Jak wybrać mysz bezprzewodową?

Autor: Sara

Myszy bezprzewodowe mają wiele zalet – od braku kabla i ergonomicznego kształtu po wysoką czułość. Zarówno gracze, jak i osoby pracujące wiele godzin przed komputerem powinny mieć precyzyjną mysz, która działa bez opóźnień i jest dobrze dopasowana do dłoni. Jak wybrać myszkę bezprzewodową dla graczy lub do codziennej pracy?

Czarna myszka bezprzewodowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje myszek bezprzewodowych
 2. które parametry myszy bezprzewodowej są ważne
 3. jakie funkcje dodatkowe oferują myszy dla graczy

Jakie są rodzaje myszek bezprzewodowych?

Mysz bezprzewodowa na podkładceMyszki bezprzewodowe dzielą się przede wszystkim na myszy laserowe i myszy optyczne – jak bestsellerowa tania myszka Logitech M185, która znakomicie sprawdza się do codziennego przeciętnego użytkowania.
W myszkach optycznych za przesyłanie sygnału do komputera odpowiedzialne są diody LED, które oświetlają powierzchnię pod akcesorium. Sygnał odbijany od podłoża jest błyskawicznie rejestrowany i przesyłany do komputera, laptopa czy tabletu.
Myszki laserowe są uważane za bardziej precyzyjne i szybsze, aczkolwiek są zwykle droższe od myszek optycznych. Myszy laserowe są szczególnie polecane do gier, w których liczą się dynamiczne ruchy i refleks, aczkolwiek myszki USB z zaawansowanymi sensorami optycznymi i wysokim DPI są również doceniane przez gamingowców. Przykładem jest bezprzewodowa Razer Mamba Wireless z nanoodbiornikiem i czułością 16000 DPI.
Warto wyróżnić także myszki bezprzewodowe o wyjątkowej ergonomicznej konstrukcji. Przykładem jest wertykalna Logitech MX Vertical, której charakterystyczny kształt ma zapobiegać bólom nadgarstka. Myszka jest pochylona pod kątem 57 stopni, dzięki czemu dłoń może przyjąć naturalną pozycję. Według producenta takie rozwiązanie:
 • zmniejsza obciążenie mięśni o 10%,
 • redukuje ucisk nadgarstka,
 • sprawia, że dłoń wykonuje 4 razy mniej ruchów.
W porównaniu do bestsellerowej myszki laserowej Logitech MX Master ma minimalnie mniejszą czułość. Większą, bowiem 4000 DPI, ma Logitech MX Master 2S, która sprawdzi się świetnie do codziennej pracy biurowej.
Polecane myszy komputerowe
 • 29,99 zł
 • 349 zł
 • 99,99 zł
 • 89,99 zł
 • 64,99 zł

Które parametry myszy bezprzewodowej są ważne?

Jednym z najważniejszych parametrów jest rozdzielczość, czyli czułość myszki wyrażana w dpi. Im większy jest wskaźnik DPI, tym bardziej czuła jest myszka.
Do pracy biurowej wystarczy mysz z DPI między 800 a 2000. Przeciętna myszka do codziennego użytku, jak Logitech M220 Silent ze zredukowaną głośnością kliknięć, ma 1000 DPI. Gamingowe akcesoria, np. Logitech G900 Chaos Spectrum, mają czułość powyżej 10000 DPI.

WSKAZÓWKA

Wybierając mysz bezprzewodową, zwróć uwagę na żywotność akumulatora. Niektórzy producenci podają maksymalny czas pracy myszy bez ładowania, np. Razer Mamba Wireless wytrzyma do 50 godzin intensywnego grania po 1 ładowaniu. Wytrzymałość ładowalnego akumulatora jest większa, jeśli myszka ma tryb uśpienia.

Tania myszka bezprzewodowa Logitech M185W przypadku myszki bezprzewodowej warto również sprawdzić:
 • zasięg,
 • liczbę konfigurowalnych przycisków,
 • wymiary, aby zweryfikować, czy myszka będzie pasowała do dużej lub małej dłoni,
 • sposób komunikacji z komputerem za pomocą nanoodbiornika umieszczonego w porcie USB lub modułu Bluetooth.
Tutaj sprawdzisz, jakie parametry myszy gamingowej są najważniejsze.

Dodatkowe funkcje myszek bezprzewodowych dla graczy

Wysokopółkowe myszki bezprzewodowe dla graczy charakteryzują się nie tylko ultradokładnymi sensorami. Sporo z nich zawiera minimum jeden ciężarek, dzięki któremu można zwiększyć wagę myszy i zbalansować jej środek ciężkości.
Przykładem jest mysz bezprzewodowa Logitech G903, która ma jeden wyjmowany 10-gramowy odważnik. Można powiedzieć, że tylko jeden, bo najlepsze myszki gamingowe, np. SteelSeries Rival 650, mają nawet 8 małych ciężarków, które można układać w różnych konfiguracjach.
Do innych atutów myszki Logitech należą wymienialne przyciski, zaprojektowane specjalnie dla praworęcznych i leworęcznych graczy.

CZY WIESZ, ŻE…

Niektórzy producenci, np. Logitech, umożliwiają ładowanie bezprzewodowe myszy – bez konieczności podłączania jej do np. wejścia USB w klawiaturze gamingowej.

Ważne funkcje gamingowych myszek bezprzewodowych to także:
 • wbudowana pamięć, w której można zapisać ustawienia i korzystać z nich bez dodatkowej konfiguracji na innym komputerze,
 • możliwość ładowania myszy podczas użytkowania,
 • szybkie ładowanie (15-minutowe ładowanie SteelSeries Rival 650 daje więcej niż 10 godzin rozgrywki),
 • wielostrefowe i konfigurowalne podświetlenie,
 • przypisywanie funkcji programowalnym przyciskom.
Dzięki temu artykułowi wybierzesz najlepszą myszkę do CS:GO.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link