: bezprzewodowy pad do PC czy przewodowy?

Jednym z podstawowych pytań, jakie sobie zadajesz przy wyborze gamepada, jest to, czy ma to być urządzenie bezprzewodowe, czy przewodowe. Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista – lepszym rozwiązaniem będzie bezprzewodowy pad do PC, gdyż nie będą Cię ograniczać kable. Do komunikacji z komputerem niektóre gamepady wykorzystują Bluetooth, lub Wi-Fi albo własny system komunikacji (te mają specjalny adapter do wpięcia w komputer). Jednak przy wielogodzinnej grze pad rozładuje się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego ważne jest dobre zasilanie bateriami lub akumulatorem lub pad przewodowy. Jeżeli długość przewodu będzie odpowiednia, to korzystanie z gamepada nie będzie stanowiła problemu.
Przeczytaj też Co jest lepsze do gier – komputer czy konsola.

CIEKAWOSTKA

Są producenci, którzy oferują cały zestaw kontrolerów do PC przeznaczony do sterowania samolotami w symulatorach lotu. Są to nie tylko sterowniki silników i sterów samolotu, ale także innych elementów samolotu. Przykładem jest firma Saitek z kontrolerem Pro Flight Switch Panel, który jest zaawansowanym panelem kontrolnym oferującym przyciski odpowiadające za oświetlenie zewnętrzne, precyzyjne sterowanie mocą silników i innymi ważnymi funkcjami samolotu.

Jak zwracać uwagę na jakość?

Gamepad Razer Wolverine Tournament EditionZwróć uwagę na jakość gamepada. To urządzenie, które nie raz wyląduje na podłodze. Nie może być zatem zbyt delikatne i musi posiadać dobrze spasowane elementy jak np. Razer Wolverine Tournament Edition.
Istotne też będzie, jak kontroler leży w dłoni – tu przydatne będą dodatki w postaci antypoślizgowej gumy.
Jak ocenić stosunek jakości do ceny?
Najtańsze gamepady są przeznaczony głównie do starszych gier komputerowych. Materiały wykorzystane do ich produkcji mogą się szybko zużywać. Lepszy sprzęt oznacza też większy wydatek. Otrzymasz za to większe możliwości grania (więcej przycisków) i jakość wykonania, która będzie na bardzo wysokim poziomie.
Przejrzyj pady do PC dostępne w naszym sklepie.
Przeczytaj Akcesoria Razer – kompletujemy zestaw do gamingu
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link