Jak wybrać nawigację na rower?

Autor: Ola

Trenujesz kolarstwo i szukasz urządzenia, które pozwoli Ci monitorować wyniki? A może potrzebujesz szczegółowej nawigacji GPS, która wyznaczy najlepszą trasę na przejażdżkę rowerem? Wyjaśniamy, jakie funkcje nawigacji na rower są najważniejsze – sprawdź, czym warto się kierować przy wyborze!

Nawigacja na rower

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie funkcje powinna spełniać najlepsza nawigacja do roweru
  2. czym kierować się przy jej wyborze
  3. jakie są alternatywy dla dedykowanej nawigacji na rower

Nawigacja GPS na kierownicy roweruNawigacja do roweru – najważniejsze funkcje urządzenia GPS


Mogłoby się wydawać, że każda nawigacja GPS pełni tę samą funkcję – szybko i bez perypetii doprowadzić użytkownika do celu. Jednak urządzenia stworzone z myślą o pasjonatach kolarstwa różnią się od tych przeznaczonych do użytku w samochodzie czy na motocyklu. Chcesz dowiedzieć się, jaką nawigację kupić do jazdy na motorze? Sprawdź ten poradnik!

Nowoczesna nawigacja na rower to właściwie miniaturowy komputer, który ma pełnić funkcje urządzenia GPS i licznika rowerowego. Za jej pomocą bez trudu znajdziesz najlepszą trasę o odpowiedniej długości i poziomie trudności. Urządzenie pozwoli Ci też monitorować swoje treningi, zarejestrować czasy i średnie prędkości, a także inne parametry istotne w czasie jazdy, takie jak puls.

Najlepsza nawigacja na rower – na to zwróć uwagę przy wyborze!

Garmin eTrex 30x Europa ZachodniaChcesz wzbogacić swoje treningi rowerowe i kupić dedykowaną nawigację na rower? Wybór odpowiedniego modelu nie jest najłatwiejszy – z jednej strony urządzenia te nie są najpopularniejsze, co wpływa na ich trudną dostępność. Z drugiej – będące w sprzedaży urządzenia GPS to sprzęt wysokiej klasy, wyposażony w zaawansowane funkcje sportowe. Trudno jest więc zdecydować, jaka nawigacja będzie najlepsza.

Wybierając nawigację do roweru, zwróć uwagę na poniższe cechy:

  • mapy – upewnij się, że nawigacja nie tylko posiada odbiornik GPS, ale przede wszystkim – są na niej zainstalowane szczegółowe mapy potrzebnego Ci obszaru. Najlepiej wybrać model umożliwiający bezterminowe aktualizacje bez dodatkowych opłat. Podejmując decyzję, uwzględnij też typ kolarstwa, który preferujesz – inne mapy będą potrzebne na szosie, a inne w górach;
  • łączność – to ważne kryterium w przypadku każdej nawigacji GPS. Urządzenia stworzone z myślą o rowerzystach powinny przede wszystkim obsługiwać transmisję ANT+. Dzięki temu nawigacja będzie kompatybilna z innymi akcesoriami kolarskimi. Część modeli jest dodatkowo kompatybilna z Bluetooth czy Wi-Fi – pozwalają one łatwiej zaktualizować mapy, zsynchronizować wyniki z aplikacją w smartfonie czy nawet odbierać połączenia telefoniczne w trybie głośnomówiącym.

WARTO WIEDZIEĆ

ANT+ to bezprzewodowy protokół dobrze znany miłośnikom jednośladów. Obsługuje go wiele smartfonów, smartwatchy, a przede wszystkim – urządzeń, akcesoriów rowerowych czy sensorów, np. pulsometrów. Pierwszym producentem, który wprowadził ten standard, była firma Garmin. Dziś korzysta z nich także Timex, Tacx, Samsung, Sony, Mio i Adidas.

  • pomiary – nawigacja na rower musi też posiadać funkcje znane użytkownikom liczników rowerowych, czyli: zegar, pomiar dystansu jazdy (najlepiej z możliwością podglądu dystansu globalnego), czas jazdy, a także prędkość aktualna, średnia i maksymalna;
  • wytrzymałość baterii – im większa, tym lepiej – szczególnie jeśli szykujesz się na dłuższą wyprawę. Większość nawigacji na rower pracuje na jednym ładowaniu od 10 do nawet 20 godzin;
  • wodoszczelność – obudowa odporna na zalanie przyda się nawet wtedy, gdy z reguły nie wsiadasz na rower przy brzydkiej pogodzie.

Co zamiast dedykowanej nawigacji rowerowej?

Nie możesz sobie pozwolić na zakup profesjonalnej nawigacji rowerowej, a chcesz mieć możliwość monitorowania wyników podczas treningu? Najmniej kosztowną alternatywą dla dedykowanego urządzenia będzie smartfon z zainstalowaną aplikacją. Wiele z nich jest dostępnych za darmo w podstawowej wersji, jak np. polecana Naviki. Jeśli chcesz korzystać z telefonu w trakcie jazdy rowerem, nie obędzie się też bez specjalnego uchwytu, np. marki Forever.

Dobrym rozwiązaniem jest także zakup ręcznej nawigacji GPS, np. Garmin Montana 610. Dzięki temu, że urządzenie wyposażone zostało w solidny uchwyt rowerowy, może służyć zarówno podczas jazdy w terenie, jak i wycieczki pieszej.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów