Osuszacz powietrza - zapobiegaj wilgoci

Autor: Tadeusz

Kiedy pomieszczenia przestaje się wietrzyć, czyli na przykład w zimie ze względu na niską temperaturę, w mieszkaniu może pojawić się wilgoć. Jest to idealne środowisko dla grzybów, pleśni czy drobnoustrojów. Skutki tego mogą być bardzo nieprzyjemne – chociażby złe samopoczucie czy choroby. Można jednak temu zapobiec. Osuszacz powietrza to urządzenie, które likwiduje wilgoć i pozwala poczuć się lepiej. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Osuszacz powietrza stojący przy kanapie w salonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa osuszacz powietrza
  2. jaki osuszacz powietrza warto wybrać
  3. czym kierować się przy zakupie odpowiedniego urządzenia

Zapobiegaj wilgoci

Kobieta wyciągająca zbiornik z wodą z osuszacza powietrza w mieszkaniu

Kiedy temperatura na zewnątrz drastycznie spada, bardzo rzadko wietrzymy mieszkania. Nie chcemy bowiem tracić zgromadzonego ciepła. Nie rezygnujemy jednocześnie z gotowania czy suszenia prania w domu. Dlatego właśnie pojawia się wilgoć. Jest ona sprzyjającym środowiskiem dla grzybów, drobnoustrojów czy pleśni. Można jednak temu zapobiegać – pomoże w tym osuszacz powietrza.

Badania dowodzą, że wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60%, aby nie narażać człowieka na choroby czy złe samopoczucie. Osuszacz wilgoci pochłania nieprzyjemne zapachy i zmniejsza wilgotność. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie z takiego urządzenia w całym mieszkaniu, w tym w pomieszczeniach, gdzie bywamy rzadko, takich jak spiżarnia czy piwnica. Dlaczego? Wilgoć powoduje też pleśń, która szybko się rozprzestrzenia i może przeniknąć do innych pokojów, co nie jest niczym przyjemnym i łatwym do zlikwidowania.

Rodzaje osuszaczy

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto zwrócić uwagę na jego rodzaj. Wyróżniamy 2 podstawowe: kondensacyjne i absorbcyjne. Czym się różnią?

  • Osuszacze kondensacyjne

Posiadają one kompresor. Działają na zasadzie zasysania powietrza i następnie jego skraplania. Urządzenia te są niesamowicie skuteczne, lecz ich wydajność jest uzależniona od temperatury i wilgoci. Wilgotność na poziomie 80% i temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza to idealne warunki dla takiego osuszacza powietrza.

  • Osuszacze absorbcyjne

To bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone w rotor pokryty specjalną substancją. Wilgoć, która przejdzie przez ten element, jest także skraplana i wysyłana do zbiorniczka. Dodatkową zaletą takiego sprzętu jest ocieplanie pomieszczenia. Osuszacz powietrza tego typu wydmuchuje powietrze ogrzane o około 10 stopni Celsjusza. Oferuje jednak mniejszą wydajność, na którą nie mają wpływu warunki w pomieszczeniu. Ich rozmiar również jest zdecydowanie mniejszy.

  • 1 599 zł
  • 1 299 zł
  • 199 zł
  • 2 039 zł
  • 899 zł

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Mężczyzna ustawiający biały osuszacz powietrza w mieszkaniu

Oczywiście najważniejszym parametrem osuszacza powietrza jest jego wydajność. Podaje się ją zwykle w litrach na godzinę lub ewentualnie na dobę. Należy dopasować sprzęt do pomieszczenia, w którym ma działać. Do małych pokoi idealny będzie osuszacz wilgoci o wydajności 5 litrów na dobę. Natomiast do całego, niewielkiego mieszkania lepszym wyborem okaże się taki, który jest w stanie osuszyć do 10 litrów na dobę. Większe mieszkania i domy są bardziej wymagające. Osuszacze domowe, które warto wybrać to te z wydajnością na poziomie 15–20 litrów na dobę. Łazienki z dużą wilgotnością wymagają urządzeń o wydajności ponad 8 litrów na dobę.

Osuszacze powietrza różnią się między sobą także przepływem powietrza. Zwykle podawane jest to w metrach sześciennych na godzinę. Trzeba dopasować ten parametr konkretnie do zawilgocenia danego pomieszczenia. Zasada jest dość prosta. Im wyższy przepływ powietrza, tym bardziej zawilgocone powietrze osuszacz powietrza będzie w stanie swobodnie obsłużyć.

Urządzenie powinno też być możliwie jak najbardziej oszczędne. Osuszacze wilgoci pobierają między 200 a 800 W mocy. Musimy dopasować sprzęt do danego pomieszczenia, ale także zwrócić uwagę na jego ekonomiczność.

Niektóre modele generują bardzo dużo hałasu, co uniemożliwia korzystanie z nich w pomieszczeniach, w których często przebywamy. Należy wybrać taki osuszacz, którego głośność nie przekracza 30–40 dB.

Osuszacz powietrza zbiera wodę do specjalnego zbiorniczka. Trzeba więc zwrócić uwagę na jego wielkość. Im mniejsza, tym częściej należy odprowadzać wodę z urządzenia. Często może to być uciążliwe, więc zdecydowanie lepiej jest wybrać sprzęt z większym zbiorniczkiem.

Praktyczne porady

Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnych modeli. Najważniejsze jest to, by dopasować taki, który będzie w stanie obsłużyć dane pomieszczenie. Istotne będą też ekonomiczność i cena, tak by nie nadszarpnąć mocno budżetu.

Jednym z często polecanych urządzeń jest Columbia Vac OPC 1050 i Columbia Vac OPC 1100. Są to osuszacze powietrza o mocy 225 W ze zbiorniczkiem o pojemności 2 litrów. To sprzęt w przystępnej cenie, który jest także ekonomiczny pod względem zużycia prądu. Może on działać wydajnie i efektywnie w pomieszczeniach o powierzchni do 25m2. Bardziej budżetową opcją będzie Eldom OPC500 ColumbiaVac. Posiada on zbliżone parametry, lecz jego cena to około 200 złotych. Jeżeli nie chcemy wydawać zbyt dużo, ale mimo to cieszyć się z zalet osuszacza, może to być świetne rozwiązanie. Klienci polecają także Eldom OPC1000 ColumbiaVac. To urządzenie za mniej niż 500 złotych, które w wygodny sposób będzie w stanie obsłużyć mniejsze pomieszczenia. Dla bardziej wymagających użytkowników idealny okaże się Haus & Luft HL-KP-10. Nadaje on się jako domowy osuszacz. Dzięki mocy 1357 W jest w stanie działać wydajnie nawet w dużych mieszkaniach. I choć jego cena to 1600 złotych, to jednak gwarantuje niesamowitą wydajność i niezawodność.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link