Data publikacji: 15 maja 2014
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 60 %. Niestety z różnych powodów, np. gdy rzadko wietrzymy pomieszczenie lub gdy dopiero co pomalowaliśmy ściany wartość ta może gwałtownie wzrosnąć. Powoduje to wytworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. To z kolei może przyczynić się do wystąpienia wielu problemów ze zdrowiem, np. trudności z zatokami. Aby nie dopuścić do powyższej sytuacji należy skorzystać z osuszacza powietrza - urządzenia, dzięki któremu para wodna zostanie szybko i skutecznie skroplona.


Oto kilka informacji na temat osuszaczy, które pozwolą Ci dokonać właściwego wyboru.


Wydajność

Wybierając osuszacz, jedną z bardziej kłopotliwych kwestii jest jego wydajność. Większość modeli ma ją na poziomie 10 – 40 l/dobę. Wydajność ta związana jest głównie z powierzchnią pomieszczenia. Im większe pomieszczenie, tym potrzebne nam będzie urządzenie o większej wydajności. Należy tu też zaznaczyć inną rzecz. Wiele urządzeń podaje zakres wydajności w dwóch przypadkach – wyjątkowo wysokiej wilgotności (wilgotność ta przyczynia się do procesów gnilnych) oraz dużej wilgotności (przyczynienie się do rozwoju pleśni oraz grzybów w materiałach higroskopijnych). Należy zatem zwrócić uwagę na to,  która wydajność jest podawana.


Przepływ powietrza

Kolejnym aspektem (często mylącym z wyżej wspomnianą wydajnością) jest przepływ powietrza. W tym przypadku zalecaną wartość można policzyć za pomocą bardzo prostego wzoru. Wystarczy pomnożyć objętość mieszkania (wysokość x długość x szerokość) poprzez 3. Przykładowo, w sytuacji osuszania pomieszczenia o objętości 54m3 (2,7m x 4m x 5m) pożądany przepływ powietrza to 162 m3 / h. Zwróćmy uwagę, że wartość ta podawana jest w m3 na godzinę, a nie jak przy wydajności litrach na dobę.

Zbiornik

W jego przypadku zasada jest również prosta. Im większa pojemność zbiornika, tym rzadziej trzeba będzie go opróżniać. Przekłada się to chociażby na komfort użytkowania. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że większy osuszacz zajmie więcej przestrzeni we wnętrzu. Może być to kłopotem, gdy urządzenie będzie pracowało we wnętrzu, w którym często będziemy przebywać. 

Głośność

Głośność osuszaczy waha się w granicach od ok. 40 do 60 dB. Im niższa wartość, tym lepiej. Przykładowo, przy 40 dB można spokojnie spać bez obawy o niekomfortowe warunki. Z kolei przy głośności na poziomie 60 dB praca osuszacza będzie porównywalna z dźwiękiem włączonego odkurzacza.
 


Sterowanie

Sterowanie osuszaczami może odbywać się dwojako - mechanicznie lub elektronicznie. Wybierając sterowanie elektroniczne postawimy na swobodną kontrolę i proste wybieranie danych opcji. Dodatkowo, coraz więcej modeli wyposażonych jest wyświetlacz LCD, na którym wyświetlane są najważniejsze parametry osuszania. Takie parametry pomogą nam szybko i efektywnie osuszyć pomieszczenie.

Funkcje dodatkowe

Przy wyborze osuszacza spotkamy się z licznymi funkcjami dodatkowymi. W tym zakresie zalecane jest zwrócenie uwagi na:
  • automatyczne wyłączenie, w sytuacji napełnienia zbiornika;
  • wyposażenie w hygrometr, dzięki czemu będziemy na bieżąco informowani o wilgotności pomieszczenia;
  • filtr czyszczący powietrze przydatny m.in. alergikom;
  • kółka przy obudowie ułatwiające transport i ulokowanie sprzętu;
  • rurkę, którą można podłączyć do zapewnienia stałego odpływu wody;
  • automatyczne odmrażanie przydatne w ekstremalnych warunkach.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
9 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Mierzymy lodówkę. 7 sposobów na dopasowanie lodówki do kuchni

Jak zmierzyć lodówkę? Na co zwracać uwagę? Poznaj nasz przewodnik po tym, jak dopasować nową lodówkę do swojej kuchni.
Zobacz więcej   

Dlaczego warto kupić odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe stają się coraz popularniejsze ze względu na poręczność i łatwość przechowywania. Co jeszcze wpływa na to, że tak wiele osób decyduje się na ten rodzaj odkurzacza? Co warto wiedzieć przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik.
Zobacz więcej   

Ranking TOP 5 odkurzaczy pionowych

Zastanawiasz się nad kupnem odkurzacza pionowego? Poznaj modele, które są najlepiej oceniane przez klientów i wybierz najlepszy odkurzacz.
Zobacz więcej   

Znajdź nas