Jak wybrać nawilżacz powietrza? Rodzaje sprzętu i jego funkcje

Autor: Kamil

Suche powietrze w mieszkaniu jest nie tylko powodem złego samopoczucia i jesienno-zimowej chandry, ale powoduje też szereg nieprzyjemnych objawów, m.in. nadmierne wysuszenie skóry. Z prawidłową regulacją wilgotności powietrza poradzi sobie nawilżacz. Sprawdź, jaki będzie najlepszy dla Ciebie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. kiedy warto kupić nawilżacz powietrza
 2. jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza i jakie mają funkcje
 3. na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza

Co to jest nawilżacz powietrza i kiedy jest potrzebny?

Okres jesienno-zimowy i zbyt mocne ogrzewanie w mieszkaniu powodują spadek wilgotności powietrza nawet o kilka procent. Zbyt suche powietrze utrudnia normalne funkcjonowanie i jest bardzo uciążliwe nie tylko dla samopoczucia, ale też i dla zdrowia. Niska wilgotność powietrza może być przyczyną kataru, uciążliwego kaszlu, wzmagać alergię czy powodować przesuszenie skóry. Domowe sposoby nawilżania powietrza nie zawsze są skuteczne i nie zawsze przynoszą oczekiwany skutek, dlatego warto sięgnąć po profesjonalny sprzęt – czyli nawilżacz powietrza. Idealna wilgotność w mieszkaniu powinna utrzymywać się na poziomie od 40 do 60%. Kiedy wartość spada poniżej 30%, staje się uciążliwa dla życia. Utrzymanie właściwej wilgotności powietrza zaleca się szczególnie w dziecięcych pokojach i sypialniach. Zakup nawilżacza powinni rozważyć również alergicy.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

 • Nawilżacz parowy – to najpopularniejszy model nawilżacza (np. Stadler Form Fred), którego działanie polega na podgrzewaniu wody umieszczoną w komorze grzałką, a następnie wytwarzaniu ciepłej i delikatnej pary. Zaletą nawilżaczy parowych jest wysoka wydajność i skuteczność w szybkim regulowaniu prawidłowego poziomu wilgotności powietrza. Co więcej, warto pamiętać również o działaniu antybakteryjnym sprzętu. Podgrzewanie wody skutecznie unicestwia bakterie i wirusy, aplikując do powietrza sterylną parę. Tego typu nawilżacze doskonale sprawdzą się w pokoju dziecka czy w mieszkaniu alergika, gdzie wytwarzana para wodna może być dodatkową inhalacją. Czy parowy nawilżacz powietrza ma wady? Niestety tak, a największym jego minusem jest wysoki pobór energii. Należy także dodać, że o ile urządzenie sprawdzi się w okresie grzewczym, tak latem, ze względu na emisję ciepłej pary wodnej, może być uciążliwe w użytkowaniu.
 • 239 zł
 • 539 zł
 • 459 zł
 • 359 zł
 • 579 zł
 • Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – to zaawansowany model (np. Philips HU4801/01 lub Stadler Form Anton) nawilżacza parowego, który, w przeciwieństwie do klasycznej wersji, wytwarza zimną parę wodną. Jej drobnocząsteczkowa budowa dłużej utrzymuje się w powietrzu, co przekłada się na lepszy i trwalszy efekt nawilżenia powietrza. Działanie ewaporacyjnego sprzętu polega na zasysaniu suchego powietrza, które, wraz z wytworzoną parą wodną, zostaje przepuszczone przez filtr lub matę ewaporacyjną. Do zalet takich nawilżaczy zaliczają się: dodatkowa funkcja oczyszczania powietrza, bardzo wysoka wydajność i niski koszt użytkowania sprzętu. Niektórzy producenci umożliwiają dodatkowo wlanie do pojemnika z wodą olejków eterycznych, co można wykorzystać przy aromaterapii. Wadą nawilżaczy ewaporacyjnych jest stosunkowo głośna praca, która wynika z działania wentylatora generującego charakterystyczny szum. Coraz więcej producentów wychodzi jednak temu naprzeciw, udoskonalając sprzęt poprzez tryb nocny.
 • Nawilżacz ultradźwiękowy – to nowy typ urządzeń (RAVEN EN003), który jest alternatywą dla wersji parowych. Działanie urządzenia opiera się na emisji fal dźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości, które, rozbijając cząsteczki wody, tworzą z nich parę wodną. W zależności od modelu urządzenia, para może być ciepła lub zimna (Caso Germany AirVital Pro). Nawilżacze ultradźwiękowe to zaawansowane modele z wbudowanym higrometrem, który na bieżąco mierzy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Największą zaletą sprzętu jest jego funkcjonalność przez cały rok. Niektóre z modeli zostały wyposażone w dodatkowy tryb jonizacji powietrza, co ma pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Warto jednak pamiętać o tym, że emitowane przez nawilżacz ultradźwięki mogą być uciążliwe dla zwierząt domowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza?

Wybór nawilżacza powietrza powinien być indywidualny. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia, które chcemy nawilżać. Do małych pokoi doskonale sprawdzą się niewielkie nawilżacze z małym zbiornikiem wody. Większe wersje to dobry wybór do dużych i przestronnych pomieszczeń. Równie ważne jest to, czy urządzenie ma nam służyć przez cały rok, czy jedynie w okresie grzewczym. Nie bez znaczenia jest rodzaj filtrów, które oferują producenci. To cecha, na którą szczególną uwagę powinni zwracać alergicy. Zaawansowane modele mają wbudowany również czujnik poziomu nawilżania, który zapobiega zawilgoceniu powietrza.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów