Depilacja światłem – wszystko o zabiegu, modele do usuwania owłosienia w domu

Autor: Joanna

Depilacja światłem uznawana jest za jedną z bardziej skutecznych, bezpiecznych i bezbolesnych metod pozbywania się niechcianego owłosienia z nóg i miejsc wrażliwych, takich jak pachy czy okolice bikini. Dowiedz się więcej o technice zabiegu oraz poznaj modele depilatorów do domowego użytku.

Depilator IPL

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. na czym polega depilacja światłem IPL
 2. na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia
 3. jak prawidłowo przeprowadzić zabieg usuwania owłosienia w domowych warunkach

Jak działa urządzenie do depilacji światłem?

Depilacja światłem

Depilacja IPL to złoty środek w zakresie usuwania zbędnego owłosienia z nóg oraz delikatnych obszarów ciała, takich jak pachy, wąsik czy okolice bikini. Sekretem tej bezbolesnej i nieinwazyjnej metody jest światło o wysokiej intensywności (IPL – ang. intense pulsed light), emitowane przez głowicę niewielkiego urządzenia. Depilatory IPL naświetlają powierzchnię skóry krótkimi wiązkami o odpowiedniej częstotliwości, powodując stopniowe osłabianie cebulek włosa i mieszków włosowych. Ostatecznie prowadzi to do ich wypadnięcia. Po serii zabiegów można cieszyć się gładką skórą przez wiele tygodni. Odrastające włosy są cieńsze, jaśniejsze i bardziej podatne na różnorodne zabiegi kosmetyczne, co hamuje ich ponowny wzrost i znacznie usprawnia kolejne sesje depilacji. Aby jednak depilacja światłem IPL była skuteczna, należy dopasować intensywność światła do typu skóry i koloru włosów.

Depilator IPL ze zintegrowanym czujnikiem koloru skóry, taki jak Remington iLIGHT IPL6780, pozwala odpowiednio dobrać natężenie światła, aby każdy zabieg był maksymalnie wydajny. Urządzenie IPL do depilacji światłem kieruje się na różne obszary ciała, dlatego dobrej jakości sprzęt musi mieć różnorodne końcówki. Zapewniają je Philips Lumena Advanced SC1998/00, Braun PL 5137 czy Remington I-LIGHT IPL8500. Planując depilację twarzy, warto zwrócić uwagę, aby urządzenie miało wąską głowicę, z kolei do nóg przeznaczone są końcówki o większych gabarytach.

CZY WIESZ, ŻE...

Jeśli masz bardzo bladą cerę, piegi oraz niebieskie lub zielone oczy, to prawdopodobnie posiadasz typ skóry 1 lub 2. Jeśli opalasz się na czerwono, ale słońce nie wywołuje u ciebie gwałtownych poparzeń, a skóra jest nieco ciemniejsza, możesz mieć typ skóry w przedziale 3–4. Jeśli opalasz się szybko, a skóra jest wyraźnie brązowa, prawdopodobnie masz 5 lub 6 typ skóry.

Polecane depilatory ipl
 • 1 199 zł
 • 799 zł
 • 599 zł
 • 1 299 zł
 • 1 449 zł

Czego szukać w depilatorze? Kryteria warunkujące wybór modelu

Depilator IPL Lumea

Aby depilacja IPL przebiegała komfortowo, należy wybrać taki sprzęt, który będzie odpowiadał wymaganiom użytkownika. Warto pamiętać, by depilator na światło:

 • miał różne tryby pracy. Depilatory IPL o zasilaniu łączonym, czyli sieciowo-akumulatorowym (np. Philips Lumena Prestige BRI956/00), są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Kabel nie plącze się, co nie wymusza wykonywania specjalnych manewrów ramionami czy przybierania wymuszonych pozycji, aby dotrzeć do każdego miejsca na ciele. Takie modele są niezawodne w przypadku braku dostępu do sieci lub przerwy w dostawie prądu;
 • miał różne zasięgi penetracji skóry i końcówki dostosowane do okolicy zabiegowej. Depilacja światłem wymaga precyzyjnego naświetlania każdego obszaru z włosami, tym bardziej w przypadku różnej grubości skóry, pokrywającej poszczególne części ciała;
 • emitował możliwie dużą liczbę błysków. Optymalna ilość to 30000 wiązek, tak jak w depilatorze BaByliss G947E, który wprowadza 36 błysków na minutę.

Warto poszukać modeli wyposażonych w dodatkowe technologie i rozwiązania pielęgnujące skórę. Przykładem jest Beautifly B-SHINE, czyli wielofunkcyjny laser, który poza depilacją światłem umożliwia wykonywanie zabiegów anti-aging oraz kuracji przeciwtrądzikowych.

Depilacja światłem w domu – jak bezpiecznie przeprowadzić zabieg?

Depilacja IPL wymaga odpowiedniego przygotowania skóry. Przed użyciem depilatora na światło należy dokładnie ogolić maszynką dany obszar ciała, a naświetlaniu poddać wyłącznie wygolone fragmenty. Trzeba również dobrze oczyścić skórę z wszelkiego rodzaju kremów, maści i innych preparatów. Wyrwanie włosów pęsetą lub poddanie ciała depilacji z zastosowaniem wosku czy tradycyjnych depilatorów stwarza duże prawdopodobieństwo, że depilacja światłem nie przyniesie pożądanych efektów ze względu na brak cebulek włosów. IPL nie jest również wskazane w trakcie antybiotykoterapii oraz przed pobytem na pływalni czy w innych miejscach z chlorowaną wodą. Zarówno przed zabiegiem, jak i po nim poleca się ograniczenie ekspozycji ciała na światło UV. W takich sytuacjach nawet najlepszy depilator IPL może prowokować podrażnienia i uczucie dyskomfortu w trakcie aplikowania światła.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link